Přírodní park Niva Jihlavy byl vyhlášen r. 1999. Park o rozloze 13 km2 se rozkládá na přibl. 8 km úseku údolní nivy řeky Jihlavy mezi obcemi Pravlov a Pohořelice. Jedná se o jedinečnou ukázku volně meandrujícího toku větší nížinné řeky. V oblasti se vyskytují chráněné druhy rostlin i živočichů.
Hlavní obrázek místa
přírodní park Niva Jihlavy
© Luděk Pokorný, 05/2011
Přírodní park tvoří asi 8 km dlouhá údolní niva řeky Jihlavy, která je jedinečnou ukázkou volně meandrujícího toku větší nížinné řeky o šířce koryta 15–20 m a hloubce až 2 m. Park o celkové rozloze 13 km2 se rozkládá mezi obcemi Pravlov na severu a Pohořelice na jihu, leží na částech katastrálních území obcí Medlov, Němčičky, Pravlov, Kupařovice, Malešovice a Odrovice. Přírodní park byl vyhlášen roku 1999 z důvodu ochrany charakteristického krajinného rázu dané oblasti. V době hnízdění bylo na území parku zaznamenáno více než 70 druhů ptáků, z toho 13 druhů chráněných 2 raroh velký, včelojed lesní, křepelka polní, rorýs obecný, ťuhýk obecný, vlaštovka obecná, žluva hajní, bramboříček černohlavý, slavík obecný, krutihlav obecný, strakapoud jižní, lejsek šedý, koroptev polní, břehule říční a ledňáček říční. Vyskytují se zde i chráněné druhy obojživelníků – kuňka ohnivá, blatnice skvrnitá, rosnička zelená, ropucha obecná, ropucha zelená, skokan štíhlý, skokan ostronosý, skokan zelený a čolek obecný. Objevuje se zde i kriticky ohrožená vydra říční. Ze stromů a rostlin roste v oblasti parku olše lepkavá, jilm ladní, vaz obecný, babyka obecná, jasan ztepilý, topol bílý, dub letní, lípa malolistá, různé druhy vrb, dále stulík žlutý, blatouch bahenní, kosatec žlutý, orsej jarní či dymnivka dutá.
12.5. 2012
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Medlov

Místa v okolí

 Medlov
 Kupařovice
 Cvrčovice
 Loděnice
 rozhledna na vodojemu
 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 Koválov
 Dolní Kounice
 sýpka
 Žabčice
 synagoga
 boží muka
 Židlochovice
 kostel sv. Vavřince
 Topolany
 Leopoldov
 zvonice
 Akátová věž
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 hrobka Deymů
 radnice
 Hajany
 mariánský sloup
 Olbramovice
 Ivančický viadukt
 stará pila
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Vlasatice
 Prštice
 Prštice
 kaple sv. Peregrina
 Stříbský mlýn
 Velké Němčice
 boží muka
 Šafránkův mlýn
 Na Oklikách
 Rebešovice
 Bohutice
 Pouzdřany
 Budkovické hradiště
 Našiměřice
 Modřice
 kostel sv. Kříže
 Nová brána
 kaple sv. Václava
 městské opevnění
 mariánský sloup
 Alexovice
 Ivančice
 synagoga
 dům pánů z Lipé
 Budkovice
 boží muka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kaple sv. Ducha
 Střelice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 boží muka
 vodopád u Rokytné
 Tetčice
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Floriána
 Přízřenice
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Leopolda
 dvůr Wladimírov
 Mušov
 Knížecí dům
 Popice
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Ondřeje
 zvonice
 Rokytná
 kostel Všech svatých
 Chrlice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 boží muka
 Řeznovice
 boží muka
 boží muka
 fara
 boží muka
 dům č. p. 329
 Nenovice
 důl Kukla
 Tuřany
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Balbínův pramen
 Vysoká zahrada
 Sokolnice
 Miroslav
 kostel sv. Mikuláše
 Oslavany
 sýpka
 Sokolnice
 panský pivovar
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 10827
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.5.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama