Původně německý evangelický kostel byl postaven v duchu pozdního historismu v r. 1903. Po odsunu německého obyvatelstva byl v majetku Českobratrské církve evangelické, která jej v r. 1988 prodala Pravoslavné církvi v Československu. V r. 1994 vyhlášen národní kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Původně evangelický jednolodní kostel sv. Mikuláše byl postaven v duchu pozdního historismu pro potřeby místních německých evangelíků. Interiér vyzdobil raně křesťanskými motivy moravský malíř a grafik Jóža Úprka. Dřevěné zařízení kostela bylo zhotoveno v novogotickém slohu. K slavnostnímu vysvěcení došlo 15. 11. 1903. Německé komunitě sloužil s přestávkou doby 1. světové války až do deportace německého obyvatelstva v roce 1945. Po 2. světové válce kostel sloužil Českobratrské církvi evangelické. Od roku 1951 kostel využívala i Československá církev. V letech 1956-1957 byla opravena střecha a fasáda. Od 70. let 20. století kostel využívala převážně Metodistická církev. V roce 1985 začala v těsné blízkosti kostela výstavba dopravní tepny vedoucí z Brna do Vídně. V roce 1988 Sbor Českobratrské církve evangelické budovu kostela i s vnitřním vybavením prodal Pravoslavné církvi v Československu, která zahájila rekonstrukci stavby. Po dokončení silnice a zvýšení dopravy byla ohrožena statika budovy. V této souvislosti se objevil návrh na zboření chrámu (správný český výraz pro svatyni východní [tj. pravoslavné čili ortodoxní] a řeckokatolické církve). K demolici nedošlo a v roce 1994 byl vyhlášen národní kulturní památkou. V roce 1995 byly zahájeny stavební práce na záchranu stavby, při nichž došlo ke zpevnění ocelovým kabelem nad okny a betonovým chodníkem. Chrám byl doplněn o dřevěný ikonastas. Původní výzdobu zrestauroval malíř Nikos Armutidis a doplnil je dalšími novými nástěnnými malbami. Opravený pravoslavný chrám sv. Mikuláše byl znovu slavnostně vysvěcen 7. 12. 1997 olomoucko-brněnským biskupem ThDr. Kryštofem Pulcem. Potřebám samostatné Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku slouží dodnes.
Luděk Vláčil - zdroj: http://pravoslavmikulov.wz.cz/historie.html, https://pamatkovykatalog.cz/?e a další, 22.5. 2019

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Mikulov

Místa v okolí

 Mikulov
 dům U Rytířů
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Svatý kopeček
 jeskyně Na Turoldu
 boží muka
 Sedlec
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 kamenný kruh
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 Neuhaus
 kostel sv. Floriána
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 Bulhary
 Archeopark Pavlov
 Falkenstein
 mlýn
 Hraniční zámek
 Vysoká zahrada
 Nejdek
 Kolonáda - Reistna
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 Zámecký mlýn
 Belveder
 Brána na náměstí
 radnice
 Aloch
 Valtice
 Kirchstetten
 Dalibor
 Drnholec
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 Rybniční zámeček
 Chrám Tří Grácií
 kostel sv. Anny
 U Křížku
 Obelisk
 Maurská vodárna
 Lednice
 Randez-vous
 Nový dvůr
 minaret
 kaple sv. Huberta
 boží muka
 kostel sv. Ondřeje
 Hrádek u Drnholce
 Apollonův chrám
 Popice
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 větrný mlýn
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Staatz
 Velké Pavlovice
 Vlasatice
 Slunečná
Základní informace místa
ID místa: 14218
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama