Rozhledna na vrchu Výhon nad Židlochovicmi se širokým výhledem do okolí. Unikátní stavba z akátového dřeva vysoká necelých 18 metrů. Projekt zpracoval arch. Pavel Jura.
Hlavní obrázek místa
© Tomáš Šenkyřík 07/2009
Rozhledna na vrchu Výhon je unikátně konstrukčně řešené dílo kombinující beton, kov a dřevo. Vypracování projektu rozhledny se ujal architekt Ing. arch. Pavel Jura pro město Židlochovice. Celková výška rozhledny je bezmála 18 metrů, vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 14,5 m nad terénem. Na vyhlídku vede celkem 76 schodů. Kam z rozhledny dohlédneme? Kóta Výhon s nadmořskou výškou 354,5 m spolu s výškou podesty vyhlídky rozhledny +14,5 m nám tvoří dohromady celkovou nadmořskou výšku 369,0 m n. m. Jako na dlani tu vidíme všechny obce jižně od Brna: Modřice, Tuřany s typickými věžemi poutního kostela, Chrlice s typickými obilními sily, Rajhrad s dvěma kláštery, Rajhradice, Opatovice i Vojkovice. Blučina zůstává skryta za svahem. Severně od našeho stanoviště je na obzoru Drahanská vrchovina, na jejímž úpatí můžeme dohlédnout k Pozořicím, k Viničným Šumicím a zřetelně jsou také vidět objekty cementárny v Mokré. Poněkud blíže spatříme Pracký kopec s Mohylou míru a jakoby jen kousek od nás je i Měnín s nedalekým Jaloviskem. Přímo pod námi se vine říčka Cézava. Pěkný pohled je i na Brno. Typická silueta nám umožní brzy se orientovat a mimo dominantní Špilberk a Petrov rozeznáme i další budovy. Až daleko na obzoru za Špilberkem nalezneme typický kužel Babího lomu (562 m.) s rozhlednou nedaleko Lelekovic. Zajímavé panorama od Hádů až po sídliště Bohunice s výškovou budovu fakultní nemocnice nelze opomenout. Upoutá nás i výškový vodojem v Kohoutovicích. Ta jsou poněkud severozápadněji a v jejich prodloužení leží Žebětín, který je skryt Bobravskou vrchovinou. Myšlenou čarou přes Rajhrad a rajhradský klášter nás zavede zrak ke kostelu v Ořechově. Přesně na západě spatříme mračna vodní páry z odpařovačů jaderné elektrárny v Dukovanech, samotné odpařovače elektrárny však vidět nejsou. Při zvláště jasném počasí můžeme dohlédnout až…  číst dále
JiC se svolením http://www.zidlochovicko.cz, 29.7. 2009

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Židlochovice

Místa v okolí

 zvonice
 mariánský sloup
 radnice
 Židlochovice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 sýpka
 Žabčice
 stará pila
 Koválov
 Velké Němčice
 Rebešovice
 Topolany
 kostel sv. Jiljí
 rozhledna na vodojemu
 dvůr Wladimírov
 boží muka
 Medlov
 dům č. p. 329
 fara
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Těšany
 Modřice
 Sokolnice
 Hajany
 hrobka Deymů
 zvonice
 Chrlice
 sýpka
 cukrovar
 panský pivovar
 Sokolnice
 cihelna
 městský dům
 Cvrčovice
 Kupařovice
 Pohořelice
 Šitbořice
 boží muka
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Peregrina
 Přízřenice
 Pouzdřany
 Tuřany
 Leopoldov
 boží muka
 Nenovice
 Diváky
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 Hustopeče
 boží muka
 Dolní Kounice
 kostel sv. Kříže
 Popice
 Balbínův pramen
 kostel sv. Ondřeje
 boží muka
 Loděnice
 synagoga
 Šafránkův mlýn
 Mohyla míru
 dům U Synků
 židovský hřbitov
 městské hradby
 boží muka
 Hustopeče
 boží muka
 větrný mlýn
 Bošovice
 Nedánov
 Prštice
 krematorium
 boží muka
 Prštice
 Šlapanice
 Šlapanice
 Boleradice
 Scholasterie
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Vlasatice
 Žuráň
 Střelice
 Hrušky
 Troubsko
 Krchůvek
 Blažovice
 Branišovice
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Tetčice
 Omice
 Kraví hora
 Slunečná
Základní informace místa
ID místa: 2467
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama