Jeden z mála postavených TO pevnostního opevnění Československa na jihu Moravy. Neoficiálně na vlastní nebezpečí příležitostně přístupný, snaha o zřízení muzea. Zachovalé pancéřové zvony (osazené však až na přelomu čtyřicátých a padesátých let).
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od severu
© Petr Turyna 06/2006
Mezi klasickými historickými perlami Mikulova se neprávem krčí vzácný objekt předválečného pevnostního opevnění. Tento jediný realizovaný izolovaný pěchotní srub podúseku Mikulov patří do úseku ŽSV XI. Hrušovany nad Jevišovkou. Kromě tohoto prvenství se může pyšnit také dalšími zajímavostmi. Příchozího bezesporu na první pohled zaujmou zachovalé pancéřové prvky – jaké je však překvapení zjistíme-li, že byly osazeny až na přelomu čtyřicátých a padesátých let. Objekt totiž nadále využívala armáda (blízkost exponované státní hranice). Téměř 1450m3 betonu vylitých 12. – 17.9. 1938 však mělo původně chránit posádku 35 vojáků demokratického Československa. V dnešní době poctivě vykradený objekt se marně snažil získat Klub vojenské historie – Brno za účelem zřízení muzea, bohužel neúspěšně. Bunkr tak v péči AČR pozvolna zarůstá křovím a stává se častým terčem loupežných návštěv. Tomu „vděčíme“ za fakt, že je příležitostně přístupný. Pokud trefíte okamžik po násilném vniknutí, máte šanci nahlédnout i do interiéru. Pozor snad jen na údajně částečně odkrytou 9,5m hlubokou studnu. Přístup – který se při pohledu na mapu může zdát komplikovaný – je prostý. Nedoporučuji cestu podél trati z východu od nádraží Mikulov. Potkáte sice několikero LO vz. 37, ale cesta se ztrácí a závěrečných pár set metrů budete patrně nuceni pokračovat po kolejích. Mnohem snažší je přijít/přijet od severu. Vyrazíte-li od Mikulova na západ směr obec Březí, odbočte vlevo za kótou 216 na polní cestu. MJ-S 29 se v tento okamžik ukrývá za terénní vlnou, ale minout se vám ho nepodaří. Pro fajnšmekry – těsně před Svahem (starší z krycích názvů) si vpravo prohlédněte náletovou zelení zamaskovaný LO vz. 36.
Mass, Turyna Petr, 28.6. 2006

Komentáře

2.2.2008 12:39 čuvajs
Bunkr byl vykraden rádoby příznivci opevnění. Zničili historickou památku, která byla ojediněle zachovaná, aby se pokusili opravit katastrofálně zničený objekt stejného typu u městečka Králíky. Doufám, že jim to tam spadne na hlavu!!!
28.7.2008 12:23 mára
Včera sem se tam byl podívat ve vnitř nevim co přesně zničily. Můžu někam hodit fotkz sou z telefonu ale komu to neva ať napíše na můj meil a já mu je pošlu. Je velká škoda že si někdo ničeho neváží, ale to sou hold rádoby ochránci. meil je: mara.piskac@volny.cz ps: sem na dovolené nebudu u pc neustále
22.2.2008 19:22 joker
To vykradli ti dobráci, co se snaží opravit srub \\\"U lípy\\\"?
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Horní synagoga
 Mikulov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Kozí hrádek
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 městské hradby
 jeskyně Na Turoldu
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kamenný kruh
 Sedlec
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Floriána
 Neuhaus
 kostel sv. Rozálie
 Děvičky
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Barbory
 Archeopark Pavlov
 mlýn
 kostel sv. Linharta
 Falkenstein
 Mušov
 Vysoká zahrada
 Drnholec
 kostel sv. Kunhuty
 Bulhary
 kaple sv. Ducha
 U Křížku
 boží muka
 Kirchstetten
 kostel sv. Anny
 Hraniční zámek
 Nejdek
 Hrádek u Drnholce
 Kolonáda - Reistna
 Dalibor
 Zámecký mlýn
 Belveder
 kostel sv. Markéty
 Brána na náměstí
 radnice
 Aloch
 Valtice
 kostel sv. Ondřeje
 Popice
 Rybniční zámeček
 Pouzdřany
 Obelisk
 Chrám Tří Grácií
 Maurská vodárna
 Lednice
 Randez-vous
 Nový dvůr
 kaple sv. Huberta
 větrný mlýn
 Hustopeče
 Vlasatice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Staatz
 boží muka
 městské hradby
 dům U Synků
 vyhlídka U obrázku
Základní informace místa
ID místa: 4351
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 28.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

reklama