Původně románský kostel z počátku 13. století. Později přestavěn goticky. V 18. století barokně upraven a na počátku 20. století regotizován. Kostel stojí na ostrůvku, od 80. let 20. století je celá ves Mušov i její okolí zatopeno Věstonickou nádrží a kostel chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 06/2013
Kostel sv. Linharta v Mušově je zajímavý svou jedinečnou polohou. Nachází se na jednom z ostrovů, jenž leží ve Věstonické nádrži, která je prostřední ze tří nádrží vodního díla Nové Mlýny. Je jedinou zachovalou budovou zaniklé vesnice Mušov. Dnes je součástí obce Pasohlávky. Ostrov je od roku 1994 přírodní rezervací. Nevede sem žádný most a není běžně přístupný. Již několik let probíhají snahy o jeho rekonstrukci a zpřístupnění veřejnosti.
Luděk Vláčil, 1.4. 2015
historie

Kostel sv. Linharta byl založen na počátku 13. století v románském slohu. Pravděpodobně je nejstarší románskou církevní stavbou na Břeclavsku. První písemná zmínka pochází z roku 1276. Z této doby se dochovala celá jižní zeď, jižní část západního průčelní zdi a jihovýchodní nároží lodi. Původní podlaha románské lodi ležela nepochybně v úrovni koruny soklu a byla zřejmě hliněná. Před západním průčelím stávala věž a při severní straně presbytáře a severovýchodním nároží lodi byl přístavek nepravidelného podkovovitého půdorysu. Kostel byl obehnán příkopem a zřejmě již od jeho počátku se kolem něj pohřbívalo. Ve 14. století, zřejmě po požáru, byl kostel goticky přestavěn. Při gotické přestavbě byl kostel značně rozšířen. Nová loď byla zvětšena přibližně o dvojnásobek šířky původní lodi. Později byla přistavěna sakristie a věž, která nahradila původní románskou věž v průčelí, jež byla zbořena. Ve druhé polovině 18. století měla…  číst dále

Luděk Vláčil - Zdroj: https://cs.wikipedia.org, http://www.pruzkumypamatek.cz/, a další., 1.4. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela, Mušov, kostel sv. Leonarda, půdorys kostela ve dvou řezových rovinách s vyznačením stavebního vý- voje: černé zdivo románské, šikmo křížkované zdivo gotické (1. fáze), přerušovaně křížkované zdivo gotické (2. fáze), šrafované zdivo barokní, tečkované zdivo z r. 1802, novodobé úpravy nevyznačeny (zaměření IGM s.r.o. Brno).
Průzkumy památek II/1998 KOSTEL SV. LEONARDA V MUŠOVĚ Pavel Borský, Dagmar Černoušková, Lubomír J. Konečný
Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Pasohlávky

Místa v okolí

 Mušov
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 kostel sv. Rozálie
 mlýn
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Anny
 Neuhaus
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Antonína
 Děvičky
 Pouzdřany
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Archeopark Pavlov
 Sirotčí hrádek
 Popice
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 Leopoldov
 jeskyně Na Turoldu
 Drnholec
 Topolany
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Vlasatice
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 větrný mlýn
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 Mikulov
 U Křížku
 městské hradby
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 kaple sv. Šebestiána
 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 Dalibor
 dům U Synků
 Hrádek u Drnholce
 Bulhary
 Velké Němčice
 Koválov
 kostel sv. Kunhuty
 Hustopeče
 Cvrčovice
 boží muka
 sýpka
 Žabčice
 boží muka
 boží muka
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Sedlec
 kostel sv. Markéty
 vyhlídka U obrázku
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Nejdek
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Zámecký mlýn
 Loděnice
 Obelisk
 Diváky
 Hraniční zámek
 Maurská vodárna
 Olbramovice
 Lednice
 Šitbořice
 Rybniční zámeček
 Aloch
 Chrám Tří Grácií
 Nový dvůr
 kaple sv. Huberta
Základní informace místa
ID místa: 12092
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama