Starší kostel byl kolem r. 1575 renesančně přestavěn. Kolem r. 1727 byla pří úpravách přistavěna věž. Na interiéru kostela se podílel malíř Antonín František Maulbertsch a sochař Ondřej Schwiegl. Farní budova pochází z konce 18. století. Současnou podobu získal farní kostel po přestavbě r. 1872.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2023
Jihomoravská obec Strachotín (německy Tracht) se nachází v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji na severním břehu novomlýnských nádrží. Nejvýraznější památkou a dominantou obce je římskokatolický farní kostel sv. Oldřicha a Metoděje. Před kostelem stojí ocelový kříž s ukřižovaným Kristem a německým textem z Janova evangelia (Bůh tak miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný. Jan 3:16) na kamenném soklu. Nedaleko se nachází fara. Kolem kostela prochází červeně značená Svatojakubská cesta-Moravskoslezská a cyklostezky 5043, 5174, Mikulovská, Moravská vinná.
Luděk Vláčil, 21.12. 2022
popis

Kostel je jednolodní stavbou s transeptem, polygonálním kněžištěm, obdélníkovou sakristií při severní straně kněžiště a s věží v průčelí. V příčné lodi jsou boční oltáře P. Marie Lurdské a sv. Josefa. V interiéru jsou malby od Antonína Františka Maulbertscha a sochy od Ondřeje Schwiegla. Kolem kostela byl hřbitov. Nedaleko stojí fara z konce 18. století.

14.4. 2023

historie

Osada vznikla nedaleko strachotínského hradiště, které se nacházelo na močálovité rovině kousek od řeky Dyje. První písemná zmínka o Strachotíně pochází z roku 1046, kdy se uvádí jako Strachtin. Gotický kostel zde vznikl zřejmě již ve 13. století. Kolem roku 1575 prošel výraznou renesanční přestavbou. V roce 1672 měl kostel tři oltáře a dva hřbitovy. Kolem roku 1727 došlo k úpravám, při kterých byla před západní průčelí přistavěna hranolová věž. Na interiéru se podílel malíř Antonín František Maulbertsch a sochař Ondřej Schwiegl. Koncem 18. století vznikla farní budova. Současnou podobu chrám získal po poslední přestavbě roku 1872. V roce 1889 vznikly skleněné mozaikové vitráže na oknech presbytáře. Ostatní vitrážová okna s portréty svatých byly vytvořeny v letech 1933-1934. V letech 1992-1995 byla provedena oprava střechy a vitráží. Následně byla opravena střecha věže a fasády kostela. V roce 2009 byly ukradeny cenné…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.strachotin.cz/organizace/farnost-strachotin/ a další, 14.4. 2023

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Strachotín

Místa v okolí

 Vysoká zahrada
 mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 boží muka
 Děvičky
 Popice
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 Neuhaus
 Pouzdřany
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiří
 Hustopeče
 kamenný kruh
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 židovský hřbitov
 radnice
 městské hradby
 dům U Synků
 kostel sv. Anny
 Dalibor
 Hustopeče
 Bulhary
 boží muka
 Topolany
 boží muka
 jeskyně Na Turoldu
 vyhlídka U obrázku
 Velké Němčice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Kozí hrádek
 Leopoldov
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 Svatý kopeček
 Mikulov
 městské hradby
 Nosislav
 památník Křepice
 kostel sv. Jakuba
 Koválov
 Velké Pavlovice
 Nejdek
 městský dům
 Pohořelice
 sýpka
 Žabčice
 boží muka
 Drnholec
 Vlasatice
 Slunečná
 Sedlec
 Zámecký mlýn
 Boleradice
 kostel sv. Oldřicha
 Diváky
 Cvrčovice
 U Křížku
 Obelisk
 boží muka
 Kraví hora
 Židlochovice
 zvonice
 Nedánov
 Hrádek u Drnholce
 minaret
 Šitbořice
 kostel sv. Kunhuty
 Hraniční zámek
 Maurská vodárna
 Lednice
 boží muka
 Rybniční zámeček
 Podivín
 Janův hrad
 Medlov
 Lovecký zámeček
 Těšany
 Chrám Tří Grácií
 Loděnice
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Nový dvůr
 Klobouky u Brna
 Apollonův chrám
Základní informace místa
ID místa: 14978
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.4.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama