Poslední z 8 větrných mlýnů v okolí, pův. z r. 1748, shořel při osvobozování Klobouk v dubnu 1945. Díky nadšencům byl obnoven přenesením zchátralého obdobného mlýna z Pacetluk v letech 1982-1985. Jako plně vybavený a funkční je zpřístupněn veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Větrný mlýn a muzeum Klobouky u Brna
© weselka
Obec Klobouky, prvně doložená již r. 1205, byla r. 1964 povýšena na město, které má dnes asi 2400 obyvatel. Klobouky leží na silnici II/380 spojující Brno a Hodonín asi v polovině cesty mezi těmito městy. Popisovaný větrný mlýn se nachází nad jižním okrajem města.
22.4. 2017
historie

V okolí Klobouků stávalo v minulosti až osm větrných mlýnů, které postupně zanikaly a roku 1905 zbyl již poslední mlýn, který byl celodřevěný německého typu. Byl postaven r. 1748 a patřil zábrdovickému klášteru. Při osvobozování Klobouk v r. 1945 vzplanul 16. dubna tento poslední větřák, zapálený dvěma ranami z děla Rudé armády a shořel do základů. Zbyl zde prázdný kopec až do r. 1980. Několik místních nadšenců se rozhodlo, že tradice nesmí zaniknout a objevilo v Pacetlukách na Kroměřížsku zchátralý mlýn stejného typu. Po zdlouhavém vyjednávání byly hlavní části mlýna v červenci 1982 přepraveny do Klobouk. Do konce října byl větřák i se šalandou pokryt šindelem. V příštím roce byly nasazeny lopaty a doplněno nové vnitřní zařízení, které se bohužel nedochovalo. Slavnostní otevření pro veřejnost proběhlo 1. června 1985. Mlýn má kompletní vnitřní vybavení a je zcela funkční.

Jiří Špaček (s využitím webových stránek města Klobouky u Brna), 22.4. 2017

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Klobouky u Brna

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Nedánov
 Boleradice
 Diváky
 Kobylské jezero
 Šitbořice
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Bošovice
 Kraví hora
 Dambořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Stezka nad vinohrady
 Těšany
 boží muka
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Uhřice
 sklepní ulička
 Mezilesice
 Hustopeče
 kostel sv. Anny
 Slunečná
 Žarošice
 vyhlídka U obrázku
 Vrbice
 boží muka
 dům U Synků
 kostel sv. Jiljí
 Velké Pavlovice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Kobeřice
 kostel sv. Kunhuty
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Kvášov
 Šardice
 Všetrapy
 Kepkov
 Konůvky
 Velké Němčice
 Strážovice
 kostel sv. Jakuba
 Starý Poddvorov
 Nosislav
 Újezd u Ždánic
 Vážany nad Litavou
 Věteřov
 Palánek
 Popice
 Na Podluží
 Dalibor
 boží muka
 Potvorovice
 Rašovice
 fara
 boží muka
 dům č. p. 329
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 cihelna
 cukrovar
 Sokolnice
 panský pivovar
 sýpka
 Sokolnice
 dvůr Wladimírov
 Archeopark Pavlov
 Slovácká chalupa
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 970
Typ místa: mlýn
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama