Zřícenina skalního hradu. Doba založení není známa. Hrad se spojuje s pány erbu třmene. Prvně je zmiňován v Majestas Carolina. Držitel byl snad Tas z Vízmburka. R. 1372 v držení Wickmana. Dobyt husity a r. 1447 zbořen.
Hlavní obrázek místa
Skromná vrcholová plošinka
Nejvyšší místo dřevěného hradu – zde stála hlavní obytná věž
© Petr Turyna 08/2005
Tento skalní hrad je možné nalézt v samém nitru Adršpašsko-teplických skal. Ze zastávky Teplice nad Metují se vydejte 1 km po modré a potom asi 800 m po žluté značce. Rozhodně ale běžte dál než na hrad. To místo stojí za navštívení.
28.5. 2002
popis

Podstatná část hradu stála na skalních věžích. Hlavní věž tvoří upravený a otesaný skalní útvar s množstvím zářezů pro zasazování trámů (draže), na nichž ležely dřevěné pavlače a můstky. Na menší skalce před hlavní skalní věží byl zřejmě opevněný srub, spojený s věží dřevěným mostem. Při patě skalních věží dokládají draže další roubenou stavbu. Ve štěrbině mezi věžemi bylo zřejmě několik pater plošin spojených žebříky či schodišti.

Iva Kučerová (T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999), 21.2. 2019

historie

Střmen najdete na vysoké skále nad vchodem do proslulého teplického skalního města. Dodnes jsou tu patrné zbytky středověkého hradu, který vznikl jako strážní hrad v pomezním hvozdu. Zřejmě nikdy nesloužil jako sídlo šlechtice a byl funkčně i existenčně svázán s Adržpašským hradem – kdyby byly obě lokality blíže k sobě, mohl by být považován za předsunuté opevnění většího hradu. Za zakladatele hradu bývají považování páni ze Skalice (držitelé zmíněného Adršpachu a dalšího nepříliš vzdáleného hradu Vízmburk). Své jméno získal Střmen zřejmě podle erbu pánů ze Skalice – třmene. V roce 1348 zmiňuje Střmen císař Karel IV. v Majestas Carolina jako podmínečně zcizitelný královský hrad, už v roce 1359 jej ale držel Albert ze Skalice. Kolem roku 1362 držel hrad Tas z Rýzmburka, který jej patrně prodal rytíři Wickmannovi, a ten držel Střmen v letech 1362–1372. Podle něj byla pojmenována podhradní osada (Wickerivilla, Weckelsdorf).…  číst dále

Iva Kučerová (Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezku, VI., Východní Čechy, Svoboda, Praha 1989 – upraveno redakcí), 21.2. 2019

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© Jan Čížek (in T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Teplice nad Metují

Místa v okolí

 Hampelův sloup
 Teplice nad Metují
 Teplice nad Metují
 Čáp
 Skály
 kostel sv. Vavřince
 Skály
 Dolní Adršpach
 Adršpach
 kostel Panny Marie
 kaple sv. Anny
 kříž nad Pěkovem
 smírčí kříž
 Ostaš
 Samaritánka
 Stárkov
 Stárkov
 Bystrý
 Radvanice
 Žaltman
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 Mieroszów
 štola Kateřina
 kostel sv. Anny
 mlýn Dřevíček
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 radnice
 Vlčinec
 Podklášterní mlýn
 kašna
 stará škola
 zvonice
 Laudonova kaple
 Velké Svatoňovice
 zvonice
 haltýře
 kostel sv. Prokopa
 Homole
 sanatorium Grunwald
 zámeček Friedenstein
 stará radnice
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 kostel Všech svatých
 Jiráskovo divadlo
 pěchotní srub T-S 63
 mariánské sousoší
 Hronov
 hrob Viktorky
 Radosno
 Bolkov
 Vízmburk
 kostel sv. Kateřiny
 železniční most
 Na Větrné horce
 kaple sv. Anny
 Keyzlarova vila
 kostel Všech svatých
 městské opevnění
 stará radnice
 Měšťanský pivovar
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 benediktinský pivovar
 Na Signálu
 Starý Rokytník
 evangelický kostel
 Pánův kříž
 Machovský kříž
 Rogowiec
 Bludné skály
 Raubeschloss
 Velká Hejšovina
 Dinopark Karlów
Základní informace místa
ID místa: 573
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.2.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama