Kostel s farou je v Unkovicích doložen již v 1. polovině 14. stol. Od r. 1633 je kostel filiálním. V r. 1767 byl na popud Jana z Ditrichštejna barokně přestavěn do současné podoby. V 70. letech 20. stol. byly provedeny úpravy interiéru.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2016
Vinařská obec Unkovice se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Brno-venkov v Dyjsko-svrateckém úvalu. Ve východní části obce stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je filiálním kostelem židlochovické farnosti. Chrám obklopený hřbitovem je úzce spjat i s obecním znakem, je na něm totiž vyobrazen kalich, který kostelu darovali hrušovanští farníci. Ve věži jsou zavěšeny tři zvony. Největší z nich, s názvem Urban, pochází z roku 1569. Další dva zvony byly ulity v letech 1594 a 1700. V interiéru je oltářní obraz Panny Marie Nanebevzaté od Killingra z Hunkovic z roku 1849. V lodi se nachází také kopie unkovické madony. Kostelní varhany pocházejí ze zchátralého kostela z Údrči v Karlovarském kraji.
Luděk Vláčil- zdroj: http://farnostzidlochovice.cz/?, https://cs.wikipedia.org a další, 9.4. 2016
historie

Unkovice, dříve Hunkovice, jsou prvně zmiňovány v roce 1131. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo. Již v roce 1341 je připomínána unkovická fara. V té době zde již musel stát i kostel, který sloužil také okolním vesnicím, Hrušovanům, Žabčicím, Přísnoticím a Želízku s Koválovem. V 16. století darovali hrušovanští farníci unkovickému kostelu kalich, který se stal i součástí obecního znaku. V roce 1630 byl dokončen kostel Povýšení svatého Kříže v Židlochovicích a v roce 1633 tam byla přesunuta i farnost. Od té doby je kostel v Unkovicích filiálním. Jeho současná barokní podoba pochází z roku 1767, kdy jej nechal přestavět a rozšířit Jan z Ditrichštejna. V roce 1849 byl do kostela umístěn oltářní obraz. Později byla upravena střecha věže. V 70. letech 20. století. byly prováděny poslední úpravy interiéru. V roce 2011 byla upravena dlažba kolem kostela.

Luděk Vláčil - zdroj: http://farnostzidlochovice.cz/?, https://cs.wikipedia.org a další, 9.4. 2016

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Unkovice

Místa v okolí

 Žabčice
 sýpka
 Židlochovice
 zvonice
 Koválov
 kostel sv. Vavřince
 Akátová věž
 boží muka
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Topolany
 mariánský sloup
 radnice
 Velké Němčice
 rozhledna na vodojemu
 městský dům
 Cvrčovice
 Pohořelice
 boží muka
 stará pila
 Leopoldov
 Kupařovice
 Pouzdřany
 Rebešovice
 Loděnice
 kostel sv. Jiljí
 hrobka Deymů
 Hajany
 Popice
 boží muka
 Dolní Kounice
 dvůr Wladimírov
 kostel Všech svatých
 synagoga
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Modřice
 boží muka
 fara
 dům č. p. 329
 Těšany
 Hustopeče
 kaple sv. Peregrina
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 židovský hřbitov
 Šitbořice
 boží muka
 dům U Synků
 Hustopeče
 zvonice
 boží muka
 Chrlice
 Sokolnice
 Vlasatice
 větrný mlýn
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 Diváky
 kostel sv. Anny
 Přízřenice
 cukrovar
 sýpka
 Šafránkův mlýn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kříže
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 panský pivovar
 cihelna
 Sokolnice
 Vysoká zahrada
 boží muka
 Prštice
 mlýn
 Tuřany
 Prštice
 boží muka
 Nenovice
 kaple Panny Marie
 Ivančický viadukt
 Boleradice
 Mohyla míru
 Stříbský mlýn
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Na Oklikách
 Střelice
 Tetčice
Základní informace místa
ID místa: 12761
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama