
Kostel sv. Kunhuty je jednolodní stavba s lodí čtvercového půdorysu. Její východní strana je ukončena předsazeným obdélným kněžištěm, k němuž na jihu přiléhá sakristie. Na západní straně je k lodi připojen obdélný vstupní útvar se schodištěm na kůr. Loď má plochou střechu a železobetonový kazetový strop, který je nesen válcovými sloupy. Také kněžiště a sakristie mají plochostropé zastřešení. Okna kněžiště jsou kruhová, velká okna lodi pak obdélná. Původní gotická věž s válcovým schodištěm je vklíněna mezi vstupní útvar a severozápadní stranu lodi. Věž je zakončena ochozem neseným krakorci, střechu tvoří zděný jehlan. Zvony ve zvonici pocházejí z let 1487 a 1650. V interiéru se nacházejí sochy Panny Marie, Krista a sousoší svatého Jana z Boha. Autorem sochařských děl je český sochař a řezbář Josef Kubíček (1890-1972), který byl žákem Josefa Václava Myslbeka. Ve skříňovém nástavci hlavního oltáře lze shlédnout obraz… číst dále
Ves vznikla kolonizací německým obyvatelstvem někdy na počátku 13. století. První písemná zmínka o Fröllersdorfu (Frélichov, dnes Jevišovka) pochází z roku 1353. Původní kostel svaté Kunhuty v Jevišovce byla malá, raně středověká jednolodní stavba. Před rokem 1487 byla k západnímu průčelí kostela přistavěna věž. Fara se v Jevišovce připomíná poprvé v roce 1510. V roce 1836 byl původní gotický kostel sv. Kunhuty renovován. K zásadní přestavbě chrámu došlo v letech 1929–1930. Starší kostel nahradila nová funkcionalistická stavba podle návrhu architekta Miloslava Kopřivy. Z původní stavby zůstala zachována pozdně gotická hranolová věž a kruhové schodiště. Kostel sv. Kunhuty, který je od roku 1958 kulturní památkou ČR, je kostelem farním a konají se v něm pravidelné bohoslužby. Farnost Jevišovka je však administrována excurrendo ze sousedního Drnholce.
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.