Zvonice je pozůstatkem starého gotického kostela, který byl odstraněn v l. 1838 až 1864. Zachována zůstala jen věž. V r. 1923 byl zrušen i starý hřbitov. Plocha bývalého hřbitova je volně přístupná a je nyní využívána jako hřiště a okrasná zahrada.
Hlavní obrázek místa
čelní pohled
© David Hamza, 10/2010
Plocha bývalého hřbitova se zvonicí je volně přístupná a je nyní využívána jako hřiště. Přímo vedle zvonice je dětské hřiště. Plocha před zvonicí je upravena jako okrasná zahrada s lavičkami. Jsou zde umístěny i informační tabule. Zvonice je nepřístupná, ale z exteriéru je možné si ji kdykoliv prohlédnout.
David Hamza , 9.10. 2010
popis

Starý kostel byl gotický, trojlodní. Původní sakristie byla upravena na samostatnou kapli sv. Barbory. V kostele byly 3 oltáře – sv. Kříže se sochou Panny Marie, sv. Filipa a Jakuba, a dále sv. Barbory a sv. Šebestiána. Pod kostelem měla snad být i krypta se samostatným vstupem. Z tohoto kostela zůstala zachována jen gotická zvonice s barokními a pozdějšími úpravami. Součástí zvonice je i předsíň s arkádami. Ve zvonici se zachoval zvon z r. 1515 věnovaný sv. Filipovi, Jakubovi a Anně (lidově zvaný Urban). Další zvony sv. Jan Bosco a sv. Antonín Paduánský jsou novodobé z r. 1997. Částečně zůstalo zachováno i ohrazení okolo hřbitova. Dochoval se i soubor 17 kamenných náhrobků z 16. a 17. stol., původně snad umístěných v kostele. Některé jsou dnes druhotně osazeny v podnoži zvonice a hřbitovní zdi. 11 nejcennějších náhrobků bylo restaurováno a přesunuto v r. 1999 na nový…  číst dále

David Hamza, 9.10. 2010

historie

Kdy byl starý kostel postaven, není známo, ale předpokládá se, že v 2. pol. 14. stol. Podle listiny nalezené při jeho demolici v roce 1843 byl kostel vysvěcen roku 1446, pravděpodobně podruhé po znesvěcení během husitských válek. V r. 1642 vyhořel a byl opětovně opraven. Po dokončení nového kostela v r. 1730, postaveného téměř v sousedství, nastal úpadek starého. Starý kostel byl naposledy opraven po požáru r. 1768. Z chátrajícího kostela nechal v letech 1816–1840 farář Ambros Rohoška odstranit vybavení včetně dlažby. V roce 1829 se začal hroutit krov, který v dalším roce prorazil klenbu. Kostel pak byl rozebrán v letech 1835–1864. Ponechána byla jen věž jako zvonice. Kolem kostela byl starý hřbitov, kde se pohřbívalo až do r. 1891, kdy byl zřízen nový hřbitov (1890). V r. 1923 byl starý hřbitov zrušen, byly odstraněny pomníky a snesena část hřbitovních stěn. Nově byla provedena parková úprava kolem zvonice v r.…  číst dále

David Hamza, 9.10. 2010

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Židlochovice

Místa v okolí

 Židlochovice
 Akátová věž
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 mariánský sloup
 radnice
 sýpka
 Žabčice
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Koválov
 Velké Němčice
 Topolany
 stará pila
 rozhledna na vodojemu
 Rebešovice
 kostel sv. Jiljí
 dvůr Wladimírov
 Cvrčovice
 městský dům
 boží muka
 Pohořelice
 Kupařovice
 Hajany
 boží muka
 hrobka Deymů
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Václava
 fara
 dům č. p. 329
 Modřice
 boží muka
 boží muka
 Leopoldov
 kostel Všech svatých
 Pouzdřany
 Těšany
 zvonice
 kaple sv. Peregrina
 Sokolnice
 Chrlice
 Dolní Kounice
 Loděnice
 sýpka
 Přízřenice
 cukrovar
 panský pivovar
 Sokolnice
 synagoga
 cihelna
 Šitbořice
 kostel sv. Václava
 Popice
 boží muka
 Tuřany
 kostel sv. Kříže
 Hustopeče
 Nenovice
 Šafránkův mlýn
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Diváky
 boží muka
 Balbínův pramen
 dům U Synků
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hustopeče
 Prštice
 větrný mlýn
 boží muka
 Prštice
 Mohyla míru
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 krematorium
 Vlasatice
 Nedánov
 kostel sv. Anny
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Boleradice
 Šlapanice
 Šlapanice
 Scholasterie
 Střelice
 Troubsko
 Tetčice
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Blažovice
 Krchůvek
 kostel sv. Vavřince
 Omice
Základní informace místa
ID místa: 9440
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama