Jeden z mála postavených TO pevnostního opevnění Československa na jihu Moravy. Neoficiálně na vlastní nebezpečí příležitostně přístupný, snaha o zřízení muzea. Zachovalé pancéřové zvony (osazené však až na přelomu čtyřicátých a padesátých let).
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od severu
© Petr Turyna 06/2006
Mezi klasickými historickými perlami Mikulova se neprávem krčí vzácný objekt předválečného pevnostního opevnění. Tento jediný realizovaný izolovaný pěchotní srub podúseku Mikulov patří do úseku ŽSV XI. Hrušovany nad Jevišovkou. Kromě tohoto prvenství se může pyšnit také dalšími zajímavostmi. Příchozího bezesporu na první pohled zaujmou zachovalé pancéřové prvky – jaké je však překvapení zjistíme-li, že byly osazeny až na přelomu čtyřicátých a padesátých let. Objekt totiž nadále využívala armáda (blízkost exponované státní hranice). Téměř 1450m3 betonu vylitých 12. – 17.9. 1938 však mělo původně chránit posádku 35 vojáků demokratického Československa. V dnešní době poctivě vykradený objekt se marně snažil získat Klub vojenské historie – Brno za účelem zřízení muzea, bohužel neúspěšně. Bunkr tak v péči AČR pozvolna zarůstá křovím a stává se častým terčem loupežných návštěv. Tomu „vděčíme“ za fakt, že je příležitostně přístupný. Pokud trefíte okamžik po násilném vniknutí, máte šanci nahlédnout i do interiéru. Pozor snad jen na údajně částečně odkrytou 9,5m hlubokou studnu. Přístup – který se při pohledu na mapu může zdát komplikovaný – je prostý. Nedoporučuji cestu podél trati z východu od nádraží Mikulov. Potkáte sice několikero LO vz. 37, ale cesta se ztrácí a závěrečných pár set metrů budete patrně nuceni pokračovat po kolejích. Mnohem snažší je přijít/přijet od severu. Vyrazíte-li od Mikulova na západ směr obec Březí, odbočte vlevo za kótou 216 na polní cestu. MJ-S 29 se v tento okamžik ukrývá za terénní vlnou, ale minout se vám ho nepodaří. Pro fajnšmekry – těsně před Svahem (starší z krycích názvů) si vpravo prohlédněte náletovou zelení zamaskovaný LO vz. 36.
Mass, Turyna Petr, 28.6. 2006
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Mikulov
 Horní synagoga
 Kozí hrádek
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 městské hradby
 jeskyně Na Turoldu
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kamenný kruh
 Sedlec
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Floriána
 Neuhaus
 kostel sv. Rozálie
 Děvičky
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Barbory
 Archeopark Pavlov
 mlýn
 kostel sv. Linharta
 Falkenstein
 Mušov
 Vysoká zahrada
 Drnholec
 kostel sv. Kunhuty
 Bulhary
 kaple sv. Ducha
 U Křížku
 boží muka
 Kirchstetten
 kostel sv. Anny
 Hraniční zámek
 Nejdek
 Hrádek u Drnholce
 Kolonáda - Reistna
 Dalibor
 Zámecký mlýn
 Belveder
 Brána na náměstí
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Valtice
 Aloch
 Popice
 Rybniční zámeček
 Pouzdřany
 Obelisk
 Chrám Tří Grácií
 Lednice
 Maurská vodárna
 Randez-vous
 Nový dvůr
 kaple sv. Huberta
 větrný mlýn
 Vlasatice
 Hustopeče
 židovský hřbitov
 boží muka
 Staatz
 boží muka
 dům U Synků
 vyhlídka U obrázku
Základní informace místa
ID místa: 4351
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 28.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama