
V druhé polovině 2. století, přesněji v letech 161-180, byl římským císařem Marcus Aurelius Antoninus. Tehdy docházelo ve středním Podunají, na území Moravy a Slovenska, k pronikání římských vojsk pod velením samotného císaře na území daleko za severní břeh řeky Dunaje. Roku 172 se vojska Marka Aurelia vydala z římského tábora Carnuntum u Dunaje podél toku řek Moravy a Dyje, na Slovensku pak proti toku Váhu a Hronu, na vojenské tažení proti germánským kmenům Markomanů. Tažení je známé jako markomanské války, které probíhaly přibližně v letech 166-180 našeho letopočtu. Na památku tohoto tažení byl na dnešním náměstí Piazza Colonna v Římě postaven sloup Marka Aurelia. Četné nálezy krátkodobých římských táborů jednoznačně potvrzují římskou přítomnost na území Moravy. Dosud bylo objeveno asi 25 táborů, z nichž nejsevernější ležel u Jevíčka. Nejvíce jich však bylo zjištěno v okolí kopce Hradisko u Mušova, na němž se nacházel… číst dále
V době markomanských válek mělo dojít k události označované jako Zázračný déšť Marka Aurelia. Římská vojska odříznutá od zdrojů vody početnějšími Germány měl v horkém létě zachránit před porážkou vydatný déšť.
Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.
Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.
Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.