Zaniklá tvrz byla postavena patrně někdy před r. 1203 za Štěpána z Medlova. V majetku pánů z Medlova, poté jevišovické větve pánů z Kunštátu, přímo zmiňována r. 1358, r. 1447 připadla klášteru v Dolních Kounicích. Poté zanikla. Stávala před severní částí kostela sv. Bartoloměje.
Hlavní obrázek místa
Medlov
© Luděk Pokorný 06/2021
Městys Medlov se nachází jižně od Brna, severně od Pohořelic a západně od Židlochovic a dálnice D52. Je prvně doložen r. 1173 a nyní má přes 850 obyvatel. Středověký status městyse byl obnoven r. 2006. Zaniklá tvrz stávala v severním sousedství kostela, místo je nově zastavěno.
17.2. 2022
historie

Obec Medlov je prvně zmiňována r. 1173 (falzum ze 14. stol.), najisto pak v dokumentu z r. 1228. R. 1203 se uvádí v souvislosti se Štěpánem z Medlova, Medlov byl potom v majetku jeho potomků. Páni z Medlova byli předchůdci rodu pánů z Pernštejna. R. 1358 se prvně objevuje přímá zmínka o tvrzi, která však na místě stávala pravděpodobně již koncem 12. nebo počátkem 13. stol., kdy se píší první páni z Medlova. Medlov byl ve 14. stol. rozdělen, část s kostelem patřila Pernštejnům a část s tvrzí jevišovické větvi pánů z Kunštátu, kteří se stali majiteli vsi v 2. pol. 14. stol., kdy Boček z Medlova prodal medlovský majetek Jitce, sestře Artleba ze Stařechovic, a Artleb r. 1358 zajistil za sestru její podíl - tvrz s příslušenstvím - Sezemovi z Jevišovic. Tvrz, která stávala přibližně na místě dnešního domu č. p. 8, je průběžně zmiňována v letech 1364 a 1392, kdy Hynek z Jevišovic vložil…  číst dále

E. Horáková podle Hrádky a tvrze na Moravě, V. Nekuda - J. Unger, nakl. Blok 1981; Umělecké památky Moravy a Slezska 2., Bohumil Samek, Academia 1999; Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku III., Karel Kuča, Libri 1998, 12.5. 2012

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Medlov

Místa v okolí

 Kupařovice
 rozhledna na vodojemu
 Loděnice
 Cvrčovice
 Dolní Kounice
 Koválov
 synagoga
 Pohořelice
 městský dům
 boží muka
 boží muka
 sýpka
 Žabčice
 kostel sv. Vavřince
 Židlochovice
 zvonice
 Topolany
 Leopoldov
 Akátová věž
 hrobka Deymů
 Hajany
 radnice
 stará pila
 mariánský sloup
 Ivančický viadukt
 Prštice
 Prštice
 kaple sv. Peregrina
 Nosislav
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Olbramovice
 boží muka
 Šafránkův mlýn
 Stříbský mlýn
 Rebešovice
 Na Oklikách
 Vlasatice
 Velké Němčice
 kostel sv. Kříže
 Modřice
 kaple sv. Václava
 Budkovické hradiště
 Nová brána
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 Alexovice
 Ivančice
 synagoga
 Bohutice
 Pouzdřany
 Střelice
 židovský hřbitov
 Budkovice
 Našiměřice
 Tetčice
 boží muka
 boží muka
 Přízřenice
 dvůr Wladimírov
 kaple Panny Marie
 zvonice
 Chrlice
 boží muka
 vodopád u Rokytné
 kaple sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Leopolda
 Troubsko
 boží muka
 Rokytná
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 Omice
 kostel sv. Anny
 Řeznovice
 krematorium
 Popice
 Jiřice u Miroslavi
 fara
 boží muka
 Nenovice
 dům č. p. 329
 Balbínův pramen
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Ondřeje
 Tuřany
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Bučín
 důl Kukla
 boží muka
 Sokolnice
 Oslavany
 kostel sv. Mikuláše
 sýpka
 cukrovar
 Sokolnice
 panský pivovar
 kostel sv. Martina
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 kaple sv. Donáta
 Šlapanice
 Šlapanice
 Scholasterie
 křížový kámen
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 10819
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama