Kostel zasvěcený sv. Markétě vystavěný nad vsí je zmiňován již v roce 1222. Dnešní pozdně barokní stavba pochází z roku 1784 a má gotické jádro. U kostela umístěny památkově chráněné plastiky, které původně stávaly v obci.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Markéty v Přítlukách
Pohled na kostel z návsi.
© Pavel Vítek 07/2009
Přítluky se nacházejí 14 km severozápadně od Břeclavi a 10 km jihovýchodně od Hustopečí. Asi 3 km západním směrem začíná známá rekreační oblast, vodní nádrž Nové Mlýny I. Kostel sv. Markéty je vystavěn nad návsí na terase Přítlucké hory.
Pavel Vítek, 10.9. 2009
historie

První písemná zmínka o Přítlukách pochází z roku 1220, kdy byly majetkem velehradského kláštera. Románský kostelík, velikosti asi dnešního presbytáře, je písemně doložen roku 1218. A již roku 1222 je zmiňován jako kostel farní. V pozdější době prošel několika přestavbami, z nichž gotická je ve stavebních základech současného kostela doposud patrná. V polovině 18. stol. byl na západní straně přistavěn kůr a vedle kostela postavena čtyřboká věž zastřešená bání. Ve věži byly umístěny tři zvony, největší o váze přes 1000 kg. Roku 1779 kostel do základů. V letech 1779 až 1784 byl přestavěn v pozdně barokním stylu. Podobu, kterou kostel získal po této přestavbě si ponechal v podstatě do dnes. Roku 1868 proběhla velká oprava interiéru kostela, opraven byl hlavní oltář, křtitelnice a kazatelna. Koncem 19. stol. provedena oprava střešní konstrukce a klenby kostelní lodi. Kostelní zvony byly v roce 1917 zrekvírovány pro…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://farnost.katolik.cz/rakvice, 10.9. 2009

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Přítluky

Místa v okolí

 Dalibor
 Bulhary
 Nejdek
 Obelisk
 Zámecký mlýn
 minaret
 Velké Pavlovice
 Maurská vodárna
 boží muka
 Lednice
 Podivín
 vyhlídka U obrázku
 Slunečná
 Janův hrad
 Lovecký zámeček
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 Rybniční zámeček
 Hraniční zámek
 Děvičky
 kamenný kruh
 větrný mlýn
 Apollonův chrám
 Velké Bílovice
 Chrám Tří Grácií
 Hustopeče
 Nový dvůr
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Kraví hora
 boží muka
 dům U Synků
 Sirotčí hrádek
 kaple sv. Antonína
 Neuhaus
 Vysoká zahrada
 mlýn
 Aloch
 kaple sv. Huberta
 jeskyně Na Turoldu
 Všetrapy
 kaple sv. Šebestiána
 kostel sv. Ondřeje
 boží muka
 kostel sv. Rozálie
 Hustopeče
 Popice
 židovský hřbitov
 Sedlec
 Kozí hrádek
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 městské hradby
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 Mikulov
 Belveder
 Randez-vous
 Vrbice
 kostel sv. Jiří
 Stará Břeclav
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Boleradice
 Stezka nad vinohrady
 židovský hřbitov
 Brána na náměstí
 radnice
 Břeclav
 kostel sv. Jiljí
 Valtice
 kostel sv. Václava
 Kolonáda - Reistna
 Kobylské jezero
 kostel sv. Linharta
 Na Podluží
 kostel sv. Kunhuty
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 Mušov
 Pouzdřany
 Potvorovice
 Nedánov
 Starý Poddvorov
 Diváky
 kostel sv. Isidora
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 boží muka
 větrný mlýn
 Pohansko
 Pohansko
 Velké Němčice
 sklepní ulička
 Topolany
 Lanžhot
 Falkenstein
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rakvice
Náměstí 160
691 03 Rakvice
Tel: 736 529 307
http://farnost.katolik.cz/rakvice
Základní informace místa
ID místa: 7826
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama