Zámek z pol. 18. stol. dle návrhu Františka Antonína Grimma. Po 2. sv. válce účelově využíván pro školské potřeby. Od roku 2006 v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
čelní pohled
© David Hamza, 10/2009
Vlastní zámek je trojkřídlá patrová budova zastřešená sedlovou střechou. Boční křídla jsou zakončena vysokými štíty. Ve středním křídle je vstupní portál s erbem. Zámek se nacházel v lesoparku, jemuž předcházela pravděpodobně zahrada francouzského typu. V roce 1832 zde byla vystavěna rodinná hrobka s kaplí. V době využití pro školské účely byly v prostoru parku postaveny mnohé účelové budovy a park značně zpustl.
David Hamza , 27.12. 2009
historie

Předchůdcem zámku byla tvrz postavená ve 14. stol. jako středisko statku brněnského herburského klástera, která zanikla v 16. stol. Později ves patřila brněnským jezuitům, kteří zde vystavěli koncem 17. stol. zámek. Nejprve se jednalo o jednoduchou barokní stavbu, která byla rozšířena. Tato přestavba byla dokončena r. 1747 a architektem byl František Antonín Grimm. Po zrušení řádu r. 1773 připadl zámek studijnímu fondu. Následně byl prodán a majitelé se často střídali až do r. 1889, kdy statek koupili poslední majitelé – baroni Lewentzowé, kteří vlastnili zámek až do 2. světové války. Po válce byl zámek zestátněn a učelově využíván. Krátce po roce 1945 zde bylo útočiště mladých Židů, kteří přežili válku. Poté sloužil jako výcvikové středisko traktoristů. Od roku 1953 byl využíván pro školské potřeby, když zde byla zřízena zemědělská učňovská škola, kterou vystřídalo r. 1975 Střední odborné učiliště elektrotechnické, které existovalo až do r. 1998. V roce…  číst dále

David Hamza , 27.12. 2009

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Diváky

Místa v okolí

 Šitbořice
 Nedánov
 Boleradice
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Hustopeče
 Klobouky u Brna
 větrný mlýn
 Těšany
 dům U Synků
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Bošovice
 Kraví hora
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 Velké Němčice
 kostel sv. Jakuba
 Kobylské jezero
 Nosislav
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Slunečná
 kostel sv. Jiří
 Velké Pavlovice
 Popice
 kostel sv. Ondřeje
 Stezka nad vinohrady
 Dambořice
 židovský hřbitov
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Akátová věž
 Mezilesice
 mariánský sloup
 radnice
 Pouzdřany
 Vrbice
 boží muka
 boží muka
 zvonice
 Kobeřice
 fara
 dům č. p. 329
 Uhřice
 Dalibor
 Židlochovice
 Žabčice
 sýpka
 boží muka
 sklepní ulička
 Topolany
 kostel sv. Anny
 Sokolnice
 Žarošice
 kostel sv. Vavřince
 cihelna
 cukrovar
 sýpka
 kostel sv. Kunhuty
 Archeopark Pavlov
 panský pivovar
 kostel sv. Markéty
 Sokolnice
 Vysoká zahrada
 dvůr Wladimírov
 Čejkovice
 Koválov
 Templářské sklepy
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 mlýn
 Děvičky
 Všetrapy
 Kvášov
 Kepkov
 Rebešovice
 stará pila
 Konůvky
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Rozálie
 Mušov
 Neuhaus
 boží muka
 Starý Poddvorov
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 Na Podluží
 Rašovice
 Potvorovice
 kaple sv. Václava
 Modřice
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
Kontaktní informace
Zámek Diváky
691 71
Tel: 774 150 314
http://www.zamekdivaky.cz/
zamekdivaky@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 8623
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama