Hradisko u Mušova je velmi významná archeologická lokalita. V r. 1927 ji v průběhu vykopávek navštívil T. G. Masaryk. V 2. polovině 2. století zde stála důležitá římská vojenská pevnost o rozloze 30-35 ha s lázněmi a rozsáhlou nemocnicí, chráněná dvojitým příkopem a hradbou s věžemi.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hlavní část pevnosti s pozůstatky valů
© Luděk Vláčil 05/2019
Bývalá římská vojenská pevnost (stanice či tábor) v lokalitě Hradisko u Mušova (dříve německy Burgstall) je významná archeologická lokalita ležící na katastru zaniklé obce Mušov, dnes součásti obce Pasohlávky. Pozůstatky pevnosti jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Lokalita Hradisko (221 m n. m.) se nachází západně od silnice I/52 těsně před břehem střední a horní Novomlýnské nádrže. Kolem Aqualandu Moravia, osamělé kaple sv. Ducha a turistického rozcestí prochází archeologická naučná stezka Brána do Římské říše. Je dlouhá asi 1,5 km a prochází kolem nejvýznamnějších míst naleziště. Celkem 10 informačních panelů je zaměřeno na dobu, kdy se v této lokalitě usadili Římané z legií císaře Marka Aurelia (121-180 n. l.). Naučná stezka Brána do Římské říše navazuje na naučnou stezku Germáni před branami Římské říše, která je zaměřena na germánské osídlení.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org, http://www.antickysvet.cz a další, 21.5. 2019
historie

V druhé polovině 2. století, přesněji v letech 161-180, byl římským císařem Marcus Aurelius Antoninus. Tehdy docházelo ve středním Podunají, na území Moravy a Slovenska, k pronikání římských vojsk pod velením samotného císaře na území daleko za severní břeh řeky Dunaje. Roku 172 se vojska Marka Aurelia vydala z římského tábora Carnuntum u Dunaje podél toku řek Moravy a Dyje, na Slovensku pak proti toku Váhu a Hronu, na vojenské tažení proti germánským kmenům Markomanů. Tažení je známé jako markomanské války, které probíhaly přibližně v letech 166-180 našeho letopočtu. Na památku tohoto tažení byl na dnešním náměstí Piazza Colonna v Římě postaven sloup Marka Aurelia. Četné nálezy krátkodobých římských táborů jednoznačně potvrzují římskou přítomnost na území Moravy. Dosud bylo objeveno asi 25 táborů, z nichž nejsevernější ležel u Jevíčka. Nejvíce jich však bylo zjištěno v okolí kopce Hradisko u Mušova, na němž se nacházel…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org, http://www.antickysvet.cz a další, 8.7. 2019

pověsti

V době markomanských válek mělo dojít k události označované jako Zázračný déšť Marka Aurelia. Římská vojska odříznutá od zdrojů vody početnějšími Germány měl v horkém létě zachránit před porážkou vydatný déšť.

Luděk Vláčil, 10.7. 2019

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Pasohlávky

Místa v okolí

 boží muka
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Anny
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Urbana
 boží muka
 kostel sv. Rozálie
 mlýn
 Pouzdřany
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Jiljí
 Leopoldov
 Neuhaus
 kaple sv. Antonína
 Vlasatice
 Děvičky
 kostel sv. Ondřeje
 boží muka
 Popice
 boží muka
 Drnholec
 kostel sv. Barbory
 Archeopark Pavlov
 Sirotčí hrádek
 Topolany
 městský dům
 kostel sv. Jiří
 Pohořelice
 boží muka
 U Křížku
 radnice
 kamenný kruh
 kostel sv. Oldřicha
 Hrádek u Drnholce
 Cvrčovice
 Koválov
 jeskyně Na Turoldu
 kostel sv. Kunhuty
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Horní synagoga
 Velké Němčice
 Mikulov
 větrný mlýn
 Hustopeče
 kostel sv. Václava
 sýpka
 Žabčice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Svatý kopeček
 kostel sv. Anny
 dům U Synků
 městské hradby
 Jiřice u Miroslavi
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Hustopeče
 Dalibor
 Loděnice
 boží muka
 Bulhary
 Židlochovice
 Medlov
 boží muka
 zvonice
 Sedlec
 památník Křepice
 kostel sv. Markéty
 Olbramovice
 Akátová věž
 Našiměřice
 kostel sv. Markéty
 Kupařovice
 Nejdek
 Zámecký mlýn
 Hraniční zámek
 Těšany
Základní informace místa
ID místa: 14222
Typ místa: hradiště
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

reklama