Reliéfní náznaky tvrze ze 13.století, dnes díky zemědělské činnosti téměř neznatelné.
Hlavní obrázek místa
Pohled na vyvýšeninu tvrziště a návaznost na pole na jihu
© Roman Řezáč 04/2006
Hustopeče a jeho okolí patří k nejstarším osídleným oblastem jižní Moravy. Samotná tvrz vznikla patrně těsně před polovinou 13.století a podle archeologické sondy byl její centrální pahorek minimálně zčásti nasypán. Můžeme ji tedy zařadit k typu motte, podobně jako nedaleký Koválov či Popice. Dnes se tvrziště nachází v horní části ulice zvané příznačně Hradní. Bohužel mělo tu smůlu, že bylo zemědělskou činností změněno k nepoznání a veškerá původní situace byla až na některé menší náznaky srovnána v oblý kopeček a je využívána částečně jako vinohrad a dále pro pokračující zemědělskou činnost. Stavebník zvolil pro stavbu prodloužený konec plochého výběžku, vybíhajícího od jihu směrem do západního okraje dnešního města. Výběžek se ke konci zvedá a i díky dosypání tak tvoří poměrně výrazný konec, s velmi dobrým výhledem především na sever a východ. Dá se tedy říct, že i když konec výběžku, který tvrz zaujala, není nějak vysoký, tak tvrz měla poměrně dominantní polohu a byla slušně chráněna kratším, ale strmým svahem na severu a východě. Na západní straně dnes terén neklesá tak prudce, otázkou však je, jak moc to zapříčinila zemědělská činnost a vzhledem k převýšení s okolím je pravděpodobné, že strmější svah byl původně i zde a byl později roztahán a jeho sklon zmírněn. Nejohroženější tak byla tvrz od jihu, přestože zde terén klesá ještě asi 100 m, než začne opět stoupat a výběžek se rozplyne v náhorní planinu. I tady však bylo možné pomocí valů a příkopů vytvořit z hlediska obrany jistě slušnou pozici. Podoba tvrze je dnes neurčitá, ale dá se však předpokládat jednoduchý středový pahorek a kolem něj příkop a val. Nasvědčoval by tomu i terénní stupeň asi 15 m šířky na jihovýchodě, který by mohl vzniknout zarovnáním příkopu a valu a je využíván jako pruh pole. M.Plaček však v roce 2000 publikoval nákres…  číst dále
Roman Řezáč, 29.4. 2006
historie

První se po Hustopečích píše Vilém, a to v roce 1249. Dále jeho synové Petr a Odolen. V roce 1323 prodal Vilémův vnuk Hustopeče královně Elišce. V této době patrně tvrz ztratila význam a záhy zanikla.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 29.4. 2006

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Hustopeče

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 boží muka
 větrný mlýn
 dům U Synků
 Hustopeče
 boží muka
 Popice
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Boleradice
 Dalibor
 Pouzdřany
 Archeopark Pavlov
 Diváky
 Vysoká zahrada
 Velké Němčice
 Velké Pavlovice
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 mlýn
 Slunečná
 Nedánov
 Kraví hora
 kostel sv. Markéty
 Šitbořice
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 kostel sv. Rozálie
 Bulhary
 Neuhaus
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Antonína
 Mušov
 boží muka
 boží muka
 kamenný kruh
 Topolany
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Ducha
 Klobouky u Brna
 Suchořádská Zmola
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Těšany
 Kobylské jezero
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Nejdek
 sýpka
 Žabčice
 Obelisk
 kostel sv. Jiljí
 Stezka nad vinohrady
 Koválov
 Akátová věž
 Zámecký mlýn
 zvonice
 Vrbice
 Židlochovice
 kostel sv. Anny
 jeskyně Na Turoldu
 minaret
 Leopoldov
 mariánský sloup
 radnice
 Všetrapy
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 kaple sv. Šebestiána
 kostel sv. Václava
 Maurská vodárna
 Velké Bílovice
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Bošovice
 Horní synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Mikulov
 Lednice
 městský dům
 Pohořelice
 Janův hrad
 boží muka
 Lovecký zámeček
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Mezilesice
 rozhledna na vodojemu
Základní informace místa
ID místa: 4206
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama