Od r.1487 stávala na místě dnešního kostela kaple sv. Ondřeje, povýšená r. 1503 na farní kostel. Roku 1700 vystavěn nový kostel, zasvěcený sv. Janu Křtiteli. Při stavbě využito zdivo původního kostela, věž vystavěna nová. Kostel rozšířen v roce 1875.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jana Křtitele v Rakvicích.
© Pavel Vítek 07/2009
Obec Rakvice se nachází v jihomoravské velkopavlovické vinařské oblasti. Jsou vzdáleny 13 km severozápadně od Břeclavi a 12 km jihovýchodně od Hustopečí. Asi 8 km západně od Rakvic se nachází na řece Dyji rekreační přehradní nádrž Nové Mlýny.
Pavel Vítek, 15.9. 2009
popis

Kostel sv. Jana Křtitele je orientovaná podélná obdélníková jednolodní stavba s odsazeným čtyřbokým kněžištěm. Na jižní straně k němu přiléhá depositář, na severní sakristie. V západním průčelí je vyzdvižena mohutná hranolovitá věž. Věž člení lizény, jinak má celá stavba hladké fasády. Hlavní vstup do kostela vede křížově zaklenutým podvěžím. Boční portál je umístěn v jižní zdi lodi. Kněžiště kostelní loď zaklenuty valeně se styčnými výsečemi. Depozitář je plochostropý, sakristie má křížovou klenbu. Výška věže i s bání činí 33,66 metru. Před kostelem je umístěna socha svatého Jana Nepomuckého pocházející z roku 1775, od sochaře Tomáše Schweigla.

Pavel Vítek, 15.9. 2009

historie

První písemná zmínka o Rakvicích pochází z roku 1248. Roku 1487 byla na místě, kde stojí nynější kostel postavena kaple, zasvěcená sv. Ondřejovi. Ta byla roku 1503 povýšena na farní kostel. Roku 1604 byl kostel sv. Ondřeje zbořen a na jeho torzu byl v roce 1700 vystavěn kostel nový. Tehdy byl zasvěcen sv. Janu Křtiteli. Při stavbě nové kostela bylo částečně využito zdivo původního kostela, věž byla vystavěna nová. Vzhledem k malé kapacitě kostela byl v roce 1875 rozšířen, vystavěno nové kněžiště se sakristií, vystavěna hudební kruchta a chrámová loď byla prodloužena východním směrem. Kostel tím získal stávající podobu. V první polovině 20. stol. přistavěn depositář.

Pavel Vítek, 15.9. 2009

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Rakvice

Místa v okolí

 kostel sv. Markéty
 Obelisk
 Velké Pavlovice
 Dalibor
 minaret
 Nejdek
 Slunečná
 Zámecký mlýn
 Bulhary
 Maurská vodárna
 Janův hrad
 Velké Bílovice
 Lednice
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Lovecký zámeček
 Všetrapy
 Kraví hora
 Rybniční zámeček
 Apollonův chrám
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 Vrbice
 Nový dvůr
 Chrám Tří Grácií
 Hraniční zámek
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 větrný mlýn
 Suchořádská Zmola
 Archeopark Pavlov
 Stezka nad vinohrady
 Stará Břeclav
 Hustopeče
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 dům U Synků
 židovský hřbitov
 Na Podluží
 kaple sv. Huberta
 kostel sv. Kunhuty
 Templářské sklepy
 Aloch
 Čejkovice
 Děvičky
 boží muka
 Potvorovice
 židovský hřbitov
 Starý Poddvorov
 kamenný kruh
 Boleradice
 Hustopeče
 Břeclav
 kostel sv. Václava
 Randez-vous
 kostel sv. Jiří
 Belveder
 boží muka
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Izidora
 mlýn
 kaple sv. Antonína
 Popice
 Neuhaus
 Sedlec
 Nedánov
 jeskyně Na Turoldu
 kaple sv. Šebestiána
 Brána na náměstí
 radnice
 kostel sv. Rozálie
 Valtice
 Kanovnické domy
 městské hradby
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Mikulov
 Kolonáda - Reistna
 Diváky
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Pohansko
 Pohansko
 Pouzdřany
 Týnec
 Tvrdonice
 Velké Němčice
 Lanžhot
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rakvice
Náměstí 160
691 03 Rakvice
Tel: 736 529 307
http://farnost.katolik.cz/rakvice
Základní informace místa
ID místa: 8309
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama