Zaniklé hradiště na Stolové hoře (458 m), která je součástí Pálavských vrchů. Osídlení datováno do doby kolem 700 let př.n.l., kdy zde lid velaticko-podolské kultury vystavěl opevněné sídliště. Výskyt mohyl únětické kultury.
Hlavní obrázek místa
Stolová hora od jihu
© Jan P. Štěpánek 07/2010
Zaniklá opevněná osada – hradiště – na plochém výrazném vrcholu Stolové hory (458 m n. m.), která tvoří jižní část známé dominanty jižní Moravy – Pálavských vrchů. Lokalita se nachází asi 4 km severně od centra města Mikulova, odkud na vrchol Stolové hory vede i značená červená turistická trasa.
Jan P. Štěpánek, 27.8. 2008
popis

Stručný popis lokaloty a NPR Tabulová

Stolová hora spolu s plochou zaniklého hradiště je součástí Národní přírodní rezervace Tabulová. Rezervace je zajímavá plochým temenem hory a zvětralými vápenci, tvořící kolmé skalní stěny (především na západní straně), vzácnými stepními společenstvími, skalními ekosystémy či krasovými jevy. Na Růžovém vrchu, který je součástí NPR, se vypíná známá silueta zříceniny Sirotčího hrádku.

Jan P. Štěpánek, 27.8. 2008

historie

Hradiště na Stolové hoře

Stolová hora je vzhledem ke své dominantní a strategické poloze velmi silně ovlivněna lidskou činností. V 7. století př. n. l. zde bylo vybudováno opevněné sídliště lidu halštatské kultury, specielně velaticko-podolské. Ještě na počátku 20. století byly na plochém vrcholu patrné stopy valů a příkopů, dnes takřka zaniklých. Osídlení Stolové hory bylo prokázáno i v mladší době kamenné a staroslovanské. Lokalizovány byly rovněž hroby (mohyly) únětické a středodunajské kultury.

Jan P. Štěpánek, 27.8. 2008

Jihomoravský kraj, Klentnice

Místa v okolí

 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 boží muka
 kamenný kruh
 kaple sv. Antonína
 jeskyně Na Turoldu
 Neuhaus
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 kostel sv. Rozálie
 městské hradby
 Mikulov
 Děvičky
 kostel sv. Barbory
 Archeopark Pavlov
 mlýn
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Linharta
 Sedlec
 Mušov
 Bulhary
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 Dalibor
 Nejdek
 kostel sv. Anny
 Popice
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 kostel sv. Oldřicha
 Zámecký mlýn
 kostel sv. Floriána
 Pouzdřany
 Drnholec
 Hraniční zámek
 větrný mlýn
 U Křížku
 Obelisk
 Hustopeče
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 židovský hřbitov
 Maurská vodárna
 Lednice
 dům U Synků
 boží muka
 Rybniční zámeček
 minaret
 Aloch
 Belveder
 vyhlídka U obrázku
 Kolonáda - Reistna
 Hrádek u Drnholce
 Falkenstein
 Chrám Tří Grácií
 radnice
 Brána na náměstí
 Valtice
 Nový dvůr
 Hustopeče
 Velké Pavlovice
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Randez-vous
 Apollonův chrám
 kaple sv. Huberta
 Leopoldov
 Kirchstetten
 boží muka
 Vlasatice
 Slunečná
 Boleradice
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 6669
Typ místa: hradiště
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama