Původně gotický kostel sv. Václava v Hustopečích byl poškozen v r. 1945 a zbořen v r. 1963. Na stejném místě byl v r. 1994 postaven moderní kostel sv. Václava a Anežky České, který se stal novou dominantou města.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Václava a Anežky České
© Tomáš Marek, 12/2013
Město Hustopeče (německy Auspitz) leží asi 30 km jihovýchodně od Brna v těsné blízkosti dálnice D2 do Bratislavy. Sídlo je zde prvně zmiňováno r. 1247. V minulosti žila ve městě početná německá menšina. Dominantní moderní kostel sv. Václava a sv. Anežky České stojí na Dukelském náměstí stejně jako radnice a Městské muzeum.
20.4. 2019
historie

První zmínka o kostele sv. Václava je doložena již ve 14. století. V 16. století byl výrazně zvětšen ve stylu pozdní gotiky, konečnou podobu získal po přestavbě roku 1905. Při osvobozovacích bojích v roce 1945 byl vážně poškozen. Dne 26. února 1961 došlo navíc ke zřícení věže na chrámovou loď. Byly sice snahy odborníků a veřejnosti o zachování (rekonstrukci) velmi cenné zbylé části, ale orgány komunistické strany bylo rozhodnuto o provedení demolice celého objektu. V září 1963 k úplné demolici zachovalých částí kostela skutečně došlo. Obyvatelé Hustopečí dlouho usilovali o vystavění nového chrámu. Příznivá doba nastala až po roce 1989. S návrhy na nový kostel se přihlásilo dvacet architektů. Nový moderní kostel byl na původním místě zbudován až v roce 1994 a zasvěcen sv. Václavovi a sv. Anežce České dne 25. 9. 1994. Moderně řešený dvoupodlažní objekt kostela s půdorysem ve tvaru postupně stoupající spirály byl…  číst dále

Tomáš Marek, 30.12. 2013

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Hustopeče

Místa v okolí

 dům U Synků
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Hustopeče
 boží muka
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Popice
 Boleradice
 Diváky
 Nedánov
 Velké Němčice
 Velké Pavlovice
 Dalibor
 Pouzdřany
 Slunečná
 Kraví hora
 Archeopark Pavlov
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Barbory
 Šitbořice
 Děvičky
 mlýn
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Rozálie
 Bulhary
 Suchořádská Zmola
 Neuhaus
 kostel sv. Linharta
 muzeum obce
 Těšany
 Topolany
 Mušov
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 kamenný kruh
 kaple sv. Ducha
 Stezka nad vinohrady
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 sýpka
 Žabčice
 Nejdek
 Akátová věž
 Koválov
 Vrbice
 Obelisk
 zvonice
 Židlochovice
 kostel sv. Jiljí
 Zámecký mlýn
 mariánský sloup
 radnice
 Bošovice
 kostel sv. Anny
 Všetrapy
 minaret
 Leopoldov
 kostel sv. Vavřince
 jeskyně Na Turoldu
 Velké Bílovice
 kostel sv. Kunhuty
 Templářské sklepy
 Maurská vodárna
 boží muka
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 kaple sv. Šebestiána
 Kanovnické domy
 kostel sv. Václava
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Horní synagoga
 Mikulov
 Janův hrad
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Mezilesice
 rozhledna na vodojemu
Základní informace místa
ID místa: 11551
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama