Římskokatolický klasicistní farní kostel sv. Jana Nepomuckého byl vybudován v letech 1770-1781. Ve 20. století rozšířen kůr. Ve věži je zvon ulitý brněnským zvonařem C.K. roku 1745. Součástí církevního areálu je i fara
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Jihomoravská vinařská obec Brod nad Dyjí užívá svůj nynější název od r. 1950. Do 2. světové války zde totiž žilo téměř výhradně německé obyvatelstvo, obec se nazývala Guldenfurt, počeštěně Kolenfurt, a obyvatelé si stále udržovali nářečí ze země původu většiny rodů, tj. z Bavorska, které sem přišly v 16. století. Obec leží na pravém břehu Dyje těsně před jejím ústím do horní Novomlýnské nádrže (Mušovské) a nyní má asi 530 obyvatel. Je dostupná po vedlejších silnicích ze silnice II/414 od obce Novosedly nebo ze silnice I/52 přes Dolní Dunajovice, příp. z Pasohlávek na opačném břehu vodní nádrže. Obec leží mimo železniční síť. Je proslulá jako nejteplejší místo Moravy. Nejvýraznější stavbou Brodu nad Dyjí je římskokatolický klasicistní kostel sv. Jana Nepomuckého, který se nachází u hřbitova na východním okraji obce poblíž obecního úřadu. Součástí církevního areálu je i fara.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 27.5. 2019
popis

Kostel sv. Jana Nepomuckého je jednolodní stavba obdélného půdorysu s odsazeným segmentově ukončeným kněžištěm, k jehož severní zdi přiléhá čtyřboká sakristie. Z průčelí vystupuje nízkým rizalitem hranolová věž. Fasády člení hluboké vpadlé výplně, v nichž jsou prolomena okna se segmentovým záklenkem. Vnitřní zařízení je vesměs klasicistní z doby vzniku kostela. V interiéru je starší dřevěné barokní zábradlí neznámého původu a ve věži visí zvon s reliéfy sv. Isidora a Mikuláše s nápisem: zn. C. K. in Brünn 1745 (ulil brněnský zvonař C.K. roku 1745). U vchodu do kostela je litinový kříž.

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek a Umělecké památky Moravy a Slezska, Díl 1. A-I, Bohumil Samek, Academia 1994), 30.5. 2019

historie

Ves a pozdější obec je prvně písemně doložena v roce 1353. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo. Současný klasicistní kostel sv. Jana Nepomuckého byl vybudován v letech 1770-1781. Rok dokončení stavby 1781 je vyznačen na kostelní věži. Je možné, že současná stavba vznikla na místě staršího kostela nebo jeho přestavbou. Může tomu nasvědčovat starší dřevěné barokní zábradlí v interiéru a kostelní zvon z roku 1745. Ve 20. století došlo ještě k rozšíření hudební kruchty. Varhany v kostele pocházejí od neznámého autora z doby stavby. Opravoval je roku 1847 Ignaz Reinold (1777-1848) a roku 1856 Benedikt Latzl (1818-1884), oba ve své varhanářské dílně ve Znojmě. Kostel sv. Jana Nepomuckého je od roku 1958 zapsán v seznamu kulturních památek ČR. Je farním v římskokatolické farnosti Brod nad Dyjí a konají se v něm pravidelné bohoslužby.

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 27.5. 2019

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Brod nad Dyjí

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Drnholec
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 Mušov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Linharta
 U Křížku
 kostel sv. Oldřicha
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Rozálie
 Neuhaus
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Antonína
 mlýn
 Vlasatice
 boží muka
 Vysoká zahrada
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 Děvičky
 Leopoldov
 kamenný kruh
 kostel sv. Barbory
 Pouzdřany
 jeskyně Na Turoldu
 Archeopark Pavlov
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Horní synagoga
 kostel sv. Václava
 Mikulov
 dům U Rytířů
 Kanovnické domy
 městské hradby
 kaple sv. Šebestiána
 boží muka
 kostel sv. Ondřeje
 Popice
 Jiřice u Miroslavi
 městský dům
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Pohořelice
 boží muka
 Branišovice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Topolany
 Cvrčovice
 Sedlec
 Emin zámek
 Koválov
 Břežany
 Bulhary
 kostel sv. Markéty
 Hustopeče
 větrný mlýn
 boží muka
 židovský hřbitov
 Našiměřice
 Velké Němčice
 Loděnice
 dům U Synků
 městské hradby
 Olbramovice
 Nosislav
 Hustopeče
 kostel sv. Jakuba
 Bohutice
 Kolonáda - Reistna
Základní informace místa
ID místa: 14204
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama