Jeden z mála postavených TO pevnostního opevnění Československa na jihu Moravy. Neoficiálně na vlastní nebezpečí příležitostně přístupný, snaha o zřízení muzea. Zachovalé pancéřové zvony (osazené však až na přelomu čtyřicátých a padesátých let).
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od severu
© Petr Turyna 06/2006
Mezi klasickými historickými perlami Mikulova se neprávem krčí vzácný objekt předválečného pevnostního opevnění. Tento jediný realizovaný izolovaný pěchotní srub podúseku Mikulov patří do úseku ŽSV XI. Hrušovany nad Jevišovkou. Kromě tohoto prvenství se může pyšnit také dalšími zajímavostmi. Příchozího bezesporu na první pohled zaujmou zachovalé pancéřové prvky – jaké je však překvapení zjistíme-li, že byly osazeny až na přelomu čtyřicátých a padesátých let. Objekt totiž nadále využívala armáda (blízkost exponované státní hranice). Téměř 1450m3 betonu vylitých 12. – 17.9. 1938 však mělo původně chránit posádku 35 vojáků demokratického Československa. V dnešní době poctivě vykradený objekt se marně snažil získat Klub vojenské historie – Brno za účelem zřízení muzea, bohužel neúspěšně. Bunkr tak v péči AČR pozvolna zarůstá křovím a stává se častým terčem loupežných návštěv. Tomu „vděčíme“ za fakt, že je příležitostně přístupný. Pokud trefíte okamžik po násilném vniknutí, máte šanci nahlédnout i do interiéru. Pozor snad jen na údajně částečně odkrytou 9,5m hlubokou studnu. Přístup – který se při pohledu na mapu může zdát komplikovaný – je prostý. Nedoporučuji cestu podél trati z východu od nádraží Mikulov. Potkáte sice několikero LO vz. 37, ale cesta se ztrácí a závěrečných pár set metrů budete patrně nuceni pokračovat po kolejích. Mnohem snažší je přijít/přijet od severu. Vyrazíte-li od Mikulova na západ směr obec Březí, odbočte vlevo za kótou 216 na polní cestu. MJ-S 29 se v tento okamžik ukrývá za terénní vlnou, ale minout se vám ho nepodaří. Pro fajnšmekry – těsně před Svahem (starší z krycích názvů) si vpravo prohlédněte náletovou zelení zamaskovaný LO vz. 36.
Mass, Turyna Petr, 28.6. 2006

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Horní synagoga
 Mikulov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Kozí hrádek
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 městské hradby
 jeskyně Na Turoldu
 boží muka
 Svatý kopeček
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kamenný kruh
 Sedlec
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Floriána
 Neuhaus
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Rozálie
 Děvičky
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Barbory
 Archeopark Pavlov
 mlýn
 kostel sv. Linharta
 Falkenstein
 Mušov
 Vysoká zahrada
 Drnholec
 kostel sv. Kunhuty
 Bulhary
 kaple sv. Ducha
 U Křížku
 boží muka
 Kirchstetten
 kostel sv. Anny
 Hraniční zámek
 Nejdek
 Hrádek u Drnholce
 Kolonáda - Reistna
 Dalibor
 Zámecký mlýn
 Belveder
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Brána na náměstí
 radnice
 Aloch
 Valtice
 kostel sv. Ondřeje
 Popice
 Rybniční zámeček
 Pouzdřany
 Obelisk
 Chrám Tří Grácií
 Maurská vodárna
 Lednice
 Randez-vous
 Nový dvůr
 kaple sv. Huberta
 větrný mlýn
 Hustopeče
 Vlasatice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Staatz
 boží muka
 městské hradby
 dům U Synků
 vyhlídka U obrázku
Základní informace místa
ID místa: 4351
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 28.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

reklama