
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je orientovaná jednolodní stavba s pětibokým závěrem. K němu přiléhá trojboce zakončená sakristie. U severní zdi lodi čtyřboká kaple sv. Barbory a u jižní strany trojboká kaple. V ose kostela na západním průčelí je vyzdvižena hranolovitá věž. Hlavní vstup do kostela je veden novogotickým portálem. V západní části lodi se nachází hudební kruchta, její čelo spočívá na kamenných půlkruhových obloucích, nesených kamennými pilíři. Kruchta je podklenuta křížovou klenbou. Zařízení kostela pochází z doby jeho barokní úpravy. Obraz Nanebevzetí Panny Marie na hlavním oltáři je z 1. pol. 19. století. Kamenná křtitelnice je pozdně gotická a pochází z 1. pol. 16. stol. Ve věži zvon, pocházející z roku 1646. V chrámu umístěn obrazový soubor křížové cesty z r. 1986 od Sabiny Kratochvílové.
První kostel v Blučině pochází ze 3. čtvrtiny 13. století. Románské pozůstatky v současné stavbě jsou zachovány v obvodní zdi chrámové lodě a ve spodní části věže. První přestavbou prošel kostel v 1. čtvrt. 14. stol. Byla přistavěna kaple sv. Barbory a prodloužena pětiboce ukončená chrámová loď. Okolo roku 1500 přistavěna jižní kaple a v pol. 16. stol. do kostela vestavěna hudební kruchta a propojena s věží vstupem do jejího 1. patra. Po roce 1600 věž zvýšena o zvonicové patro a zakončena pilířovým ochozem. Koncem 17. stol. nebo počátkem stol.18. vybudován severní přístavek, který sloužil jako loď kaple sv. Barbory. V roce 1767 upravena východní část lodi naznačením vítězného oblouku a tím oddělena původní loď od přístavby. Roku 1848 přistavěna sakristie. Drobné novogotické úpravy proběhly po roce 1888, kdy byl také zrušen okolní hřbitov. A konečně v roce 1907 byla zvětšena hudební kruchta o dvojici… číst dále
V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.