Kostel sv. Oldřicha byl vybudován někdy v 1. polovině 13. století v románském slohu. Během 3. čtvrtiny 13. století byl goticky upraven a ve 2. polovině 17. století byla přistavěna věž. Další stavební úpravy proběhly v 19. a 20. století.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Jihomoravská vinařská obec Novosedly (německy Neusiedel) leží na pravém břehu Dyje nedaleko hranice s Rakouskem. Žije zde asi 1 200 obyvatel. Do 2. světové války v obci žilo téměř výhradně německé obyvatelstvo, které bylo po r. 1945 vysídleno. Současný český název byl zaveden r. 1921. Novosedly leží na silnici II/414 z Mikulova do Hrušovan nad Jevišovkou. Při jižním okraji obce se nachází místní železniční zastávka na trati 246 Břeclav-Mikulov-Hrušovany nad Jevišovkou-Znojmo. Kostel sv. Oldřicha stojí na návsi v centru obce. Jeho u nás ojedinělé zasvěcení souvisí patrně s tím, že sv. Oldřich, v 10. stol. biskup v Augsburgu, je vedle sv. Urbana uctíván jako patron vinařství. V obci se nacházejí ještě dvě kaple, malá přírodní rezervace Slanisko a u železniční tratě stojí objekt prvorepublikového opevnění, v němž je muzeum čs. opevnění.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 1.6. 2019
popis

Kostel sv. Oldřicha je jednolodní orientovaná stavba. Pozdně románskou obdélnou loď doplňuje gotické, polygonálně zakončené kněžiště. K jeho severní zdi přiléhá čtyřboká sakristie. V ose západního průčelí lodi stojí věž hranolového půdorysu. Přístup na kruchtu a věž je válcovým točitým schodištěm, stojícím u severní strany lodi. K jižní zdi lodi přiléhá obdélná kaple svatého Rocha, zakončená apsidou. Pod apsidou je prostor s kruhovým půdorysem, završený kopulí a přístupný schodištěm. Kněžiště je zajištěno stupňovanými opěrnými pilíři. Na jeho jižní straně je jedno původní okno s lomeným zaklenutím. V severní zdi lodi jsou umístěna částečně zazděná původní románská okna s půlkruhovým zaklenutím . Pod nimi se nacházejí pozdější gotická lomená okna. Věž kostela je opatřena nárožními pilastry. V podvěží zaklenutém křížovou klenbou se nachází hlavní vstup do kostela. Další vstup je v západním průčelí kaple svatého Rocha. Loď je…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých internetových stránek), 1.6. 2019

historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1276. Z té doby pochází rovněž první zmínka o kostele sv. Oldřicha, který však byl vybudován již někdy v 1. polovině 13. století v románském slohu. V té době zde již zřejmě existovala i fara. Kostel tvořila plochostropá loď s apsidou. Během 3. čtvrtiny 13. století došlo ke zboření apsidy a vybudování a zaklenutí většího gotického kněžiště. Pravděpodobně v téže době byla také k jižní zdi lodi přistavěna obdélná kaple, zakončená apsidou. Podzemní prostor pod touto apsidou snad sloužil původně jako studniční kaple a později byl přeměněn na kostnici. Kolem roku 1500 byla loď kostela opatřena klenbou. V té době již bylo obyvatelstvo nekatolického vyznání a v roce 1565 zde působil luterský farář. Za třicetileté války zdejší fara zanikla a ves byla přifařena do Drnholce. Pravděpodobně ve 2. polovině 17. století proběhla stavba kostelní věže. V roku 1774 bylo…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 1.6. 2019

Půdorys místa

půdorys kostela, černě románské zdivo, šrafovaně gotické, tečkovaně barokní, neznačené mladší
© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Novosedly

Místa v okolí

 kostel sv. Kunhuty
 Drnholec
 U Křížku
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Emin zámek
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Antonína
 Vlasatice
 Sirotčí hrádek
 Horní synagoga
 židovský hřbitov
 jeskyně Na Turoldu
 boží muka
 Neuhaus
 kostel sv. Václava
 Mikulov
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Kozí hrádek
 dům U Rytířů
 Kanovnické domy
 městské hradby
 Jiřice u Miroslavi
 kaple sv. Šebestiána
 kostel sv. Anny
 Břežany
 Kirchstetten
 kamenný kruh
 mlýn
 Vysoká zahrada
 Děvičky
 kostel sv. Barbory
 Leopoldov
 Archeopark Pavlov
 Falkenstein
 Sedlec
 Branišovice
 Laa an der Thaya
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 Božice
 Pouzdřany
 kostel sv. Markéty
 Dyjákovice
 Popice
 Našiměřice
 Miroslav
Základní informace místa
ID místa: 14208
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama