Původně románský kostel z počátku 13. století. Později přestavěn goticky. V 18. století barokně upraven a na počátku 20. století regotizován. Kostel stojí na ostrůvku, od 80. let 20. století je celá ves Mušov i její okolí zatopeno Věstonickou nádrží a kostel chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 06/2013
Kostel sv. Linharta v Mušově je zajímavý svou jedinečnou polohou. Nachází se na jednom z ostrovů, jenž leží ve Věstonické nádrži, která je prostřední ze tří nádrží vodního díla Nové Mlýny. Je jedinou zachovalou budovou zaniklé vesnice Mušov. Dnes je součástí obce Pasohlávky. Ostrov je od roku 1994 přírodní rezervací. Nevede sem žádný most a není běžně přístupný. Již několik let probíhají snahy o jeho rekonstrukci a zpřístupnění veřejnosti.
Luděk Vláčil, 1.4. 2015
historie

Kostel sv. Linharta byl založen na počátku 13. století v románském slohu. Pravděpodobně je nejstarší románskou církevní stavbou na Břeclavsku. První písemná zmínka pochází z roku 1276. Z této doby se dochovala celá jižní zeď, jižní část západního průčelní zdi a jihovýchodní nároží lodi. Původní podlaha románské lodi ležela nepochybně v úrovni koruny soklu a byla zřejmě hliněná. Před západním průčelím stávala věž a při severní straně presbytáře a severovýchodním nároží lodi byl přístavek nepravidelného podkovovitého půdorysu. Kostel byl obehnán příkopem a zřejmě již od jeho počátku se kolem něj pohřbívalo. Ve 14. století, zřejmě po požáru, byl kostel goticky přestavěn. Při gotické přestavbě byl kostel značně rozšířen. Nová loď byla zvětšena přibližně o dvojnásobek šířky původní lodi. Později byla přistavěna sakristie a věž, která nahradila původní románskou věž v průčelí, jež byla zbořena. Ve druhé polovině 18. století měla…  číst dále

Luděk Vláčil - Zdroj: https://cs.wikipedia.org, http://www.pruzkumypamatek.cz/, a další., 1.4. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela, Mušov, kostel sv. Leonarda, půdorys kostela ve dvou řezových rovinách s vyznačením stavebního vý- voje: černé zdivo románské, šikmo křížkované zdivo gotické (1. fáze), přerušovaně křížkované zdivo gotické (2. fáze), šrafované zdivo barokní, tečkované zdivo z r. 1802, novodobé úpravy nevyznačeny (zaměření IGM s.r.o. Brno).
Průzkumy památek II/1998 KOSTEL SV. LEONARDA V MUŠOVĚ Pavel Borský, Dagmar Černoušková, Lubomír J. Konečný
Obrázek

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Pasohlávky

Místa v okolí

 Mušov
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Rozálie
 mlýn
 Vysoká zahrada
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Neuhaus
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Antonína
 Děvičky
 Pouzdřany
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Ondřeje
 Sirotčí hrádek
 Popice
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 Leopoldov
 radnice
 jeskyně Na Turoldu
 Drnholec
 Topolany
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Vlasatice
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 větrný mlýn
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 Mikulov
 U Křížku
 městské hradby
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 Svatý kopeček
 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 městské hradby
 Dalibor
 dům U Synků
 Hrádek u Drnholce
 Bulhary
 Velké Němčice
 Koválov
 kostel sv. Kunhuty
 Hustopeče
 Cvrčovice
 boží muka
 sýpka
 Žabčice
 boží muka
 boží muka
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Sedlec
 kostel sv. Markéty
 vyhlídka U obrázku
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 památník Křepice
 boží muka
 Nejdek
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Zámecký mlýn
 Loděnice
 Obelisk
 Diváky
 Hraniční zámek
 Maurská vodárna
 Olbramovice
 Lednice
 Šitbořice
 Rybniční zámeček
 Aloch
 Chrám Tří Grácií
 Nový dvůr
 kaple sv. Huberta
Základní informace místa
ID místa: 12092
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama