Kostel s farou je v Unkovicích doložen již v 1. polovině 14. stol. Od r. 1633 je kostel filiálním. V r. 1767 byl na popud Jana z Ditrichštejna barokně přestavěn do současné podoby. V 70. letech 20. stol. byly provedeny úpravy interiéru.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2016
Vinařská obec Unkovice se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Brno-venkov v Dyjsko-svrateckém úvalu. Ve východní části obce stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je filiálním kostelem židlochovické farnosti. Chrám obklopený hřbitovem je úzce spjat i s obecním znakem, je na něm totiž vyobrazen kalich, který kostelu darovali hrušovanští farníci. Ve věži jsou zavěšeny tři zvony. Největší z nich, s názvem Urban, pochází z roku 1569. Další dva zvony byly ulity v letech 1594 a 1700. V interiéru je oltářní obraz Panny Marie Nanebevzaté od Killingra z Hunkovic z roku 1849. V lodi se nachází také kopie unkovické madony. Kostelní varhany pocházejí ze zchátralého kostela z Údrči v Karlovarském kraji.
Luděk Vláčil- zdroj: http://farnostzidlochovice.cz/?, https://cs.wikipedia.org a další, 9.4. 2016
historie

Unkovice, dříve Hunkovice, jsou prvně zmiňovány v roce 1131. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo. Již v roce 1341 je připomínána unkovická fara. V té době zde již musel stát i kostel, který sloužil také okolním vesnicím, Hrušovanům, Žabčicím, Přísnoticím a Želízku s Koválovem. V 16. století darovali hrušovanští farníci unkovickému kostelu kalich, který se stal i součástí obecního znaku. V roce 1630 byl dokončen kostel Povýšení svatého Kříže v Židlochovicích a v roce 1633 tam byla přesunuta i farnost. Od té doby je kostel v Unkovicích filiálním. Jeho současná barokní podoba pochází z roku 1767, kdy jej nechal přestavět a rozšířit Jan z Ditrichštejna. V roce 1849 byl do kostela umístěn oltářní obraz. Později byla upravena střecha věže. V 70. letech 20. století. byly prováděny poslední úpravy interiéru. V roce 2011 byla upravena dlažba kolem kostela.

Luděk Vláčil - zdroj: http://farnostzidlochovice.cz/?, https://cs.wikipedia.org a další, 9.4. 2016

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Unkovice

Místa v okolí

 Žabčice
 sýpka
 Židlochovice
 zvonice
 Koválov
 kostel sv. Vavřince
 Akátová věž
 boží muka
 Nosislav
 Topolany
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 radnice
 Velké Němčice
 Medlov
 rozhledna na vodojemu
 městský dům
 Cvrčovice
 Pohořelice
 boží muka
 stará pila
 Leopoldov
 Kupařovice
 Pouzdřany
 Rebešovice
 Loděnice
 kostel sv. Jiljí
 Popice
 hrobka Deymů
 Hajany
 Dolní Kounice
 boží muka
 kostel sv. Ondřeje
 dvůr Wladimírov
 kostel Všech svatých
 synagoga
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Modřice
 boží muka
 fara
 dům č. p. 329
 Těšany
 Hustopeče
 kaple sv. Peregrina
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 židovský hřbitov
 Šitbořice
 boží muka
 dům U Synků
 Hustopeče
 zvonice
 boží muka
 Vlasatice
 Chrlice
 Sokolnice
 větrný mlýn
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 Diváky
 kostel sv. Anny
 Přízřenice
 cukrovar
 sýpka
 Šafránkův mlýn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kříže
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 panský pivovar
 cihelna
 Sokolnice
 Vysoká zahrada
 boží muka
 Prštice
 mlýn
 Tuřany
 Prštice
 boží muka
 Nenovice
 kaple Panny Marie
 Ivančický viadukt
 Boleradice
 Mohyla míru
 Stříbský mlýn
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Na Oklikách
 Střelice
 Tetčice
Základní informace místa
ID místa: 12761
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama