Feudální sídlo nebo strážní opevnění, jehož vznik je datován na počátek 14. stol., bylo podle archeologických nálezů využíváno i v období husitských válek v 1. pol. 15. stol. V l. 1978-1980 byla celá oblast zatopena při vzniku vodního díla Nové Mlýny a místo se ocitlo na dně Věstonické nádrže.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zatopené místo opevnění od jihu.
© Luděk Vláčil 06/2013
Ves Mušov se poprvé vzpomíná roku 1276, ale jistě existovala již dříve, neboť vznik zdejšího kostela sv. Linharta je datován na přelom 12. a 13. století. Pokud fortifikace u Mušova vznikla před rokem 1322, mohlo se z počátku jednat o feudální sídlo. Již v roce 1322 byl však Mušov součástí mikulovského panství, s nímž zůstal spojen po celý středověk, proto zde pro vznik šlechtického sídla již nebyl důvod. Je tedy pravděpodobné, že pevnost vznikla z důvodu nutnosti obrany nedalekého významného brodu na Dyji, takže mohla plnit strážní a kontrolní funkci. Stejný účel tu již mnohem dříve plnila nedaleká římská stanice na návrší Hradisko. Středověké opevnění využilo ploché vyvýšeniny vystupující z bažinaté roviny, obklopené příkopy a slepými rameny Dyje. Fortifikace vymezená nízkým valem měla trojúhelný tvar se zalomením kolem severovýchodního vrcholu. Největší rozměry plochy byly asi 70x30 m. Opevnění chránil příkop dosahující šířky 12-14 m a hloubky 2 m, který na vnější straně lemoval nevysoký násep. Přeponu trojúhelníku na jihozápadě chránilo buď rameno řeky nebo val později odplavený vodou. V letech 1977-1978, při archeologickém průzkumu lokality, archeoložka Dagmar Jelínková nalezla uprostřed plochy čtvercový zděný kamenný suterén, na němž zřejmě byla dřevohliněná nástavba. Podle nalezené keramiky je vznik opevnění (tvrze) datován na počátek 14. století. Využívání, jako strážní pevnost, je archeologicky doloženo i v období husitských válek v první polovině 15. století. Opevnění se nacházelo západně od dnes již rovněž zaniklé vesnice Mušov mezi rameny Dyje v lužním lese, jenž místní německé obyvatelstvo nazývalo Tuchet (počeštěně Duchna). Samotné lokalitě s pozůstatky opevnění se říkalo "Tábor". V letech 1978-1980 byla celá oblast zatopena při vzniku vodního díla Nové Mlýny a místo se ocitlo na dně Věstonické nádrže (též nazývané Vodní nádrž Nové Mlýny II nebo Střední…  číst dále
Luděk Vláčil - zdroj: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska-M. Plaček a F. Musil-LIBRI 2003, 17.2. 2017

Půdorys místa

, Opevnění (vyznačeno tečkovaně) zaznačené v mapě stabilního katastru z r. 1824 (publikoval K. Kučera)
©Zdroj: sken z knihy Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska-M. Plaček a F. Musil-LIBRI 2003
Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Pasohlávky

Místa v okolí

 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 kostel sv. Rozálie
 mlýn
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Anny
 Neuhaus
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Antonína
 Pouzdřany
 Děvičky
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Archeopark Pavlov
 Popice
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 Leopoldov
 Drnholec
 jeskyně Na Turoldu
 Topolany
 Vlasatice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Oldřicha
 U Křížku
 Kozí hrádek
 Horní synagoga
 kostel sv. Václava
 Mikulov
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 větrný mlýn
 městské hradby
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 kaple sv. Šebestiána
 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 Hrádek u Drnholce
 dům U Synků
 Dalibor
 Bulhary
 Velké Němčice
 Koválov
 kostel sv. Kunhuty
 Cvrčovice
 Hustopeče
 boží muka
 sýpka
 Žabčice
 Nosislav
 boží muka
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 Sedlec
 kostel sv. Markéty
 Branišovice
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Nejdek
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Loděnice
 Zámecký mlýn
 Obelisk
 Diváky
 Hraniční zámek
 Olbramovice
 Šitbořice
 Rybniční zámeček
 Aloch
 Chrám Tří Grácií
Základní informace místa
ID místa: 13283
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.2.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama