Původní kaple pocházela z 15.stol. koncem 16. stol. přestavěna na kostel a zasvěcen sv. Jiří a sv. Mikuláši. Roku 1791 a 1885 prošel velkými přestavbami.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiří a sv. Mikuláše ve Starovicích
© Pavel Vítek 07/2009
Obec Starovice leží asi 2,5 km severozápadně od města Hustopeče u dálnice D2, kde však do obce není přímý sjezd. Starovice patří mezi významné vinařské obce velkopavlovické vinařské oblasti. Za obcí se nachází soustava vinných sklepů, které byly převážně vystavěny v období 1809–1815. Kostel sv. Jiří a sv. Mikuláše vévodí návsi. Dále stojí na návsi barokní sochy sv. Antonína, sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie Immaculaty z roku 1741.
Pavel Vítek, 16.9. 2009
historie

První písemná zmínka o kapli ve Starovicích pochází z roku 1476 a další písemnost z roku 1494 se zmiňuje o kapli zasvěcené sv. Jiří. Výraznou změnu prodělala kaple v roce 1592, kdy byla přistavěna hranolovitá věž, v níž byly umístěny čtyři zvony. Kaple tím získala statut kostela. Postupem času však kostel chátral a proto byl roku 1791 od základů přestavěn. Z původní stavby zůstala pouze věž. Tehdy byl nový kostel zasvěcen sv. Jiřímu a sv. Mikuláši. Největší přestavbou prošel kostel v roce 1885, kdy byl kostel podstatně rozšířen a získal v podstatě dnešní podobu. Další oprava kostela proběhla v roce 1911. V průběhu první svět. války byly z kostela zrekvírovány zvony, které byly nahrazeny v roce 1924 třemi zvony novými. Zvony vyrobila brněnská firma Hillers Vitve und Sohn. Poslední opravy kostely proběhly v letech 1996–99.

Pavel Vítek – zdroj: http://expedice.rps.cz/lokality/25146-kostel-starovice-kostel.html, 16.9. 2009

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Starovice

Místa v okolí

 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 dům U Synků
 Hustopeče
 větrný mlýn
 boží muka
 Popice
 kostel sv. Ondřeje
 Velké Němčice
 Pouzdřany
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Diváky
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 Boleradice
 Vysoká zahrada
 Šitbořice
 Nedánov
 mlýn
 Archeopark Pavlov
 Topolany
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 Dalibor
 kostel sv. Linharta
 Velké Pavlovice
 Mušov
 sýpka
 Žabčice
 kostel sv. Rozálie
 Kraví hora
 Slunečná
 Těšany
 kostel sv. Jiljí
 Koválov
 Neuhaus
 kaple sv. Ducha
 Akátová věž
 boží muka
 zvonice
 kaple sv. Antonína
 Židlochovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 větrný mlýn
 boží muka
 Klobouky u Brna
 boží muka
 mariánský sloup
 radnice
 Bulhary
 kamenný kruh
 Leopoldov
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Kobylské jezero
 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 obelisk osvoboditelům
 sklepní ulička
 Bošovice
 Stezka nad vinohrady
 Cvrčovice
 Nejdek
 Obelisk
 jeskyně Na Turoldu
 Vrbice
 Medlov
 rozhledna na vodojemu
 Velké Bílovice
 Mezilesice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Starovice
693 01 Starovice 131
Tel: 519 412 027
Základní informace místa
ID místa: 8313
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama