Zcela zaniklé tvrziště, jež bylo součástí vsi Topolany, rovněž zaniklé. Vznik tvrze se odhaduje na začátek 14. století, zpustla spolu s vesnicí zřejmě v období husitských válek. Na místě se dnes nacházejí zemědělské pozemky.
Hlavní obrázek místa
Druhé možné místo tvrziště, tzv. topolanský kříž, pohled od jihu
© Dušan Dohňanský 06/2016
Zcela zaniklá ves Topolany s tvrzí se nacházela na katastru dnešní velké vinařské obce Vranovice, která má asi 2400 obyvatel. Vranovicemi prochází silnice II/381 z Pohořelic do Velkých Němčic a železniční trať 251 Brno-Břeclav. Zaniklé tvrziště leželo v dnešních polích severně od obce a západně od železniční trati, patrně v místech, kde jsou nyní v krajině vztyčeny kříže.
4.2. 2021
historie

Vesnice Topolany se poprvé uvádí v roce 1257, uvažuje se ale o mnohem dřívějším vzniku, ovšem písemně nedoloženém. V roce 1358 polovina vsi patřila Janovi Eberhardovi, jehož syn Mikuláš ji vlastnil ještě roku 1370. O založení vlastní tvrze je možné uvažovat v průběhu první poloviny 14. století. Ves se nacházela spolu s tvrzí podél dnes již zaniklého potoka či prameniště. Ze zběžného průzkumu zaniklé vesnice usuzuje J. Unger na zpustnutí v době husitských válek. V roce 1970 byl na ploše proveden archeologický výzkum, při němž byly nalezeny úlomky keramiky a železné předměty. Podle výsledku leteckého průzkumu měla tvrz čtvercový půdorys a ležela přímo ve středu vesnice, přičemž byla od ní oddělena dvojicí příkopů.

Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. K. Hoffmanová - Zaniklé vsi na Židlochovicku. Těsnohlídková-Těsnohlídek - Zaniklé středověké vesnice na Moravě, dějiny bádání a stav výzkumu., 1.2. 2021

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Vranovice

Místa v okolí

 Koválov
 sýpka
 Žabčice
 Leopoldov
 městský dům
 Pohořelice
 Pouzdřany
 boží muka
 Velké Němčice
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Cvrčovice
 Židlochovice
 zvonice
 Akátová věž
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Popice
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 radnice
 mariánský sloup
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Anny
 rozhledna na vodojemu
 Loděnice
 Kupařovice
 Vlasatice
 Vysoká zahrada
 mlýn
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 Hustopeče
 dům U Synků
 větrný mlýn
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Rozálie
 stará pila
 boží muka
 Děvičky
 Dolní Kounice
 kostel sv. Jiljí
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 Neuhaus
 synagoga
 kaple sv. Antonína
 Rebešovice
 Diváky
 Šitbořice
 kostel sv. Jiljí
 Těšany
 boží muka
 Olbramovice
 hrobka Deymů
 Hajany
 boží muka
 kostel Všech svatých
 boží muka
 dvůr Wladimírov
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Drnholec
 fara
 dům č. p. 329
 kostel sv. Anny
 boží muka
 boží muka
 Jiřice u Miroslavi
 U Křížku
 Hrádek u Drnholce
 Dalibor
 Sokolnice
 Ivančický viadukt
 Prštice
 Prštice
 cukrovar
 sýpka
 panský pivovar
 cihelna
 Sokolnice
 Stříbský mlýn
 kostel sv. Markéty
 Na Oklikách
Základní informace místa
ID místa: 15492
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama