Reliéfní náznaky tvrze ze 13.století, dnes díky zemědělské činnosti téměř neznatelné.
Hlavní obrázek místa
Pohled na vyvýšeninu tvrziště a návaznost na pole na jihu
© Roman Řezáč 04/2006
Hustopeče a jeho okolí patří k nejstarším osídleným oblastem jižní Moravy. Samotná tvrz vznikla patrně těsně před polovinou 13.století a podle archeologické sondy byl její centrální pahorek minimálně zčásti nasypán. Můžeme ji tedy zařadit k typu motte, podobně jako nedaleký Koválov či Popice. Dnes se tvrziště nachází v horní části ulice zvané příznačně Hradní. Bohužel mělo tu smůlu, že bylo zemědělskou činností změněno k nepoznání a veškerá původní situace byla až na některé menší náznaky srovnána v oblý kopeček a je využívána částečně jako vinohrad a dále pro pokračující zemědělskou činnost. Stavebník zvolil pro stavbu prodloužený konec plochého výběžku, vybíhajícího od jihu směrem do západního okraje dnešního města. Výběžek se ke konci zvedá a i díky dosypání tak tvoří poměrně výrazný konec, s velmi dobrým výhledem především na sever a východ. Dá se tedy říct, že i když konec výběžku, který tvrz zaujala, není nějak vysoký, tak tvrz měla poměrně dominantní polohu a byla slušně chráněna kratším, ale strmým svahem na severu a východě. Na západní straně dnes terén neklesá tak prudce, otázkou však je, jak moc to zapříčinila zemědělská činnost a vzhledem k převýšení s okolím je pravděpodobné, že strmější svah byl původně i zde a byl později roztahán a jeho sklon zmírněn. Nejohroženější tak byla tvrz od jihu, přestože zde terén klesá ještě asi 100 m, než začne opět stoupat a výběžek se rozplyne v náhorní planinu. I tady však bylo možné pomocí valů a příkopů vytvořit z hlediska obrany jistě slušnou pozici. Podoba tvrze je dnes neurčitá, ale dá se však předpokládat jednoduchý středový pahorek a kolem něj příkop a val. Nasvědčoval by tomu i terénní stupeň asi 15 m šířky na jihovýchodě, který by mohl vzniknout zarovnáním příkopu a valu a je využíván jako pruh pole. M.Plaček však v roce 2000 publikoval nákres…  číst dále
Roman Řezáč, 29.4. 2006
historie

První se po Hustopečích píše Vilém, a to v roce 1249. Dále jeho synové Petr a Odolen. V roce 1323 prodal Vilémův vnuk Hustopeče královně Elišce. V této době patrně tvrz ztratila význam a záhy zanikla.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 29.4. 2006

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Hustopeče

Místa v okolí

 boží muka
 židovský hřbitov
 větrný mlýn
 dům U Synků
 Hustopeče
 boží muka
 Popice
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Boleradice
 Dalibor
 Archeopark Pavlov
 Pouzdřany
 Diváky
 Vysoká zahrada
 Velké Němčice
 Velké Pavlovice
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 mlýn
 Slunečná
 Nedánov
 Kraví hora
 kostel sv. Markéty
 Šitbořice
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 kostel sv. Rozálie
 Bulhary
 Neuhaus
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Antonína
 Mušov
 boží muka
 boží muka
 kamenný kruh
 Topolany
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 kaple sv. Ducha
 Suchořádská Zmola
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Těšany
 kostel sv. Jiljí
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 Nejdek
 kostel sv. Jiljí
 sýpka
 Žabčice
 kostel sv. Jiljí
 Stezka nad vinohrady
 Obelisk
 Koválov
 Akátová věž
 Zámecký mlýn
 Vrbice
 zvonice
 kostel sv. Anny
 Židlochovice
 jeskyně Na Turoldu
 minaret
 Leopoldov
 mariánský sloup
 radnice
 Všetrapy
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 kaple sv. Šebestiána
 kostel sv. Václava
 Maurská vodárna
 Bošovice
 Horní synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Velké Bílovice
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Mikulov
 Lednice
 městský dům
 Pohořelice
 Janův hrad
 boží muka
 Lovecký zámeček
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Mezilesice
 rozhledna na vodojemu
Základní informace místa
ID místa: 4206
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama