Zcela zaniklé tvrziště, jež bylo součástí vsi Topolany, rovněž zaniklé. Vznik tvrze se odhaduje na začátek 14. století, zpustla spolu s vesnicí zřejmě v období husitských válek. Na místě se dnes nacházejí zemědělské pozemky.
Hlavní obrázek místa
Druhé možné místo tvrziště, tzv. topolanský kříž, pohled od jihu
© Dušan Dohňanský 06/2016
Zcela zaniklá ves Topolany s tvrzí se nacházela na katastru dnešní velké vinařské obce Vranovice, která má asi 2400 obyvatel. Vranovicemi prochází silnice II/381 z Pohořelic do Velkých Němčic a železniční trať 251 Brno-Břeclav. Zaniklé tvrziště leželo v dnešních polích severně od obce a západně od železniční trati, patrně v místech, kde jsou nyní v krajině vztyčeny kříže.
4.2. 2021
historie

Vesnice Topolany se poprvé uvádí v roce 1257, uvažuje se ale o mnohem dřívějším vzniku, ovšem písemně nedoloženém. V roce 1358 polovina vsi patřila Janovi Eberhardovi, jehož syn Mikuláš ji vlastnil ještě roku 1370. O založení vlastní tvrze je možné uvažovat v průběhu první poloviny 14. století. Ves se nacházela spolu s tvrzí podél dnes již zaniklého potoka či prameniště. Ze zběžného průzkumu zaniklé vesnice usuzuje J. Unger na zpustnutí v době husitských válek. V roce 1970 byl na ploše proveden archeologický výzkum, při němž byly nalezeny úlomky keramiky a železné předměty. Podle výsledku leteckého průzkumu měla tvrz čtvercový půdorys a ležela přímo ve středu vesnice, přičemž byla od ní oddělena dvojicí příkopů.

Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. K. Hoffmanová - Zaniklé vsi na Židlochovicku. Těsnohlídková-Těsnohlídek - Zaniklé středověké vesnice na Moravě, dějiny bádání a stav výzkumu., 1.2. 2021

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Vranovice

Místa v okolí

 Koválov
 sýpka
 Žabčice
 městský dům
 Leopoldov
 Pohořelice
 Pouzdřany
 boží muka
 Velké Němčice
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Cvrčovice
 Židlochovice
 zvonice
 Akátová věž
 kostel sv. Vavřince
 Medlov
 boží muka
 Popice
 kostel sv. Ondřeje
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 radnice
 mariánský sloup
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Anny
 rozhledna na vodojemu
 Loděnice
 Kupařovice
 Vlasatice
 Vysoká zahrada
 mlýn
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 Hustopeče
 větrný mlýn
 dům U Synků
 městské hradby
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Rozálie
 stará pila
 boží muka
 Děvičky
 Dolní Kounice
 kostel sv. Jiljí
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 Neuhaus
 synagoga
 kaple sv. Antonína
 Rebešovice
 Diváky
 kostel sv. Jiljí
 Šitbořice
 Těšany
 boží muka
 hrobka Deymů
 Hajany
 Olbramovice
 boží muka
 kostel Všech svatých
 boží muka
 dvůr Wladimírov
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Drnholec
 fara
 dům č. p. 329
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Jiřice u Miroslavi
 boží muka
 U Křížku
 Dalibor
 Hrádek u Drnholce
 Sokolnice
 Ivančický viadukt
 Prštice
 Prštice
 cukrovar
 sýpka
 panský pivovar
 cihelna
 Sokolnice
 Stříbský mlýn
 kostel sv. Markéty
 Na Oklikách
Základní informace místa
ID místa: 15492
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama