Rozhledna na návrší Čertoraj nad Křepicemi byla budována od r. 1984 jako součást památníku Bratislavsko-brněnské operace z jara 1945. Stavba byla přerušena mezi lety 1989 a 2021. Neobvyklá rozhledna byla dokončena a zpřístupněna v dubnu 2023.
Hlavní obrázek místa
Křepice-památník
© P. Derka 04/2023
Křepice jsou obec na severozápadním okraji okresu Břeclav. Sousedí s dálnicí D2 a prochází jí silnice II/381 z Velkých Němčic do Nikolčic. Obec leží asi 30 km jihovýchodně od Brna, 30 km severozápadně od Břeclavi a 11 km severně od Hustopečí v mírně zvlněné krajině na rozhraní úvalu řeky Svratky a východního okraje pahorkatiny Ždánického lesa. Jsou doloženy od r. 1349 a žije zde přibližně 1 300 obyvatel. Prochází jimi modře značená turistická trasa z Velkých Němčic do Kobylí. Při této značce se nachází asi 1 km východně od obce návrší Čertoraj (též Novosady) s rozhlednou při památníku Bratislavsko-brněnské operace z jara 1945.
Jiří Špaček, 26.4. 2023
popis

Křepickou rozhlednu na vrchu Čertoraj tvoří kulovitá kovová konstrukce o celkové výšce 10 m s vyhlídkovou plošinou uvnitř. Poskytuje výhled na okolní mírně zvlněnou krajinu. Od 15. dubna 2023 je volně přístupná veřejnosti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 26.4. 2023

historie

Téměř zapomenuté torzo betonového památníku s kovovou vyhlídkovou koulí se dlouhá léta nacházelo na návrší Čertoraj (též Novosady) nad obcí Křepice. Památník měl připomínat události tzv. Bratislavsko-brněnské operace, mohutné ofenzívy Rudé armády na západním Slovensku a jižní Moravě v závěru 2. světové války. Jednou z významných postav této operace byl maršál Rodion Jakovlevič Malinovskij, který dne 23. dubna 1945 na vojenské pozorovatelně u Křepic vydal rozkaz k rozhodujícímu postupu vojsk směrem k Brnu. O návštěvě maršála v tomto místě se dlouho nevědělo. Teprve unikátní filmové záběry z této návštěvy poprvé promítané v r. 1965 ve filmu „Rudá armáda v boji o Brno“ napomohly tuto návštěvu odhalit. O 10 let později, u příležitosti 30. výročí konce 2. světové války, proběhla v Křepicích výstava připomínající tuto operaci a dne 2. února 1975 byl na nedalekém vrchu Čertoraj slavnostně položen základní…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 26.4. 2023

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Křepice

Místa v okolí

 Diváky
 Šitbořice
 Velké Němčice
 Hustopeče
 boží muka
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 Těšany
 kostel sv. Jiljí
 dům U Synků
 radnice
 městské hradby
 židovský hřbitov
 Nedánov
 boží muka
 Hustopeče
 Boleradice
 větrný mlýn
 Akátová věž
 Popice
 mariánský sloup
 kostel sv. Ondřeje
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 Klobouky u Brna
 větrný mlýn
 sýpka
 Žabčice
 Židlochovice
 Pouzdřany
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 Bošovice
 Topolany
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Koválov
 Kraví hora
 boží muka
 boží muka
 dům č. p. 329
 fara
 boží muka
 boží muka
 Slunečná
 dvůr Wladimírov
 Velké Pavlovice
 Sokolnice
 Vysoká zahrada
 cihelna
 cukrovar
 Kobylské jezero
 Suchořádská Zmola
 panský pivovar
 sýpka
 muzeum obce
 stará pila
 Sokolnice
 mlýn
 Rebešovice
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Jiří
 Dalibor
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 Dambořice
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 Mušov
 Mohyla míru
 Mezilesice
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Stezka nad vinohrady
 Leopoldov
 obelisk osvoboditelům
 sklepní ulička
 městský dům
 kaple sv. Ducha
 Kobeřice
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Urbana
 rozhledna na vodojemu
 Neuhaus
 Hrušky
 Vrbice
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Modřice
 kostel sv. Anny
 Vážany nad Litavou
 Hajany
 hrobka Deymů
 Všetrapy
 kaple sv. Peregrina
 kostel Všech svatých
Základní informace místa
ID místa: 17157
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.4.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama