Římskokatolický klasicistní farní kostel sv. Jana Nepomuckého byl vybudován v letech 1770-1781. Ve 20. století rozšířen kůr. Ve věži je zvon ulitý brněnským zvonařem C.K. roku 1745. Součástí církevního areálu je i fara
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Jihomoravská vinařská obec Brod nad Dyjí užívá svůj nynější název od r. 1950. Do 2. světové války zde totiž žilo téměř výhradně německé obyvatelstvo, obec se nazývala Guldenfurt, počeštěně Kolenfurt, a obyvatelé si stále udržovali nářečí ze země původu většiny rodů, tj. z Bavorska, které sem přišly v 16. století. Obec leží na pravém břehu Dyje těsně před jejím ústím do horní Novomlýnské nádrže (Mušovské) a nyní má asi 530 obyvatel. Je dostupná po vedlejších silnicích ze silnice II/414 od obce Novosedly nebo ze silnice I/52 přes Dolní Dunajovice, příp. z Pasohlávek na opačném břehu vodní nádrže. Obec leží mimo železniční síť. Je proslulá jako nejteplejší místo Moravy. Nejvýraznější stavbou Brodu nad Dyjí je římskokatolický klasicistní kostel sv. Jana Nepomuckého, který se nachází u hřbitova na východním okraji obce poblíž obecního úřadu. Součástí církevního areálu je i fara.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 27.5. 2019
popis

Kostel sv. Jana Nepomuckého je jednolodní stavba obdélného půdorysu s odsazeným segmentově ukončeným kněžištěm, k jehož severní zdi přiléhá čtyřboká sakristie. Z průčelí vystupuje nízkým rizalitem hranolová věž. Fasády člení hluboké vpadlé výplně, v nichž jsou prolomena okna se segmentovým záklenkem. Vnitřní zařízení je vesměs klasicistní z doby vzniku kostela. V interiéru je starší dřevěné barokní zábradlí neznámého původu a ve věži visí zvon s reliéfy sv. Isidora a Mikuláše s nápisem: zn. C. K. in Brünn 1745 (ulil brněnský zvonař C.K. roku 1745). U vchodu do kostela je litinový kříž.

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek a Umělecké památky Moravy a Slezska, Díl 1. A-I, Bohumil Samek, Academia 1994), 30.5. 2019

historie

Ves a pozdější obec je prvně písemně doložena v roce 1353. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo. Současný klasicistní kostel sv. Jana Nepomuckého byl vybudován v letech 1770-1781. Rok dokončení stavby 1781 je vyznačen na kostelní věži. Je možné, že současná stavba vznikla na místě staršího kostela nebo jeho přestavbou. Může tomu nasvědčovat starší dřevěné barokní zábradlí v interiéru a kostelní zvon z roku 1745. Ve 20. století došlo ještě k rozšíření hudební kruchty. Varhany v kostele pocházejí od neznámého autora z doby stavby. Opravoval je roku 1847 Ignaz Reinold (1777-1848) a roku 1856 Benedikt Latzl (1818-1884), oba ve své varhanářské dílně ve Znojmě. Kostel sv. Jana Nepomuckého je od roku 1958 zapsán v seznamu kulturních památek ČR. Je farním v římskokatolické farnosti Brod nad Dyjí a konají se v něm pravidelné bohoslužby.

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 27.5. 2019

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Brod nad Dyjí

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Drnholec
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Mušov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Linharta
 U Křížku
 kostel sv. Oldřicha
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Rozálie
 Neuhaus
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Antonína
 mlýn
 boží muka
 Vlasatice
 Vysoká zahrada
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 Děvičky
 Leopoldov
 kamenný kruh
 Pouzdřany
 kostel sv. Barbory
 jeskyně Na Turoldu
 Archeopark Pavlov
 židovský hřbitov
 Horní synagoga
 Kozí hrádek
 kostel sv. Václava
 Mikulov
 dům U Rytířů
 Kanovnické domy
 městské hradby
 boží muka
 kaple sv. Šebestiána
 kostel sv. Ondřeje
 Popice
 Jiřice u Miroslavi
 městský dům
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Pohořelice
 boží muka
 Branišovice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Topolany
 Cvrčovice
 Sedlec
 Emin zámek
 Koválov
 Břežany
 Bulhary
 kostel sv. Markéty
 Hustopeče
 větrný mlýn
 židovský hřbitov
 boží muka
 Našiměřice
 Velké Němčice
 Loděnice
 dům U Synků
 Olbramovice
 Nosislav
 Hustopeče
 kostel sv. Jakuba
 Bohutice
 Kolonáda - Reistna
Základní informace místa
ID místa: 14204
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama