Poutní místo na vápencové vrchu bylo vybudováno postupně v 17.-19. stol. dle záměru Františka z Dietrichsteina. Unikátní areál, skládající se ze 14 kaplí, doplněných ústřední kaplí sv. Šebestiána, Rocha a Karla Boromejského, doplněných samostatnou zvonicí a kaplí Božího hrobu.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 07/2009
Místo svítí do daleka, ční na výrazném kopečku v místních rovinách. Je odtud též znamenitý rozhled jak na Mikulov tak na Pálovské vrchy a do Rakouska...
Mass, 10.8. 2003
historie

Roku 1622 poznamenal Mikulov a jeho okolí mor, tehdejší metla společnosti. K jeho odvrácení fundoval kardinál Ditrichštejn na tzv. Tanzbergu nad Mikulovem zvon a kapli sv.Šebestiána, ochránce před morem. Dne 2.července 1623 byl vysvěcen základní kámen. Dále byla z nařízení kardinála vystavěna cesta na vrchol a kolem cesty v letech 1626-30 zřízeno 16 pašijových zastavení. V roce 1631 byla vybudována samostatná zvonice. Místo se stalo cílem proslulých podzimních jihomoravských poutí. Původní stavby na Svatém kopečku byly mnohokrát přestavěny, neboť trpěly nepříznivými povětrnostními vlivy a opakovaně byly zasaženy bleskem, následkem čehož několikráte vyhořely. Po zhoubném požáru v roce 1663, kdy vyhořela původní kaple sv.Šebestiána, byl dle pokynů kníže Ferdinanda z Ditrichštejna roku 1672 vystavěn a v roce 1679 vysvěcen větší kostel, který se zachoval dodnes. Jde o centrální budovu na půdorysu řeckého kříže, zaklenutou…  číst dále

web, 10.8. 2003

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Mikulov

Místa v okolí

 Kanovnické domy
 městské hradby
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Mikulov
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 jeskyně Na Turoldu
 Sedlec
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiljí
 Neuhaus
 Bulhary
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Rozálie
 Děvičky
 boží muka
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Floriána
 Hraniční zámek
 Nejdek
 mlýn
 Vysoká zahrada
 Zámecký mlýn
 Kolonáda - Reistna
 Dalibor
 Belveder
 Falkenstein
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 Aloch
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Brána na náměstí
 Valtice
 Rybniční zámeček
 Chrám Tří Grácií
 Obelisk
 kostel sv. Oldřicha
 Maurská vodárna
 Lednice
 kaple sv. Ducha
 Nový dvůr
 minaret
 boží muka
 Randez-vous
 kaple sv. Huberta
 Drnholec
 Kirchstetten
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Kunhuty
 Apollonův chrám
 boží muka
 kostel sv. Ondřeje
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Popice
 U Křížku
 Podivín
 Pouzdřany
 větrný mlýn
 Hrádek u Drnholce
 boží muka
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 vyhlídka U obrázku
 Velké Pavlovice
 městské hradby
 dům U Synků
 Slunečná
 Staatz
 Vlasatice
 Kraví hora
Základní informace místa
ID místa: 1592
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama