K zásadní přestavbě původně gotického kostela došlo v letech 1929–1930. Starší kostel nahradila nová funkcionalistická stavba podle návrhu architekta Miloslava Kopřivy. Zachována zůstala pouze věž se schodištěm z 15. stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Jihomoravská obec při rakouské hranici, která má v současnosti necelých 700 obyvatel, užívá novodobý a umělý název Jevišovka až od r. 1950. Je sice doložena již od r. 1353 a žilo zde německé obyvatelstvo, které jí dalo název Fröllersdorf. V 16. století přijali Liechtensteinové na své panství několik set chorvatských rodin, které uprchly před tureckými vojsky. Chorvati v obci nakonec získali většinu přes 70% a nazývali ji Frielištof. Po vzniku Československa byl název počeštěn na Frélichov. Po 2. světové válce došlo k celkové výměně obyvatelstva. Německé obyvatelstvo bylo vysídleno do Rakouska a Německa a r. 1948 stejný osud potkal i Chorvaty. Ti však byli z politických důvodů násilně přestěhováni do vnitrozemí, zejména do vylidněných vesnic severní Moravy. Obec dostala r. 1949 pojmenování Charvátská, avšak již po roce byl tento nepatřičný název opět změněn, a to podle řeky, která obtéká obec z jihu a krátce poté se vlévá zleva do Dyje. Do obce Jevišovka vede jihozápadním směrem odbočka ze silnice II/414 u Drnholce. Asi kilometr od jižního okraje zástavby se pak nachází místní železniční zastávka na trati 246 (Břeclav-Mikulov-Hrušovany nad Jevišovkou-Znojmo). Nejstarší stavbou a dominantou malé příhraniční jihomoravské obce Jevišovka je gotická věž funkcionalistického římskokatolického kostela svaté Kunhuty. Před kostelem stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1741 od Ignáce Lengelachera. Kolem kostela prochází dvě cyklistické trasy.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 23.5. 2019
popis

Kostel sv. Kunhuty je jednolodní stavba s lodí čtvercového půdorysu. Její východní strana je ukončena předsazeným obdélným kněžištěm, k němuž na jihu přiléhá sakristie. Na západní straně je k lodi připojen obdélný vstupní útvar se schodištěm na kůr. Loď má plochou střechu a železobetonový kazetový strop, který je nesen válcovými sloupy. Také kněžiště a sakristie mají plochostropé zastřešení. Okna kněžiště jsou kruhová, velká okna lodi pak obdélná. Původní gotická věž s válcovým schodištěm je vklíněna mezi vstupní útvar a severozápadní stranu lodi. Věž je zakončena ochozem neseným krakorci, střechu tvoří zděný jehlan. Zvony ve zvonici pocházejí z let 1487 a 1650. V interiéru se nacházejí sochy Panny Marie, Krista a sousoší svatého Jana z Boha. Autorem sochařských děl je český sochař a řezbář Josef Kubíček (1890-1972), který byl žákem Josefa Václava Myslbeka. Ve skříňovém nástavci hlavního oltáře lze shlédnout obraz…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých internetových stránek), 4.6. 2019

historie

Ves vznikla kolonizací německým obyvatelstvem někdy na počátku 13. století. První písemná zmínka o Fröllersdorfu (Frélichov, dnes Jevišovka) pochází z roku 1353. Původní kostel svaté Kunhuty v Jevišovce byla malá, raně středověká jednolodní stavba. Před rokem 1487 byla k západnímu průčelí kostela přistavěna věž. Fara se v Jevišovce připomíná poprvé v roce 1510. V roce 1836 byl původní gotický kostel sv. Kunhuty renovován. K zásadní přestavbě chrámu došlo v letech 1929–1930. Starší kostel nahradila nová funkcionalistická stavba podle návrhu architekta Miloslava Kopřivy. Z původní stavby zůstala zachována pozdně gotická hranolová věž a kruhové schodiště. Kostel sv. Kunhuty, který je od roku 1958 kulturní památkou ČR, je kostelem farním a konají se v něm pravidelné bohoslužby. Farnost Jevišovka je však administrována excurrendo ze sousedního Drnholce.

Luděk Vláčil a Jiří Špaček (s využitím informací různých internetových stránek), 23.5. 2019

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Jevišovka

Místa v okolí

 kostel sv. Oldřicha
 U Křížku
 Drnholec
 Hrádek u Drnholce
 Emin zámek
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Břežany
 Kirchstetten
 boží muka
 Jiřice u Miroslavi
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Anny
 Vlasatice
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Urbana
 Mikulov
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Horní synagoga
 jeskyně Na Turoldu
 dům U Rytířů
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Václava
 Sirotčí hrádek
 městské hradby
 Kanovnické domy
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 Neuhaus
 Laa an der Thaya
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Svatý kopeček
 stará radnice
 Božice
 Dyjákovice
 kamenný kruh
 Falkenstein
 mlýn
 Vysoká zahrada
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Děvičky
 kostel sv. Markéty
 Leopoldov
 Sedlec
 kostel sv. Barbory
 Hrádek
 Archeopark Pavlov
 boží muka
 Pouzdřany
 Miroslav
 kostel sv. Ondřeje
 Popice
Základní informace místa
ID místa: 14207
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama