Na upraveném toku řeky Svratky zůstalo již velmi málo z původního toku. Jednou z mála zachovalých částí původního toku s přirozenými meandry je Zátočina u obce Nosislav. Toto místo bylo roku 1991 vyhlášeno chráněným územím "Nosislavská zátočina".
Hlavní obrázek místa
© David Hamza, 10/2009
Meandry řeky Svratky se nacházejí na okraji obce Nosislav směrem na Židlochovice v těsném sousedství hlavní silnice č. II/425 (Brno - Břeclav). K meandrům se lze dostat přímo z této silnice. Pokud byste je chtěli zhlédnout z opačného břehu, stačí v obci Nosislav přejet most přes Svratku. Těsně za ním odstavit auto a poté projít podél řeky proti proudu cca 1,1 km až k meandrům.
David Hamza , 26.12. 2009
historie

Řeka Svratka prodělala v minulosti mnoho zásahů. Upravován byl zejména její tok od Brna po soutok s Dyjí. Tok Svratky byl napřímen a zkrácen, koryto bylo zpevněno a podél něj byly vybudovány protizáplavové sypané hráze s minimální vegetací. Meandry se tak zachovali jen na některých bočních nebo slepých ramenech. Zátočina u obce Nosislav je jednou z mála zachovalých částí původního toku na hlavním toku řeky s přirozenými meandry a navazujícími vzácnými břehovými společenstvy živočichů a rostlin. Pro svou ojedinělost bylo toto místo roku 1991 vyhlášeno chráněným územím "Nosislavská zátočina" o rozloze cca 4,55 ha.

David Hamza , 26.12. 2009

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Nosislav

Místa v okolí

 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 zvonice
 Akátová věž
 Židlochovice
 Žabčice
 sýpka
 Velké Němčice
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Koválov
 boží muka
 Topolany
 kostel sv. Jiljí
 stará pila
 Pouzdřany
 Medlov
 rozhledna na vodojemu
 Těšany
 Rebešovice
 městský dům
 Pohořelice
 Cvrčovice
 Šitbořice
 Popice
 Hustopeče
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Ondřeje
 dvůr Wladimírov
 Leopoldov
 fara
 dům č. p. 329
 boží muka
 Diváky
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 dům U Synků
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Kupařovice
 boží muka
 boží muka
 Sokolnice
 Hajany
 kaple sv. Václava
 hrobka Deymů
 Modřice
 cukrovar
 sýpka
 cihelna
 panský pivovar
 Sokolnice
 zvonice
 Chrlice
 Loděnice
 Nedánov
 kostel Všech svatých
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 kaple sv. Peregrina
 Dolní Kounice
 Boleradice
 Přízřenice
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 Vysoká zahrada
 Tuřany
 synagoga
 mlýn
 boží muka
 Nenovice
 Bošovice
 kostel sv. Anny
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Mohyla míru
 boží muka
 kostel sv. Kříže
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Vlasatice
 Šafránkův mlýn
 Prštice
 Prštice
 Kraví hora
 Hrušky
 Slunečná
 Velké Pavlovice
 Krchůvek
 kostel sv. Vavřince
 Střelice
 Tetčice
Základní informace místa
ID místa: 8617
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama