Kostel sv. Oldřicha byl vybudován někdy v 1. polovině 13. století v románském slohu. Během 3. čtvrtiny 13. století byl goticky upraven a ve 2. polovině 17. století byla přistavěna věž. Další stavební úpravy proběhly v 19. a 20. století.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Jihomoravská vinařská obec Novosedly (německy Neusiedel) leží na pravém břehu Dyje nedaleko hranice s Rakouskem. Žije zde asi 1 200 obyvatel. Do 2. světové války v obci žilo téměř výhradně německé obyvatelstvo, které bylo po r. 1945 vysídleno. Současný český název byl zaveden r. 1921. Novosedly leží na silnici II/414 z Mikulova do Hrušovan nad Jevišovkou. Při jižním okraji obce se nachází místní železniční zastávka na trati 246 Břeclav-Mikulov-Hrušovany nad Jevišovkou-Znojmo. Kostel sv. Oldřicha stojí na návsi v centru obce. Jeho u nás ojedinělé zasvěcení souvisí patrně s tím, že sv. Oldřich, v 10. stol. biskup v Augsburgu, je vedle sv. Urbana uctíván jako patron vinařství. V obci se nacházejí ještě dvě kaple, malá přírodní rezervace Slanisko a u železniční tratě stojí objekt prvorepublikového opevnění, v němž je muzeum čs. opevnění.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 1.6. 2019
popis

Kostel sv. Oldřicha je jednolodní orientovaná stavba. Pozdně románskou obdélnou loď doplňuje gotické, polygonálně zakončené kněžiště. K jeho severní zdi přiléhá čtyřboká sakristie. V ose západního průčelí lodi stojí věž hranolového půdorysu. Přístup na kruchtu a věž je válcovým točitým schodištěm, stojícím u severní strany lodi. K jižní zdi lodi přiléhá obdélná kaple svatého Rocha, zakončená apsidou. Pod apsidou je prostor s kruhovým půdorysem, završený kopulí a přístupný schodištěm. Kněžiště je zajištěno stupňovanými opěrnými pilíři. Na jeho jižní straně je jedno původní okno s lomeným zaklenutím. V severní zdi lodi jsou umístěna částečně zazděná původní románská okna s půlkruhovým zaklenutím . Pod nimi se nacházejí pozdější gotická lomená okna. Věž kostela je opatřena nárožními pilastry. V podvěží zaklenutém křížovou klenbou se nachází hlavní vstup do kostela. Další vstup je v západním průčelí kaple svatého Rocha. Loď je…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých internetových stránek), 1.6. 2019

historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1276. Z té doby pochází rovněž první zmínka o kostele sv. Oldřicha, který však byl vybudován již někdy v 1. polovině 13. století v románském slohu. V té době zde již zřejmě existovala i fara. Kostel tvořila plochostropá loď s apsidou. Během 3. čtvrtiny 13. století došlo ke zboření apsidy a vybudování a zaklenutí většího gotického kněžiště. Pravděpodobně v téže době byla také k jižní zdi lodi přistavěna obdélná kaple, zakončená apsidou. Podzemní prostor pod touto apsidou snad sloužil původně jako studniční kaple a později byl přeměněn na kostnici. Kolem roku 1500 byla loď kostela opatřena klenbou. V té době již bylo obyvatelstvo nekatolického vyznání a v roce 1565 zde působil luterský farář. Za třicetileté války zdejší fara zanikla a ves byla přifařena do Drnholce. Pravděpodobně ve 2. polovině 17. století proběhla stavba kostelní věže. V roku 1774 bylo…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 1.6. 2019

Půdorys místa

půdorys kostela, černě románské zdivo, šrafovaně gotické, tečkovaně barokní, neznačené mladší
© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Novosedly

Místa v okolí

 kostel sv. Kunhuty
 Drnholec
 U Křížku
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Emin zámek
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Antonína
 Vlasatice
 Sirotčí hrádek
 Horní synagoga
 židovský hřbitov
 jeskyně Na Turoldu
 boží muka
 Neuhaus
 Mikulov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Kozí hrádek
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Jiřice u Miroslavi
 kaple sv. Šebestiána
 kostel sv. Anny
 Břežany
 Kirchstetten
 kamenný kruh
 mlýn
 Vysoká zahrada
 Děvičky
 kostel sv. Barbory
 Leopoldov
 Falkenstein
 Archeopark Pavlov
 Sedlec
 Branišovice
 Laa an der Thaya
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 Božice
 Pouzdřany
 kostel sv. Markéty
 Dyjákovice
 kostel sv. Ondřeje
 Popice
 Našiměřice
 Miroslav
Základní informace místa
ID místa: 14208
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama