Dřevěná 7,5 m vysoká rozhledna (vyhlídková plošina ve výšce 4,8 m) na bývalé důlní výsypce, postavena podle projektu arch. kanceláře e-MRAK v roce 2012 a oficiálně otevřena 24. července téhož roku. Z volně přístupné rozhledny je vidět kromě dolů a elektráren i na Krušné Hory a České Středohoří.
Hlavní obrázek místa
rozhledna Maják
© Radovan Smokoň 05/2013
K rozhledně se dostaneme ze směru od Jirkova odbočením doleva hned za návsí. Od Mostu doprava za kostelem. Ulicí pokračujeme ven z obce a poté na rozcestí mírně doprava až dojdeme na výsypku. Odtud rozhlednu již bezpečně uvidíme. Cesta k rozhledně je přehledně značena směrovými šipkami.
29.5. 2013
popis

Rozhlednu postavilo 20 dobrovolníků z celé republiky v rámci kurzu „Artefakt“ občanského sdružení Prázdninová škola Lipnice za pouhých 10 dní. Návrh rozhledny byl připraven pražskou architektonickou kanceláří Martina Rajniše e-MRAK s. r. o. ve spolupráci se sdružením ARCHWERK. Rozhledna je dřevěná, vysoká 7,5 m, výška vyhlídkové plošiny je 4,8 m a vede na ni 24 schodů. Je volně přístupná a výhled z ní je na důl Hrabák, důl Armáda, elektrárnu Komořany, továrnu Chemopetrol Litvínov, Krušné Hory, České Středohoří a města Most, Jirkov a Chomutov.

Radovan Smokoň, 29.5. 2013

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Strupčice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kostel sv. Marka
 Ressl
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 Bílence
 krematorium
 židovský hřbitov
 Škrle
 Přečaply
 Matylda
 pivovar
 kostel sv. Matouše
 synagoga
 městské sklepy
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Údlice
 Most
 židovský hřbitov
 Bihlova vila
 Most
 Červený Hrádek
 Šibeník
 kaple sv. Antonína
 Velemyšleves
 Kamencové jezero
 kostel sv. Valentina
 Starý Žeberk
 Jezeří
 Skalní okno
 smírčí kříž
 Švédské šance
 Albrechtická štola
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Blažim
 kostel sv. Martina
 Špičák
 Josefinina skála
 socha sv. Vavřince
 socha sv. Jiří
 kostel sv. Barbory
 Nový Žeberk
 Najštejn
 kostel sv. Vavřince
 Bergrutsch
 kostel sv. Havla
 milník
 Lniště
 Patokryje
 Janov
 radnice
 smírčí kříž
 Žiželice
 kostel sv. Jiří
 Dřevařský rybník
 kaple sv. Ferdinanda
 smírčí kříž
 Zlatník
 Korozluky
 kostel sv. Jiljí
 důl Pluto II.
 Bitozeves
 Staňkovice
 Hausberk
 kaple
 Blatno
 Bílý sloup
 Litvínov
 Vičice
 nová radnice
 kostel sv. Václava
 Eduardova skála
 Pilařský rybník
 Einmannbunker
 stará radnice
 socha Herkula
 kostel sv. Václava
 Rieckenova vila
 Sirné lázně
 hradiště u Černovic
 důl Pavel I.
 hřbitovní kaple
 Jeřabina
 Písečný vrch
 Střelnice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 železniční most
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kateřiny
 Kolektivní dům
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 stará radnice
 nová radnice
 Postoloprty
 pivovar
 židovské ghetto
 Drahúš
 silniční most
 archeologický skanzen
 Duchcov
 boží muka
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 11245
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama