Zámek, pův. hrad, postaven kolem r. 1294 Tobiášem z Benešova. Goticky upraven poč. 16. stol. Jiřím ze Šternberka, renesančně r. 1605 Hodějovskými z Hodějova. Po r. 1725 barokně přestavěn Janem Josefem z Vrtby. Od r. 1887 v majetku F. Ferdinanda d´Este, romanticky upraven. Od r. 1921 v majetku státu.
Hlavní obrázek místa
Konopiště
© Petr Benda 07/2005

Hlavní prohlídkové okruhy:

1. Salony jižní křídla zámku - Prohlídka začíná v lovecké chodbě (vystaveny lovecké trofeje arcivévody Ferdinanda d´Este, přes 800 kusů), a dále vede reprezentačními a hostinskými pokoji v 1. patře jižního křídla zámku, bohatě zařízenými dobovým nábytkem, obrazy, s množstvím historického porcelánu (Růžový, Sloupový a přijímací salón, velká slavnostní jídelna s nástropní freskou (18. stol., Julius Lux), apartmány s koupelnou z r. 1900). Prohlídka trvá 50 - 55 min., max. počet 25 osob ve skupině. 2. Salony severního křídla - Prohlídka vede návštěvníky nejstarší částí zámku, do prohlídky spadá stará část - apartmá - tzv "Kronprinc" (společenský salón, pracovna, ložnice). Prohlídka vede dále přes kapli sv. Huberta, alkovnu a chodbami s dobovými skříněmi s expozicí zbraní do Estenské zbrojnice ve 3. patře zámku (zbraně 15. - 19. stol.). V malé lovecké chodbě je možné nahlédnout do osobního výtahu arcivévody, trasa končí prohlídkou knihovny a kuřáckého salonu. Délka prohlídkové trasy je 55 - 60 min., max. počet 25 osob ve skupině. 3. Soukromé pokoje rodiny Františka Ferdinanda d´Este - exklusivní trasa - Pokoje ve 3. patře zámku byly zpřístupněny veřejnosti r. 1994. Zařízeny podle dobové fotodokumentace jako v době, kdy zde žil arcivévoda s rodinou. Prohlídková trasa vede loveckou chodbou a tzv. "Ostrými schody" do chodby s portréty význ. historických osobností ze 17. stol., dále pokračuje mládeneckým apartmá arcivévody (pracovna, ložnice, šatna, toaleta, koupelna), soukromou jídelnou rodiny, Růžovým salonem vévodkyně Žofie, ložnicí manželů s koupelnou a částí, obývanou dětmi šlechtického páru (ložnice, herna, pokoje vychovatelů). Křídlo uzavírá hudební salón. Prohlídka dále umožňuje nahlédnout do velké věže (sbírky arcivévody - plastiky a reliéfy 15. - 18. stol.), vede chodbou s fotografiemi z cest arcivévody kolem…  číst dále
E.H. podle http://www.zamek-konopiste.cz, 17.6. 2013
turistické

Doplňkové prohlídkové okruhy:

Muzeum sv. Jiří - Expozice je umístěna v bývalé barokní oranžerii. Sbírka dřevořezeb, obrazů a různých artefaktů vztahujících se ke kultu sv. Jiří z období 15. stol. - poč. 20. stol. Střelnice - Herna s kuriózní střelnicí, zřízená na místě velké konírny na nádvoří zámku r. 1900. Jsou zde pohyblivé automatické terče (akustické hlášení zásahu), střelnice pro ostrou střelbu a kuželník. Soukromá panská střelnice sloužila arcivévodovi a jeho přátelům. Skleníky - na ploše 1200 m2 se rozkládají skleníky pro vzácné teplomilné rostliny, vybudované arcivévodou na místě bývalé barokní zahrady. V l. 1995 - 2000 zrekonstruovány, dále slouží svému pův. účelu. V bazénku se chovají okrasné rybičky. Výstava - sezónní výstava, přístupná z jižní terasy - "Skřítkové, lesní bytosti a pekelníci", pohádkové postavy výtvarnice Vítězslavy Klimtové.

E.H. podle http://www.zamek-konopiste.cz, 17.6. 2013

historie

Zámek byl založen, původně jako hrad, kolem roku 1294 patrně pražským biskupem Tobiášem z Benešova. Prvně se zmiňuje roku 1318 jako majetek Beneše a Tobiáše z Benešova. Hrad byl vybudován po vzoru francouzských pevností, s kulatými věžemi, parkánem, padacím mostem a 4 bránami. Poté, co rod Benešoviců vymřel, přešel hrad roku 1337 na dlouhá léta do majetku rodu Šternberků. V letech 1467 - 1468 byl hrad za Jiřího z Poděbrad dlouhodobě obléhán - dobyt byl až po 18timěsíčním obležení (přestože měli obléhající mnohem modernější techniku), po vyhladovění hradní posádky. Koncem 15. století (počátkem 16. stol. - IEČZ) byl hrad stavebně upraven v pozdně gotickém stylu Jiřím ze Šternberka. V 17. - 19. století se v držení hradu vystřídala řada majitelů. Hodějovštví z Hodějova nechali hrad začátkem 17. století stavebně upravit v pozdně renesančním stylu - přestavbu zadala Dorota Hodějovská (dat. na portálu r. 1605). Po bitvě na Bílé Hoře…  číst dále

E.H. podle http://www.zamek-konopiste.cz; Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Pavel Vlček, Libri 1999, 17.6. 2013

pověsti

Svatojiřské muzeum

S překvapením vcházíme do budovy, přistavěné k zámku, v níž se setkáváme s předměty, jež vesměs nesou podobu svatého Jiří. Sebral je a uložil zde arcivévoda Ferdinand z Este. Svatý Jiří, jak o něm legenda vypravuje, pustil se statečně v boj s drakem, jemuž měly býti přinášeny lidské oběti, a kopím ho prohnal. Odkud vznikla úcta arcivévodova k hrdinnému světci? Arcivévoda byl sice znám jako pobožnůstkář, avšak vznik svatojiřského musea měl důvod zcela malicherný. Arcivévoda se nesmírně rád honosil před „velikým světem.“ Honosil se Konopištěm, honosil se sbírkou paroží a četnými jinými loveckými trofejemi. Chtěl míti ve všem prvenství. Na tisíce jelenů musilo složiti své „koruny“, aby navršilo rekordní počet. Na sta tokajících tetřevů musilo navždy zmlknouti, aby vějíře jejich per zdobily zámecké chodby. A stejně hynula jeho zbraní i zvěř v dálných krajích, by se mohl pochlubiti cizokrajným úlovkem. Z pošetilé…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Další texty pověsti

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Konopiště

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 pivovar
 Dolní zvonice
 vodní mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Kožlí
 Tvoršovice
 Vidlákova Lhota
 Líšno
 Neštětická hora
 kamenný most
 kostel sv. Petra
 hřebčín Pecínov
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Týnec nad Sázavou
 Střížkov
 Husův sbor
 Tloskovský mlýn
 židovský hřbitov
 Zbořený Kostelec
 Stajice
 Krásná Hora
 Tloskov
 Jemniště
 Jemniště
 Božešice
 Pyšely
 Lštění
 synagoga
 Kozmice
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 kostel Všech svatých
 Olbramovice
 Lešany
 Ládví
 Chotýšany
 Chotýšany
 Mokřany
 Hrad u Čtyřkol
 Špulka
 Třebešice
 Stará Dubá
 Zlenice
 městečko Odranec
 Lojovice
 Vrchotovy Janovice
 Křešice
 kostel sv. Martina
 Ostředek
 Čejchanov
 kostel sv. Ludmily
 Teletínský lom
 Kamenice
 Komorní Hrádek
 Obětní kameny
 Ježov
 Ringhofferova hrobka
 Suchdol
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 lom Chlum
 Turyň
 Jablonná
 Skalsko
 Nespery
 Chlum
 Na výhledu
 Teletínské vodopády
 dům ATIS
 Štiřín
 vyhlídka Máj
 kostel sv. Martina
 Jankov
 Žampašský most
 Včelní hrádek
 Štětkovice
 štola sv. Josefa
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 Drahoušek
 Vojkov
 rozhledna na Pepři
 radnice
 Vítův mlýn
 kostel Božího Těla
 Hradové Střimelice
 Ve Studeném
 Kostelní Střimelice
 Radlík
 Stříbrná Skalice
 radnice
 synagoga
 Kosova Hora
 židovský hřbitov
 Červený Hrádek
Kontaktní informace
Národní památkový ústav, správa státního zámku Konopiště
Konopiště 1
256 01 Benešov
Tel: (+420) 317 721 366 , 602 349 068
http://www.zamek-konopiste.cz
konopiste@stc.npu.cz rezervace@up.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 763
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama