Kostel sv. Oldřicha byl vybudován někdy v 1. polovině 13. století v románském slohu. Během 3. čtvrtiny 13. století byl goticky upraven a ve 2. polovině 17. století byla přistavěna věž. Další stavební úpravy proběhly v 19. a 20. století.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Jihomoravská vinařská obec Novosedly (německy Neusiedel) leží na pravém břehu Dyje nedaleko hranice s Rakouskem. Žije zde asi 1 200 obyvatel. Do 2. světové války v obci žilo téměř výhradně německé obyvatelstvo, které bylo po r. 1945 vysídleno. Současný český název byl zaveden r. 1921. Novosedly leží na silnici II/414 z Mikulova do Hrušovan nad Jevišovkou. Při jižním okraji obce se nachází místní železniční zastávka na trati 246 Břeclav-Mikulov-Hrušovany nad Jevišovkou-Znojmo. Kostel sv. Oldřicha stojí na návsi v centru obce. Jeho u nás ojedinělé zasvěcení souvisí patrně s tím, že sv. Oldřich, v 10. stol. biskup v Augsburgu, je vedle sv. Urbana uctíván jako patron vinařství. V obci se nacházejí ještě dvě kaple, malá přírodní rezervace Slanisko a u železniční tratě stojí objekt prvorepublikového opevnění, v němž je muzeum čs. opevnění.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 1.6. 2019
popis

Kostel sv. Oldřicha je jednolodní orientovaná stavba. Pozdně románskou obdélnou loď doplňuje gotické, polygonálně zakončené kněžiště. K jeho severní zdi přiléhá čtyřboká sakristie. V ose západního průčelí lodi stojí věž hranolového půdorysu. Přístup na kruchtu a věž je válcovým točitým schodištěm, stojícím u severní strany lodi. K jižní zdi lodi přiléhá obdélná kaple svatého Rocha, zakončená apsidou. Pod apsidou je prostor s kruhovým půdorysem, završený kopulí a přístupný schodištěm. Kněžiště je zajištěno stupňovanými opěrnými pilíři. Na jeho jižní straně je jedno původní okno s lomeným zaklenutím. V severní zdi lodi jsou umístěna částečně zazděná původní románská okna s půlkruhovým zaklenutím . Pod nimi se nacházejí pozdější gotická lomená okna. Věž kostela je opatřena nárožními pilastry. V podvěží zaklenutém křížovou klenbou se nachází hlavní vstup do kostela. Další vstup je v západním průčelí kaple svatého Rocha. Loď je…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých internetových stránek), 1.6. 2019

historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1276. Z té doby pochází rovněž první zmínka o kostele sv. Oldřicha, který však byl vybudován již někdy v 1. polovině 13. století v románském slohu. V té době zde již zřejmě existovala i fara. Kostel tvořila plochostropá loď s apsidou. Během 3. čtvrtiny 13. století došlo ke zboření apsidy a vybudování a zaklenutí většího gotického kněžiště. Pravděpodobně v téže době byla také k jižní zdi lodi přistavěna obdélná kaple, zakončená apsidou. Podzemní prostor pod touto apsidou snad sloužil původně jako studniční kaple a později byl přeměněn na kostnici. Kolem roku 1500 byla loď kostela opatřena klenbou. V té době již bylo obyvatelstvo nekatolického vyznání a v roce 1565 zde působil luterský farář. Za třicetileté války zdejší fara zanikla a ves byla přifařena do Drnholce. Pravděpodobně ve 2. polovině 17. století proběhla stavba kostelní věže. V roku 1774 bylo…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 1.6. 2019

Půdorys místa

půdorys kostela, černě románské zdivo, šrafovaně gotické, tečkovaně barokní, neznačené mladší
© B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Novosedly

Místa v okolí

 kostel sv. Kunhuty
 Drnholec
 U Křížku
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Emin zámek
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Antonína
 Sirotčí hrádek
 Vlasatice
 židovský hřbitov
 jeskyně Na Turoldu
 Horní synagoga
 boží muka
 Neuhaus
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Mikulov
 Kozí hrádek
 dům U Rytířů
 Kanovnické domy
 městské hradby
 Jiřice u Miroslavi
 Svatý kopeček
 kostel sv. Anny
 Břežany
 Kirchstetten
 kamenný kruh
 mlýn
 Vysoká zahrada
 Děvičky
 kostel sv. Barbory
 Leopoldov
 Archeopark Pavlov
 Falkenstein
 Sedlec
 Branišovice
 boží muka
 Laa an der Thaya
 kostel sv. Vavřince
 Božice
 Pouzdřany
 stará radnice
 kostel sv. Markéty
 Dyjákovice
 kostel sv. Ondřeje
 Popice
 Našiměřice
 Miroslav
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 14208
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama