Současný kostel sv. Jiljí byl založen v gotickém slohu někdy v 1. polovině 14. stol. snad na místě staršího chrámu. V pozdějších staletích byl několikrát upraven a rozšířen. Součástí církevního areálu je i barokní fara z 18. století.
Hlavní obrázek místa
kostel a fara
© Luděk Vláčil 05/2019
Jihomoravská vinařská obec Dolní Dunajovice (německy Unter-Tannowitz) je doložena od r. 1183 a patří k těm větším v oblasti. V současnosti tu žije přes 1700 obyvatel. V minulosti tu bylo silné zastoupení německého obyvatelstva. Narodil se tu též Dr. Karl Renner (1870-1950), první rakouský kancléř po rozpadu Rakouska-Uherska a po 2. světové válce rakouský spolkový prezident. Dolní Dunajovice leží na jižním břehu horní Novomlýnské (Mušovské) nádrže. Jsou dostupné z hlavní silnice I/52, spojující Brno s rakouskou hranicí u Mikulova, a to odbočkou k západu za přejezdem přehradní hráze. Obec leží mimo železniční síť. Kostel sv. Jiljí se nachází ve východní části obce v ulici Kostelní. Součástí církevního areálu je i barokní fara stojící naproti průčelí. U kostela je dřevěný misijní kříž a sousoší Piety.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 28.5. 2019
popis

Kostel je jednolodní stavba s odsazeným kněžištěm, k němuž na východní straně přiléhá sakristie obdélníkového půdorysu a na jihu hranolová kaple. Boční zdi lodi jsou opatřeny odstupňovanými opěrnými pilíři. V hladkých fasádách jsou prolomena velmi nízká okna. Zvonici zapojenou do západního průčelí člení nárožní pilastry. Hlavní vstup do kostela je v ose západního průčelí, boční v podélných zdech přístavby. Kněžiště a sakristie jsou zaklenuty valeně, boční kaple je přístupná z kněžiště otvorem dosahujícím až ke klenbě. Podkruchtí je zaklenuto valeně, dřevěný balkón kruchty podepírá dvojice litinových sloupů. Ústředním prvkem vnitřního vybavení kostela je hlavní oltář sv. Jiljí, který pochází z poloviny 17. století. Asi o století mladší jsou čtyři boční oltáře, které jsou zasvěceny Panně Marii, sv. Kříži, sv. Janu Nepomuckému a sv. Rochovi. Poslední z nich byl přenesen ze zrušené viniční kaple, která stávala mezi vinicemi za…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 7.6. 2019

historie

Podle falza ze 14. století Vilém z Kounic daroval roku 1173 patronát kostela v Dunajovicích klášteru dolnokounickému. I když se jedná o pozdější falzifikát, lze výše uvedený údaj považovat za věrohodný. První prokazatelná zmínka o dunajovickém kostele má pocházet z roku 1276, kdy musel odvádět desátek ženskému klášteru v Kounicích. Současný chrám byl založen v gotickém slohu v 1. polovině 14. století a k nejstarším dochovaným částem patří kněžiště a východní část lodi. Od poloviny 16. století do třicetileté války byl kostel pod protestantskou správou. Po vrácení katolíkům došlo v letech 1647-1657 k celkové rekonstrukci kostela, po jejímž dokončení byl nově vysvěcen. Další přestavba proběhla v letech 1693-1694, kdy byla kostelní loď prodloužena západním směrem a k novému průčelí byla přistavěna čtyřboká věž se střechou v podobě jehlanu. Tím vznikla téměř současná podoba stavby. V 18. století byla pak…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 28.5. 2019

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Dolní Dunajovice

Místa v okolí

 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Rozálie
 boží muka
 Neuhaus
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 mlýn
 jeskyně Na Turoldu
 Děvičky
 Vysoká zahrada
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Barbory
 Horní synagoga
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Mikulov
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Archeopark Pavlov
 Svatý kopeček
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Oldřicha
 Drnholec
 boží muka
 boží muka
 U Křížku
 Sedlec
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Kunhuty
 Pouzdřany
 Popice
 boží muka
 Bulhary
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Floriána
 Dalibor
 Vlasatice
 Leopoldov
 Nejdek
 větrný mlýn
 kostel sv. Markéty
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 radnice
 Zámecký mlýn
 městské hradby
 dům U Synků
 Topolany
 Falkenstein
 Hraniční zámek
 městský dům
 Kirchstetten
 boží muka
 Pohořelice
 boží muka
 Hustopeče
 vyhlídka U obrázku
 Obelisk
 Velké Němčice
 boží muka
 Kolonáda - Reistna
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Belveder
 Aloch
 Rybniční zámeček
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Chrám Tří Grácií
 radnice
 Brána na náměstí
 Valtice
 Randez-vous
 Diváky
 Olbramovice
Základní informace místa
ID místa: 14205
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama