Současný kostel sv. Jiljí byl založen v gotickém slohu někdy v 1. polovině 14. stol. snad na místě staršího chrámu. V pozdějších staletích byl několikrát upraven a rozšířen. Součástí církevního areálu je i barokní fara z 18. století.
Hlavní obrázek místa
kostel a fara
© Luděk Vláčil 05/2019
Jihomoravská vinařská obec Dolní Dunajovice (německy Unter-Tannowitz) je doložena od r. 1183 a patří k těm větším v oblasti. V současnosti tu žije přes 1700 obyvatel. V minulosti tu bylo silné zastoupení německého obyvatelstva. Narodil se tu též Dr. Karl Renner (1870-1950), první rakouský kancléř po rozpadu Rakouska-Uherska a po 2. světové válce rakouský spolkový prezident. Dolní Dunajovice leží na jižním břehu horní Novomlýnské (Mušovské) nádrže. Jsou dostupné z hlavní silnice I/52, spojující Brno s rakouskou hranicí u Mikulova, a to odbočkou k západu za přejezdem přehradní hráze. Obec leží mimo železniční síť. Kostel sv. Jiljí se nachází ve východní části obce v ulici Kostelní. Součástí církevního areálu je i barokní fara stojící naproti průčelí. U kostela je dřevěný misijní kříž a sousoší Piety.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 28.5. 2019
popis

Kostel je jednolodní stavba s odsazeným kněžištěm, k němuž na východní straně přiléhá sakristie obdélníkového půdorysu a na jihu hranolová kaple. Boční zdi lodi jsou opatřeny odstupňovanými opěrnými pilíři. V hladkých fasádách jsou prolomena velmi nízká okna. Zvonici zapojenou do západního průčelí člení nárožní pilastry. Hlavní vstup do kostela je v ose západního průčelí, boční v podélných zdech přístavby. Kněžiště a sakristie jsou zaklenuty valeně, boční kaple je přístupná z kněžiště otvorem dosahujícím až ke klenbě. Podkruchtí je zaklenuto valeně, dřevěný balkón kruchty podepírá dvojice litinových sloupů. Ústředním prvkem vnitřního vybavení kostela je hlavní oltář sv. Jiljí, který pochází z poloviny 17. století. Asi o století mladší jsou čtyři boční oltáře, které jsou zasvěceny Panně Marii, sv. Kříži, sv. Janu Nepomuckému a sv. Rochovi. Poslední z nich byl přenesen ze zrušené viniční kaple, která stávala mezi vinicemi za…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 7.6. 2019

historie

Podle falza ze 14. století Vilém z Kounic daroval roku 1173 patronát kostela v Dunajovicích klášteru dolnokounickému. I když se jedná o pozdější falzifikát, lze výše uvedený údaj považovat za věrohodný. První prokazatelná zmínka o dunajovickém kostele má pocházet z roku 1276, kdy musel odvádět desátek ženskému klášteru v Kounicích. Současný chrám byl založen v gotickém slohu v 1. polovině 14. století a k nejstarším dochovaným částem patří kněžiště a východní část lodi. Od poloviny 16. století do třicetileté války byl kostel pod protestantskou správou. Po vrácení katolíkům došlo v letech 1647-1657 k celkové rekonstrukci kostela, po jejímž dokončení byl nově vysvěcen. Další přestavba proběhla v letech 1693-1694, kdy byla kostelní loď prodloužena západním směrem a k novému průčelí byla přistavěna čtyřboká věž se střechou v podobě jehlanu. Tím vznikla téměř současná podoba stavby. V 18. století byla pak…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 28.5. 2019

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Dolní Dunajovice

Místa v okolí

 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Rozálie
 Neuhaus
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 mlýn
 jeskyně Na Turoldu
 Děvičky
 Vysoká zahrada
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Barbory
 Horní synagoga
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Mikulov
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Oldřicha
 Drnholec
 boží muka
 U Křížku
 Sedlec
 kostel sv. Kunhuty
 Pouzdřany
 Popice
 boží muka
 Bulhary
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Floriána
 Dalibor
 Vlasatice
 Leopoldov
 Nejdek
 větrný mlýn
 kostel sv. Markéty
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 Zámecký mlýn
 dům U Synků
 Topolany
 Falkenstein
 Hraniční zámek
 městský dům
 Kirchstetten
 boží muka
 Pohořelice
 boží muka
 Hustopeče
 vyhlídka U obrázku
 Obelisk
 Velké Němčice
 boží muka
 Kolonáda - Reistna
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Belveder
 Aloch
 Rybniční zámeček
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Chrám Tří Grácií
 radnice
 Brána na náměstí
 Valtice
 Randez-vous
 Diváky
 Olbramovice
Základní informace místa
ID místa: 14205
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama