Zbytky gotického, patrně loveckého královského hrádku z poloviny 13. století založeného Václavem I. Již roku 1551 se uvádí jako zřícenina, kdy došlo k jeho skáze se však neví.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2007
V křivoklátském polesí mezi Zbečnem a Lány stál na ostrohu nad údolím Klíčavy hrad, proslavený A. Jiráskem v románu Mezi proudy a ve hře Kolébka. O jeho vzniku se nedochovaly žádné zprávy. Domníváme se, že byl postaven Václavem I. v první polovině 13. století jako lovecký hrad. První zpráva o jeho existenci je až z r. 1551, kdy byl už zříceninou. Nevíme však, kdy a jak došlo k jeho zkáze. Uvedeného roku požádal křivoklátský hejtman Jan Žďárský ze Žďáru arciknížete Ferdinanda o dovolení kopat ve zřícenině hradu u Zbečna, poněvadž tam jeden občan ze Zbečna nalezl peníze. Arcikníže jeho žádosti vyhověl pod podmínkou, že polovinu nalezených peněz odevzdá. Na )hradu výloh s kopáním obdržel Žďárský 150 zlatých. A tak co nezničil čas, zničil Žďárský, jenž rozkopal celý hrad. Podruhé se dovídáme o zřícenině tohoto hradu z popisu majetku křivoklátského panství, které koupil r. 1686 místodržitel Království českého hraběte Arnošt z Valdštejna. V seznamu jsou zapsány „staré a pusté zámky Týřov, Jenčov a Jivno“. Zřícenina byla prozkoumána a zaměřena poprvé před r. 1904 a podruhé r. 1927. Základnu hradu tvořil protáhlý obdélní rozdělený zdí na menší předhradí ve východní straně a větší část obytnou. Obytná část měla tři křídla s nádvořím uprostřed. V jižním křídle byla klenutá kaple s pilíři a polygonálním presbytářem. Hrad měl také věž, vestavěnou do hradební zdi. Dnes jsou skrovné zbytky hradu Jivna veřejnosti nepřístupné, poněvadž je v oblasti nádrže klíčavské Přehrady mládeže, z níž je čerpána pitná voda pro Kladno.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, 14.2. 2006
historie

Hrad Jivno

Při samém Zbečně ústí potok Klíčava, přicházející od severu, odkud se vine kli katým a hlubokým údolím. Čásť lesů, které k němu přiléhají, nazývá se nyní Hyvna (totiž Jivna) a k nim přiléhá za potokem od Pusté Dobré tekoucím položení řečené na Zakopané. V tomto lese spatřují se nepatrné již zříceniny hradu Jivna. Tento stával na konci ostrohu, který se táhne k údolí Klíčavskému. Zakladatel totiž volil si místo takové, které mělo na třech stranách strmý spád a na čtvrté s výšinou sousední skrze nevelmi širokou ostrožnu souviselo. Kde jest ostrožna úzká, překopána byla příkopem, přes nějž zase v době novější pro pohodlné přecházení nasypali násep. Asi v těch místech, kde přiléhá násep k hradišti, bývala brána, což lze ještě snadno poznati odtud, že se v levo od příchozího hradba končí. V pravo nad místem brány stála velmi hrubá a vysoká věž, z níž zbyl trup spodní ub velikém kopci rumu a země pohřbený. Hrad…  číst dále

August Sedláček, Hrady zámky a tvze Království českého VIII., 20.2. 2017

Půdorys místa


© T. Durdík, Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kladno  (KL), Lány

Místa v okolí

 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 Masarykův most
 skanzen Cyrus
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Mikuláše
 Křivoklát
 palmový skleník
 Lány
 Jenčov
 Sobín
 Vůznice
 Dřevíč
 Velká Buková
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Václava
 dub svatého Václava
 synagoga
 stará radnice
 Leontýn
 mariánský sloup
 Zkamenělec
 Nižbor
 Turyňský rybník
 Mackova hora
 Propadený zámek
 rozhledna Veselov
 Vysoký vrch
 socha sv. Blažeje
 Stradonice
 Velká Dobrá
 kostel sv. Martina
 Malá Dobrá
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 rozhledna Máminka
 kaple sv. Mikuláše
 kostel sv. Barbory
 Všetaty
 kostel sv. Jiří
 křížový kámen
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Tomáše
 fara
 kostel sv. Václava
 Suchý mlýn
 Braškov
 Kyšice
 Hradečno
 Železniční muzeum
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 zvonice
 obelisk
 vodárenská věž
 Kožová hora
 Louštín
 kostel sv. Kateřiny
 Husův sbor
 kostel sv. Prokopa
 Pražská brána
 sokolovna
 dům cisterciáků
 Svídna - zaniklá ves
 socha T. G. Masaryka
 Děd
 Vysoká brána
 mariánský sloup
 Samsonův dům
 Kornhauz
 radnice
 synagoga
 Humniště
 Týřov
 Hlavačov
 sýpka
 měšťanský dům
 panská sýpka
 pivovar
 vila Libochvíle
 Unhošť
 Smečno
 dům U České koruny
 děkanství
 socha sv. Donáta
 kaple sv. Rocha
 měšťanský dům
 kaple sv. Barbory
 socha sv. Václava
 Janoutova parfumerie
 panský pivovar
 socha sv. Jiří
 kaple sv. Floriána
 budova velkostatku
 arciděkanství
 mariánské sousoší
 synagoga
 Kladno
 Středočeské divadlo
 kostel Všech svatých
 důl Mayrau
 radnice
 Okresní dům
 hrobka Clam-Martiniců
 Krušovice
 Velké Přítočno
 Poldihaus
 Bílý Újezdec
 Malíkovice
 Bachrova vila
 bojiště u Rakovníka
 Hřebečníky
 Lhotka
 Městská hora
 vápenné pece Kladno
 děkanství
 Beroun
 Muzeum Českého krasu
 radnice
 Králův Dvůr
 Zajíčkův mlýn
 městské opevnění
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Gotharda
 kaple
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Markéty
 kaple
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 Tetín
 kostel sv. Štěpána
 kaple
 lom Alkazar
 kaple
Základní informace místa
ID místa: 170
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama