Poslední z 8 větrných mlýnů v okolí, pův. z r. 1748, shořel při osvobozování Klobouk v dubnu 1945. Díky nadšencům byl obnoven přenesením zchátralého obdobného mlýna z Pacetluk v letech 1982-1985. Jako plně vybavený a funkční je zpřístupněn veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Větrný mlýn a muzeum Klobouky u Brna
© weselka
Obec Klobouky, prvně doložená již r. 1205, byla r. 1964 povýšena na město, které má dnes asi 2400 obyvatel. Klobouky leží na silnici II/380 spojující Brno a Hodonín asi v polovině cesty mezi těmito městy. Popisovaný větrný mlýn se nachází nad jižním okrajem města.
22.4. 2017
historie

V okolí Klobouků stávalo v minulosti až osm větrných mlýnů, které postupně zanikaly a roku 1905 zbyl již poslední mlýn, který byl celodřevěný německého typu. Byl postaven r. 1748 a patřil zábrdovickému klášteru. Při osvobozování Klobouk v r. 1945 vzplanul 16. dubna tento poslední větřák, zapálený dvěma ranami z děla Rudé armády a shořel do základů. Zbyl zde prázdný kopec až do r. 1980. Několik místních nadšenců se rozhodlo, že tradice nesmí zaniknout a objevilo v Pacetlukách na Kroměřížsku zchátralý mlýn stejného typu. Po zdlouhavém vyjednávání byly hlavní části mlýna v červenci 1982 přepraveny do Klobouk. Do konce října byl větřák i se šalandou pokryt šindelem. V příštím roce byly nasazeny lopaty a doplněno nové vnitřní zařízení, které se bohužel nedochovalo. Slavnostní otevření pro veřejnost proběhlo 1. června 1985. Mlýn má kompletní vnitřní vybavení a je zcela funkční.

Jiří Špaček (s využitím webových stránek města Klobouky u Brna), 22.4. 2017

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Klobouky u Brna

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Nedánov
 Boleradice
 Diváky
 Kobylské jezero
 Šitbořice
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Bošovice
 Kraví hora
 Dambořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Stezka nad vinohrady
 Těšany
 boží muka
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Uhřice
 sklepní ulička
 Mezilesice
 Hustopeče
 kostel sv. Anny
 Slunečná
 Žarošice
 vyhlídka U obrázku
 Vrbice
 boží muka
 dům U Synků
 kostel sv. Jiljí
 Velké Pavlovice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Kobeřice
 kostel sv. Kunhuty
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Kvášov
 Stavěšice
 Šardice
 Všetrapy
 Kepkov
 Konůvky
 Velké Němčice
 Strážovice
 kostel sv. Jakuba
 Starý Poddvorov
 Nosislav
 Újezd u Ždánic
 Vážany nad Litavou
 Věteřov
 Palánek
 Popice
 Na Podluží
 Dalibor
 kostel sv. Ondřeje
 boží muka
 Potvorovice
 Rašovice
 fara
 boží muka
 dům č. p. 329
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 cihelna
 cukrovar
 Sokolnice
 panský pivovar
 sýpka
 Sokolnice
 dvůr Wladimírov
 Archeopark Pavlov
 Slovácká chalupa
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 970
Typ místa: mlýn
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama