Od r.1487 stávala na místě dnešního kostela kaple sv. Ondřeje, povýšená r. 1503 na farní kostel. Roku 1700 vystavěn nový kostel, zasvěcený sv. Janu Křtiteli. Při stavbě využito zdivo původního kostela, věž vystavěna nová. Kostel rozšířen v roce 1875.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jana Křtitele v Rakvicích.
© Pavel Vítek 07/2009
Obec Rakvice se nachází v jihomoravské velkopavlovické vinařské oblasti. Jsou vzdáleny 13 km severozápadně od Břeclavi a 12 km jihovýchodně od Hustopečí. Asi 8 km západně od Rakvic se nachází na řece Dyji rekreační přehradní nádrž Nové Mlýny.
Pavel Vítek, 15.9. 2009
popis

Kostel sv. Jana Křtitele je orientovaná podélná obdélníková jednolodní stavba s odsazeným čtyřbokým kněžištěm. Na jižní straně k němu přiléhá depositář, na severní sakristie. V západním průčelí je vyzdvižena mohutná hranolovitá věž. Věž člení lizény, jinak má celá stavba hladké fasády. Hlavní vstup do kostela vede křížově zaklenutým podvěžím. Boční portál je umístěn v jižní zdi lodi. Kněžiště kostelní loď zaklenuty valeně se styčnými výsečemi. Depozitář je plochostropý, sakristie má křížovou klenbu. Výška věže i s bání činí 33,66 metru. Před kostelem je umístěna socha svatého Jana Nepomuckého pocházející z roku 1775, od sochaře Tomáše Schweigla.

Pavel Vítek, 15.9. 2009

historie

První písemná zmínka o Rakvicích pochází z roku 1248. Roku 1487 byla na místě, kde stojí nynější kostel postavena kaple, zasvěcená sv. Ondřejovi. Ta byla roku 1503 povýšena na farní kostel. Roku 1604 byl kostel sv. Ondřeje zbořen a na jeho torzu byl v roce 1700 vystavěn kostel nový. Tehdy byl zasvěcen sv. Janu Křtiteli. Při stavbě nové kostela bylo částečně využito zdivo původního kostela, věž byla vystavěna nová. Vzhledem k malé kapacitě kostela byl v roce 1875 rozšířen, vystavěno nové kněžiště se sakristií, vystavěna hudební kruchta a chrámová loď byla prodloužena východním směrem. Kostel tím získal stávající podobu. V první polovině 20. stol. přistavěn depositář.

Pavel Vítek, 15.9. 2009

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Rakvice

Místa v okolí

 kostel sv. Markéty
 Obelisk
 Velké Pavlovice
 Podivín
 Dalibor
 minaret
 Nejdek
 Slunečná
 Zámecký mlýn
 Bulhary
 Maurská vodárna
 Janův hrad
 Velké Bílovice
 Lednice
 boží muka
 Lovecký zámeček
 vyhlídka U obrázku
 Všetrapy
 Kraví hora
 Rybniční zámeček
 Apollonův chrám
 sklepní ulička
 kostel sv. Jiljí
 větrný mlýn
 Nový dvůr
 Vrbice
 Chrám Tří Grácií
 Hraniční zámek
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 větrný mlýn
 Suchořádská Zmola
 Archeopark Pavlov
 Stará Břeclav
 Hustopeče
 Stezka nad vinohrady
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 dům U Synků
 židovský hřbitov
 Na Podluží
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Huberta
 Aloch
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Děvičky
 boží muka
 židovský hřbitov
 Starý Poddvorov
 Potvorovice
 kamenný kruh
 Kobylské jezero
 Boleradice
 Hustopeče
 Břeclav
 Randez-vous
 kostel sv. Václava
 Belveder
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Ondřeje
 mlýn
 kaple sv. Antonína
 Popice
 Neuhaus
 Sedlec
 jeskyně Na Turoldu
 kaple sv. Šebestiána
 Nedánov
 Brána na náměstí
 radnice
 Valtice
 kostel sv. Rozálie
 Kanovnické domy
 městské hradby
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Mikulov
 Kolonáda - Reistna
 Diváky
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Pohansko
 Pohansko
 Pouzdřany
 Týnec
 Tvrdonice
 Velké Němčice
 Lanžhot
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rakvice
Náměstí 160
691 03 Rakvice
Tel: 736 529 307
http://farnost.katolik.cz/rakvice
Základní informace místa
ID místa: 8309
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama