Původně románský kostel z počátku 13. století. Později přestavěn goticky. V 18. století barokně upraven a na počátku 20. století regotizován. Kostel stojí na ostrůvku, od 80. let 20. století je celá ves Mušov i její okolí zatopeno Věstonickou nádrží a kostel chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 06/2013
Kostel sv. Linharta v Mušově je zajímavý svou jedinečnou polohou. Nachází se na jednom z ostrovů, jenž leží ve Věstonické nádrži, která je prostřední ze tří nádrží vodního díla Nové Mlýny. Je jedinou zachovalou budovou zaniklé vesnice Mušov. Dnes je součástí obce Pasohlávky. Ostrov je od roku 1994 přírodní rezervací. Nevede sem žádný most a není běžně přístupný. Již několik let probíhají snahy o jeho rekonstrukci a zpřístupnění veřejnosti.
Luděk Vláčil, 1.4. 2015
historie

Kostel sv. Linharta byl založen na počátku 13. století v románském slohu. Pravděpodobně je nejstarší románskou církevní stavbou na Břeclavsku. První písemná zmínka pochází z roku 1276. Z této doby se dochovala celá jižní zeď, jižní část západního průčelní zdi a jihovýchodní nároží lodi. Původní podlaha románské lodi ležela nepochybně v úrovni koruny soklu a byla zřejmě hliněná. Před západním průčelím stávala věž a při severní straně presbytáře a severovýchodním nároží lodi byl přístavek nepravidelného podkovovitého půdorysu. Kostel byl obehnán příkopem a zřejmě již od jeho počátku se kolem něj pohřbívalo. Ve 14. století, zřejmě po požáru, byl kostel goticky přestavěn. Při gotické přestavbě byl kostel značně rozšířen. Nová loď byla zvětšena přibližně o dvojnásobek šířky původní lodi. Později byla přistavěna sakristie a věž, která nahradila původní románskou věž v průčelí, jež byla zbořena. Ve druhé polovině 18. století měla…  číst dále

Luděk Vláčil - Zdroj: https://cs.wikipedia.org, http://www.pruzkumypamatek.cz/, a další., 1.4. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela, Mušov, kostel sv. Leonarda, půdorys kostela ve dvou řezových rovinách s vyznačením stavebního vý- voje: černé zdivo románské, šikmo křížkované zdivo gotické (1. fáze), přerušovaně křížkované zdivo gotické (2. fáze), šrafované zdivo barokní, tečkované zdivo z r. 1802, novodobé úpravy nevyznačeny (zaměření IGM s.r.o. Brno).
Průzkumy památek II/1998 KOSTEL SV. LEONARDA V MUŠOVĚ Pavel Borský, Dagmar Černoušková, Lubomír J. Konečný
Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Pasohlávky

Místa v okolí

 Mušov
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 kostel sv. Rozálie
 mlýn
 Vysoká zahrada
 Neuhaus
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiljí
 Děvičky
 Pouzdřany
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Ondřeje
 Sirotčí hrádek
 Popice
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 Leopoldov
 jeskyně Na Turoldu
 Drnholec
 Topolany
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Vlasatice
 Horní synagoga
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Václava
 Mikulov
 větrný mlýn
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 U Křížku
 městské hradby
 Hustopeče
 kaple sv. Šebestiána
 boží muka
 židovský hřbitov
 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 Hrádek u Drnholce
 Dalibor
 dům U Synků
 Bulhary
 Velké Němčice
 Koválov
 kostel sv. Kunhuty
 Hustopeče
 Cvrčovice
 boží muka
 sýpka
 Žabčice
 boží muka
 boží muka
 Nosislav
 Sedlec
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Markéty
 vyhlídka U obrázku
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Nejdek
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Zámecký mlýn
 Loděnice
 Obelisk
 Diváky
 Hraniční zámek
 Maurská vodárna
 Lednice
 Olbramovice
 Šitbořice
 Rybniční zámeček
 Aloch
 Chrám Tří Grácií
 Nový dvůr
 kaple sv. Huberta
Základní informace místa
ID místa: 12092
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama