Za Dětřicha z Mořiců r.1342 založena tvrz. R.1567Albrecht Černohorský z Boskovic na místě tvrze začal stavbu renesančního zámku. Thurnové stavbu dokončili. Po Bílé hoře získal Vlasatice kardinál Ditrichštejn. V 19. stol. byl kolem zámku upraven park.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hlavní,severní průčelí zámku od příjezdové brány
© D Dohňanský, 07/2014
Pojedete-li z Vlasatic po silnici směrem na Troskotovice, uvidíte vpravo za obcí budovu zámku s věží. Zámek stojí v areálu bývalého zemědělského družstva. Na mapách ještě často areál označen STS – strojní traktorová stanice (na vysvětlenou mladším, kterým již tato zkratka nic neříká). Jedná se o renesanční zámek menších rozměrů vzniklý přestavbou tvrze. V jeho blízkosti lze ještě dnes vidět i zbytky po parkové úpravě.
6.3. 2005
historie

V polovině 14. stol. byly Vlasatice (Wlasaticze) v držení měšťana Dětřicha Mořiců, který roku 1342 získal povolení k opevnění dvora a tak na místě vznikly základy tvrze, která je poprvé připomínána až roku 1567 kdy Vlasatice koupil Albrecht Černohorský z Boskovice. Albrech Černohorský začal s přestavbou tvrze na renesanční zámek. Pro nedostatek finančních prostředků se mu však nepodařilo dílo dokončit. Dalšími majiteli byli Thurnové, kteří výstavbu zámku dokončili, ale pro změnu stáli na špatné straně a zámek jim byl po Bílé hoře zkonfiskován. Po Bílé hoře získal Vlasatice kardinál Ditrichštejn. V 19. stol. byl kolem zámku upraven park.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 6.3. 2005

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Vlasatice

Místa v okolí

 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Leopoldov
 kostel sv. Anny
 boží muka
 městský dům
 Pohořelice
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Cvrčovice
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Markéty
 Našiměřice
 Olbramovice
 Drnholec
 U Křížku
 Loděnice
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 Topolany
 Koválov
 Bohutice
 kostel sv. Oldřicha
 Pouzdřany
 kostel sv. Kunhuty
 Medlov
 Kupařovice
 Miroslav
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Břežany
 kostel sv. Rozálie
 sýpka
 Žabčice
 mlýn
 Vysoká zahrada
 Neuhaus
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Antonína
 Popice
 Emin zámek
 Dolní Kounice
 boží muka
 Děvičky
 rozhledna na vodojemu
 synagoga
 Židlochovice
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 zvonice
 Velké Němčice
 kostel sv. Barbory
 Nosislav
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 kamenný kruh
 kostel sv. Markéty
 Akátová věž
 kaple sv. Floriána
 Budkovické hradiště
 kaple Panny Marie
 Knížecí dům
 Rybníky
 jeskyně Na Turoldu
 městské opevnění
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 vodopád u Rokytné
 Moravský Krumlov
 Božice
 Budkovice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Kozí hrádek
 Horní synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 Mikulov
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 kostel sv. Leopolda
 městské hradby
 Rokytná
 kaple sv. Šebestiána
 Polánka
Kontaktní informace
OÚ Vlasatice č.p. 149,
691 30 Vlasatice
Tel: +420 519 425 236
vlasatice@netcom.cz
Základní informace místa
ID místa: 585
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama