Reliéfní náznaky tvrze ze 13.století, dnes díky zemědělské činnosti téměř neznatelné.
Hlavní obrázek místa
Pohled na vyvýšeninu tvrziště a návaznost na pole na jihu
© Roman Řezáč 04/2006
Hustopeče a jeho okolí patří k nejstarším osídleným oblastem jižní Moravy. Samotná tvrz vznikla patrně těsně před polovinou 13.století a podle archeologické sondy byl její centrální pahorek minimálně zčásti nasypán. Můžeme ji tedy zařadit k typu motte, podobně jako nedaleký Koválov či Popice. Dnes se tvrziště nachází v horní části ulice zvané příznačně Hradní. Bohužel mělo tu smůlu, že bylo zemědělskou činností změněno k nepoznání a veškerá původní situace byla až na některé menší náznaky srovnána v oblý kopeček a je využívána částečně jako vinohrad a dále pro pokračující zemědělskou činnost. Stavebník zvolil pro stavbu prodloužený konec plochého výběžku, vybíhajícího od jihu směrem do západního okraje dnešního města. Výběžek se ke konci zvedá a i díky dosypání tak tvoří poměrně výrazný konec, s velmi dobrým výhledem především na sever a východ. Dá se tedy říct, že i když konec výběžku, který tvrz zaujala, není nějak vysoký, tak tvrz měla poměrně dominantní polohu a byla slušně chráněna kratším, ale strmým svahem na severu a východě. Na západní straně dnes terén neklesá tak prudce, otázkou však je, jak moc to zapříčinila zemědělská činnost a vzhledem k převýšení s okolím je pravděpodobné, že strmější svah byl původně i zde a byl později roztahán a jeho sklon zmírněn. Nejohroženější tak byla tvrz od jihu, přestože zde terén klesá ještě asi 100 m, než začne opět stoupat a výběžek se rozplyne v náhorní planinu. I tady však bylo možné pomocí valů a příkopů vytvořit z hlediska obrany jistě slušnou pozici. Podoba tvrze je dnes neurčitá, ale dá se však předpokládat jednoduchý středový pahorek a kolem něj příkop a val. Nasvědčoval by tomu i terénní stupeň asi 15 m šířky na jihovýchodě, který by mohl vzniknout zarovnáním příkopu a valu a je využíván jako pruh pole. M.Plaček však v roce 2000 publikoval nákres…  číst dále
Roman Řezáč, 29.4. 2006
historie

První se po Hustopečích píše Vilém, a to v roce 1249. Dále jeho synové Petr a Odolen. V roce 1323 prodal Vilémův vnuk Hustopeče královně Elišce. V této době patrně tvrz ztratila význam a záhy zanikla.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 29.4. 2006

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Hustopeče

Místa v okolí

 boží muka
 židovský hřbitov
 větrný mlýn
 městské hradby
 dům U Synků
 Hustopeče
 boží muka
 Popice
 boží muka
 kostel sv. Ondřeje
 vyhlídka U obrázku
 radnice
 boží muka
 památník Křepice
 Boleradice
 Dalibor
 Archeopark Pavlov
 Pouzdřany
 Diváky
 Vysoká zahrada
 Velké Němčice
 kostel sv. Barbory
 Velké Pavlovice
 Děvičky
 mlýn
 Slunečná
 Nedánov
 Kraví hora
 kostel sv. Markéty
 Šitbořice
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Urbana
 Bulhary
 Neuhaus
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 boží muka
 kamenný kruh
 Topolany
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 kaple sv. Ducha
 Suchořádská Zmola
 kostel sv. Jiří
 Klobouky u Brna
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Těšany
 Kobylské jezero
 kostel sv. Jiljí
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 Nejdek
 kostel sv. Jiljí
 sýpka
 Žabčice
 kostel sv. Jiljí
 Stezka nad vinohrady
 Obelisk
 Koválov
 Zámecký mlýn
 Akátová věž
 Vrbice
 zvonice
 kostel sv. Anny
 Židlochovice
 jeskyně Na Turoldu
 minaret
 Leopoldov
 mariánský sloup
 radnice
 Podivín
 Všetrapy
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Svatý kopeček
 kostel sv. Václava
 Maurská vodárna
 kostel sv. Vavřince
 Velké Bílovice
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Bošovice
 Horní synagoga
 Mikulov
 Lednice
 městský dům
 Pohořelice
 Janův hrad
 boží muka
 Lovecký zámeček
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Medlov
 Mezilesice
 rozhledna na vodojemu
Základní informace místa
ID místa: 4206
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama