Původně románský kostel z počátku 13. století. Později přestavěn goticky. V 18. století barokně upraven a na počátku 20. století regotizován. Kostel stojí na ostrůvku, od 80. let 20. století je celá ves Mušov i její okolí zatopeno Věstonickou nádrží a kostel chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 06/2013
Kostel sv. Linharta v Mušově je zajímavý svou jedinečnou polohou. Nachází se na jednom z ostrovů, jenž leží ve Věstonické nádrži, která je prostřední ze tří nádrží vodního díla Nové Mlýny. Je jedinou zachovalou budovou zaniklé vesnice Mušov. Dnes je součástí obce Pasohlávky. Ostrov je od roku 1994 přírodní rezervací. Nevede sem žádný most a není běžně přístupný. Již několik let probíhají snahy o jeho rekonstrukci a zpřístupnění veřejnosti.
Luděk Vláčil, 1.4. 2015
historie

Kostel sv. Linharta byl založen na počátku 13. století v románském slohu. Pravděpodobně je nejstarší románskou církevní stavbou na Břeclavsku. První písemná zmínka pochází z roku 1276. Z této doby se dochovala celá jižní zeď, jižní část západního průčelní zdi a jihovýchodní nároží lodi. Původní podlaha románské lodi ležela nepochybně v úrovni koruny soklu a byla zřejmě hliněná. Před západním průčelím stávala věž a při severní straně presbytáře a severovýchodním nároží lodi byl přístavek nepravidelného podkovovitého půdorysu. Kostel byl obehnán příkopem a zřejmě již od jeho počátku se kolem něj pohřbívalo. Ve 14. století, zřejmě po požáru, byl kostel goticky přestavěn. Při gotické přestavbě byl kostel značně rozšířen. Nová loď byla zvětšena přibližně o dvojnásobek šířky původní lodi. Později byla přistavěna sakristie a věž, která nahradila původní románskou věž v průčelí, jež byla zbořena. Ve druhé polovině 18. století měla…  číst dále

Luděk Vláčil - Zdroj: https://cs.wikipedia.org, http://www.pruzkumypamatek.cz/, a další., 1.4. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela, Mušov, kostel sv. Leonarda, půdorys kostela ve dvou řezových rovinách s vyznačením stavebního vý- voje: černé zdivo románské, šikmo křížkované zdivo gotické (1. fáze), přerušovaně křížkované zdivo gotické (2. fáze), šrafované zdivo barokní, tečkované zdivo z r. 1802, novodobé úpravy nevyznačeny (zaměření IGM s.r.o. Brno).
Průzkumy památek II/1998 KOSTEL SV. LEONARDA V MUŠOVĚ Pavel Borský, Dagmar Černoušková, Lubomír J. Konečný
Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Pasohlávky

Místa v okolí

 Mušov
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 kostel sv. Rozálie
 mlýn
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Anny
 Neuhaus
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Antonína
 Děvičky
 Pouzdřany
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Archeopark Pavlov
 Sirotčí hrádek
 Popice
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 Leopoldov
 jeskyně Na Turoldu
 Drnholec
 Topolany
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Vlasatice
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 větrný mlýn
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 Mikulov
 U Křížku
 městské hradby
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 kaple sv. Šebestiána
 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 Dalibor
 dům U Synků
 Hrádek u Drnholce
 Bulhary
 Velké Němčice
 Koválov
 kostel sv. Kunhuty
 Hustopeče
 Cvrčovice
 boží muka
 sýpka
 Žabčice
 boží muka
 boží muka
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Sedlec
 kostel sv. Markéty
 vyhlídka U obrázku
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Nejdek
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Zámecký mlýn
 Loděnice
 Obelisk
 Diváky
 Hraniční zámek
 Maurská vodárna
 Olbramovice
 Lednice
 Šitbořice
 Rybniční zámeček
 Aloch
 Chrám Tří Grácií
 Nový dvůr
 kaple sv. Huberta
Základní informace místa
ID místa: 12092
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama