Archeologický park Pavlov, postavený z podstatné části pod zemí, byl vybudován v letech 2014-2016 na místě archeologického naleziště a dokumentuje nálezy z doby lovců mamutů. Dne 28. května 2016 byl otevřen veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Vstup
© Luděk Vláčil 05/2019
Jihomoravská vinařská obec Pavlov leží na severovýchodním úpatí Pavlovských vrchů a na jižním břehu dolní Novomlýnské nádrže. Obec Pavlov, která má nyní necelých 600 obyvatel, je dostupná vedlejšími silnicemi, a to od jihu z Mikulova přes Klentnici nebo od silnice II/420 v Dolních Věstonicích po břehu nádrže k jihovýchodu, příp. od silnice II/421 v Milovicích k severozápadu. Železnice touto oblastí neprochází. Území Pavlova bylo osídleno již od doby kamenné a v letech 1952–1972 tu proběhly archeologické výzkumy, které vedl brněnský archeolog Bohuslav Klíma. Vykopávky poskytly množství cenných nálezů. Pavlov je proto společně se sousedními Dolními Věstonicemi archeologickou lokalitou evropského významu. Od r. 2016 je na břehu přehradní nádrže otevřen architektonicky pozoruhodný Archeologický park Pavlov, který je z podstatné části umístěn pod zemí a dokumentuje nálezy z doby lovců mamutů. Na archeopark, nacházející se na severním okraji obce, poukazují cedule a nelze jej minout. Pro návštěvníky je zde velké parkoviště, u něhož je posezení. V muzeu jsou umístěny převážně repliky archeologických nálezů.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 10.6. 2019
historie

Archeopark Pavlov je archeologické muzeum v obci Pavlov, spravované Regionálním muzeem v Mikulově. Bylo vybudováno v letech 2014-2016 na svazích Pálavy, na místě archeologického naleziště z období mladého paleolitu. Dne 28. května 2016 byl otevřen veřejnosti. Autorem výstavního areálu byla Architektonická kancelář Radko Květ v čele s architekty Radko Květem a Pavlem Pijáčkem. Budova je skrytá pod zemí a na povrch ční pouze bílé betonové světlíky, které mají navodit dojem bílých vápencových skal typických pro Pálavu. Projekt v listopadu 2017 obdržel hlavní ocenění odborné poroty v soutěži o Českou cenu za architekturu. Samotný projekt vycházel z charakteru lokality. Předpokládalo se, že vrstva nálezů bude uložena hluboko pod spraší, proto byl zvolen koncept podzemní stavby. Protože stavba je umístěna v chráněné krajinné oblasti, architekti zvolili formu podzemního prostoru s vystupujícími věžemi z bílého betonu,…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláči (Zdroj: webové stránky Archeoparku Pavlov a další), 31.5. 2019

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Pavlov

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 Vysoká zahrada
 mlýn
 Neuhaus
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 kostel sv. Rozálie
 boží muka
 kaple sv. Urbana
 kamenný kruh
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 Dalibor
 kostel sv. Ondřeje
 Bulhary
 Popice
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 větrný mlýn
 jeskyně Na Turoldu
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Pouzdřany
 kaple sv. Ducha
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 boží muka
 Svatý kopeček
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 městské hradby
 dům U Synků
 městské hradby
 Mikulov
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Nejdek
 Hustopeče
 radnice
 kostel sv. Anny
 Zámecký mlýn
 Sedlec
 boží muka
 Velké Pavlovice
 Obelisk
 Slunečná
 boží muka
 minaret
 Hraniční zámek
 Maurská vodárna
 Velké Němčice
 Lednice
 Topolany
 Rybniční zámeček
 Leopoldov
 Kraví hora
 Drnholec
 památník Křepice
 Boleradice
 Podivín
 kostel sv. Oldřicha
 Janův hrad
 Lovecký zámeček
 Chrám Tří Grácií
 Aloch
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Nový dvůr
 Diváky
 boží muka
 U Křížku
 Apollonův chrám
 Belveder
 kostel sv. Floriána
 Nedánov
 Koválov
 Vlasatice
 městský dům
 Pohořelice
 kostel sv. Kunhuty
 sýpka
 kaple sv. Huberta
 Žabčice
 radnice
 boží muka
 Brána na náměstí
 Randez-vous
 Šitbořice
 Cvrčovice
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 židovský hřbitov
 Břeclav
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 14226
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama