Rozhledna na vrchu Výhon nad Židlochovicmi se širokým výhledem do okolí. Unikátní stavba z akátového dřeva vysoká necelých 18 metrů. Projekt zpracoval arch. Pavel Jura.
Hlavní obrázek místa
Akátová věž Výhon
© Dita Kacerovská, 07/2009
Rozhledna na vrchu Výhon je unikátně konstrukčně řešené dílo kombinující beton, kov a dřevo. Vypracování projektu rozhledny se ujal architekt Ing. arch. Pavel Jura pro město Židlochovice. Celková výška rozhledny je bezmála 18 metrů, vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 14,5 m nad terénem. Na vyhlídku vede celkem 76 schodů. Kam z rozhledny dohlédneme? Kóta Výhon s nadmořskou výškou 354,5 m spolu s výškou podesty vyhlídky rozhledny +14,5 m nám tvoří dohromady celkovou nadmořskou výšku 369,0 m n. m. Jako na dlani tu vidíme všechny obce jižně od Brna: Modřice, Tuřany s typickými věžemi poutního kostela, Chrlice s typickými obilními sily, Rajhrad s dvěma kláštery, Rajhradice, Opatovice i Vojkovice. Blučina zůstává skryta za svahem. Severně od našeho stanoviště je na obzoru Drahanská vrchovina, na jejímž úpatí můžeme dohlédnout k Pozořicím, k Viničným Šumicím a zřetelně jsou také vidět objekty cementárny v Mokré. Poněkud blíže spatříme Pracký kopec s Mohylou míru a jakoby jen kousek od nás je i Měnín s nedalekým Jaloviskem. Přímo pod námi se vine říčka Cézava. Pěkný pohled je i na Brno. Typická silueta nám umožní brzy se orientovat a mimo dominantní Špilberk a Petrov rozeznáme i další budovy. Až daleko na obzoru za Špilberkem nalezneme typický kužel Babího lomu (562 m.) s rozhlednou nedaleko Lelekovic. Zajímavé panorama od Hádů až po sídliště Bohunice s výškovou budovu fakultní nemocnice nelze opomenout. Upoutá nás i výškový vodojem v Kohoutovicích. Ta jsou poněkud severozápadněji a v jejich prodloužení leží Žebětín, který je skryt Bobravskou vrchovinou. Myšlenou čarou přes Rajhrad a rajhradský klášter nás zavede zrak ke kostelu v Ořechově. Přesně na západě spatříme mračna vodní páry z odpařovačů jaderné elektrárny v Dukovanech, samotné odpařovače elektrárny však vidět nejsou. Při zvláště jasném počasí můžeme dohlédnout až…  číst dále
JiC se svolením http://www.zidlochovicko.cz, 29.7. 2009
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Židlochovice

Místa v okolí

 zvonice
 mariánský sloup
 radnice
 Židlochovice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 sýpka
 Žabčice
 stará pila
 Koválov
 Velké Němčice
 Rebešovice
 Topolany
 kostel sv. Jiljí
 rozhledna na vodojemu
 dvůr Wladimírov
 boží muka
 dům č. p. 329
 fara
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Těšany
 Modřice
 Sokolnice
 Hajany
 hrobka Deymů
 zvonice
 Chrlice
 sýpka
 cukrovar
 panský pivovar
 Sokolnice
 městský dům
 Cvrčovice
 cihelna
 Kupařovice
 Pohořelice
 Šitbořice
 boží muka
 kostel Všech svatých
 Přízřenice
 kaple sv. Peregrina
 Pouzdřany
 Tuřany
 Leopoldov
 boží muka
 Nenovice
 Diváky
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 Hustopeče
 boží muka
 Dolní Kounice
 kostel sv. Kříže
 Popice
 Balbínův pramen
 Loděnice
 boží muka
 synagoga
 Šafránkův mlýn
 Mohyla míru
 dům U Synků
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hustopeče
 boží muka
 větrný mlýn
 Bošovice
 Nedánov
 Prštice
 krematorium
 boží muka
 Prštice
 Šlapanice
 Šlapanice
 Boleradice
 Scholasterie
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Vlasatice
 Žuráň
 Střelice
 Hrušky
 Troubsko
 Krchůvek
 Blažovice
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Tetčice
 Omice
 Kraví hora
 Slunečná
Základní informace místa
ID místa: 2467
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama