Zcela zaniklé tvrziště, jež bylo součástí vsi Topolany, rovněž zaniklé. Vznik tvrze se odhaduje na začátek 14. století, zpustla spolu s vesnicí zřejmě v období husitských válek. Na místě se dnes nacházejí zemědělské pozemky.
Hlavní obrázek místa
Druhé možné místo tvrziště, tzv. topolanský kříž, pohled od jihu
© Dušan Dohňanský 06/2016
Zcela zaniklá ves Topolany s tvrzí se nacházela na katastru dnešní velké vinařské obce Vranovice, která má asi 2400 obyvatel. Vranovicemi prochází silnice II/381 z Pohořelic do Velkých Němčic a železniční trať 251 Brno-Břeclav. Zaniklé tvrziště leželo v dnešních polích severně od obce a západně od železniční trati, patrně v místech, kde jsou nyní v krajině vztyčeny kříže.
4.2. 2021
historie

Vesnice Topolany se poprvé uvádí v roce 1257, uvažuje se ale o mnohem dřívějším vzniku, ovšem písemně nedoloženém. V roce 1358 polovina vsi patřila Janovi Eberhardovi, jehož syn Mikuláš ji vlastnil ještě roku 1370. O založení vlastní tvrze je možné uvažovat v průběhu první poloviny 14. století. Ves se nacházela spolu s tvrzí podél dnes již zaniklého potoka či prameniště. Ze zběžného průzkumu zaniklé vesnice usuzuje J. Unger na zpustnutí v době husitských válek. V roce 1970 byl na ploše proveden archeologický výzkum, při němž byly nalezeny úlomky keramiky a železné předměty. Podle výsledku leteckého průzkumu měla tvrz čtvercový půdorys a ležela přímo ve středu vesnice, přičemž byla od ní oddělena dvojicí příkopů.

Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. K. Hoffmanová - Zaniklé vsi na Židlochovicku. Těsnohlídková-Těsnohlídek - Zaniklé středověké vesnice na Moravě, dějiny bádání a stav výzkumu., 1.2. 2021

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Vranovice

Místa v okolí

 Koválov
 sýpka
 Žabčice
 radnice
 Leopoldov
 městský dům
 Pohořelice
 Pouzdřany
 boží muka
 Velké Němčice
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Cvrčovice
 Židlochovice
 zvonice
 boží muka
 Akátová věž
 kostel sv. Vavřince
 Medlov
 boží muka
 Popice
 kostel sv. Ondřeje
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 radnice
 mariánský sloup
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Anny
 rozhledna na vodojemu
 Loděnice
 Vlasatice
 Kupařovice
 památník Křepice
 Vysoká zahrada
 mlýn
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 Hustopeče
 větrný mlýn
 dům U Synků
 městské hradby
 Branišovice
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Vavřince
 stará pila
 boží muka
 Děvičky
 Dolní Kounice
 kostel sv. Jiljí
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 Neuhaus
 synagoga
 kaple sv. Antonína
 Rebešovice
 Diváky
 kostel sv. Jiljí
 Šitbořice
 Těšany
 boží muka
 hrobka Deymů
 Hajany
 Olbramovice
 boží muka
 kostel Všech svatých
 boží muka
 dvůr Wladimírov
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Drnholec
 fara
 dům č. p. 329
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Jiřice u Miroslavi
 boží muka
 U Křížku
 Hrádek u Drnholce
 Dalibor
 Sokolnice
 Ivančický viadukt
 Prštice
 Prštice
 cukrovar
 sýpka
 Sokolnice
 panský pivovar
 cihelna
 Stříbský mlýn
 kostel sv. Markéty
 Na Oklikách
Základní informace místa
ID místa: 15492
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama