Původní románský kostel z 13. stol. v průběhu staletí mnohokrát přestavován a upravován. Své stopy zde zanechaly téměř všechny stavební slohy.
Hlavní obrázek místa
Vrchol kostelní věže
© Pavel Vítek 07/2009
Obec Blučina se nachází asi 16 km jižně od Brna, u dálnice D2, exit 11. Kostel Nanebevzetí Panny Marie najdeme západně od centra obce, ve svahu nad silnicí vedoucí do Židlochovic.
Pavel Vítek, 2.8. 2009
popis

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je orientovaná jednolodní stavba s pětibokým závěrem. K němu přiléhá trojboce zakončená sakristie. U severní zdi lodi čtyřboká kaple sv. Barbory a u jižní strany trojboká kaple. V ose kostela na západním průčelí je vyzdvižena hranolovitá věž. Hlavní vstup do kostela je veden novogotickým portálem. V západní části lodi se nachází hudební kruchta, její čelo spočívá na kamenných půlkruhových obloucích, nesených kamennými pilíři. Kruchta je podklenuta křížovou klenbou. Zařízení kostela pochází z doby jeho barokní úpravy. Obraz Nanebevzetí Panny Marie na hlavním oltáři je z 1. pol. 19. století. Kamenná křtitelnice je pozdně gotická a pochází z 1. pol. 16. stol. Ve věži zvon, pocházející z roku 1646. V chrámu umístěn obrazový soubor křížové cesty z r. 1986 od Sabiny Kratochvílové.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska 1, Bohumil Samek, Academia 1994, 2.8. 2009

historie

První kostel v Blučině pochází ze 3. čtvrtiny 13. století. Románské pozůstatky v současné stavbě jsou zachovány v obvodní zdi chrámové lodě a ve spodní části věže. První přestavbou prošel kostel v 1. čtvrt. 14. stol. Byla přistavěna kaple sv. Barbory a prodloužena pětiboce ukončená chrámová loď. Okolo roku 1500 přistavěna jižní kaple a v pol. 16. stol. do kostela vestavěna hudební kruchta a propojena s věží vstupem do jejího 1. patra. Po roce 1600 věž zvýšena o zvonicové patro a zakončena pilířovým ochozem. Koncem 17. stol. nebo počátkem stol.18. vybudován severní přístavek, který sloužil jako loď kaple sv. Barbory. V roce 1767 upravena východní část lodi naznačením vítězného oblouku a tím oddělena původní loď od přístavby. Roku 1848 přistavěna sakristie. Drobné novogotické úpravy proběhly po roce 1888, kdy byl také zrušen okolní hřbitov. A konečně v roce 1907 byla zvětšena hudební kruchta o dvojici…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska 1, Bohumil Samek, Academia 1994, 2.8. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Blučina

Místa v okolí

 radnice
 mariánský sloup
 Akátová věž
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 Židlochovice
 boží muka
 stará pila
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 sýpka
 Žabčice
 Rebešovice
 dvůr Wladimírov
 boží muka
 Velké Němčice
 kostel sv. Jiljí
 Koválov
 fara
 dům č. p. 329
 rozhledna na vodojemu
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Modřice
 Sokolnice
 Topolany
 zvonice
 Chrlice
 Medlov
 Hajany
 cukrovar
 sýpka
 hrobka Deymů
 Sokolnice
 panský pivovar
 cihelna
 Těšany
 Přízřenice
 Tuřany
 kaple sv. Peregrina
 boží muka
 kostel Všech svatých
 Nenovice
 kaple Panny Marie
 Šitbořice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Kupařovice
 Balbínův pramen
 kostel sv. Kříže
 Cvrčovice
 městský dům
 Pohořelice
 Mohyla míru
 boží muka
 boží muka
 Šafránkův mlýn
 Diváky
 Dolní Kounice
 Pouzdřany
 Leopoldov
 Hustopeče
 synagoga
 boží muka
 krematorium
 Loděnice
 Šlapanice
 boží muka
 Šlapanice
 Popice
 Scholasterie
 kostel sv. Ondřeje
 Bošovice
 dům U Synků
 boží muka
 Prštice
 židovský hřbitov
 železniční viadukt
 boží muka
 Prštice
 Hustopeče
 Vaňkovka
 větrný mlýn
 Nedánov
 Zderadův sloup
 Denisovy sady
 hlavní nádraží
 boží muka Petrov
 Brnen
 Biskupský dvůr
 městské opevnění
 Brno - Pisárky
 pivovar
 Žuráň
 Kamenný vrch
 Krchůvek
 Boleradice
 Blažovice
 Podolí
 Hrušky
 Troubsko
 Střelice
 kostel sv. Vavřince
 Santon
 Bosonohy
 kostel sv. Mikuláše
 Tetčice
 Vlasatice
 Omice
 Kraví hora
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Blučina
Komenského 20
664 56 Blučina
Tel: 547 235 385
Základní informace místa
ID místa: 8109
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama