Původně německý evangelický kostel byl postaven v duchu pozdního historismu v r. 1903. Po odsunu německého obyvatelstva byl v majetku Českobratrské církve evangelické, která jej v r. 1988 prodala Pravoslavné církvi v Československu. V r. 1994 vyhlášen národní kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Původně evangelický jednolodní kostel sv. Mikuláše byl postaven v duchu pozdního historismu pro potřeby místních německých evangelíků. Interiér vyzdobil raně křesťanskými motivy moravský malíř a grafik Jóža Úprka. Dřevěné zařízení kostela bylo zhotoveno v novogotickém slohu. K slavnostnímu vysvěcení došlo 15. 11. 1903. Německé komunitě sloužil s přestávkou doby 1. světové války až do deportace německého obyvatelstva v roce 1945. Po 2. světové válce kostel sloužil Českobratrské církvi evangelické. Od roku 1951 kostel využívala i Československá církev. V letech 1956-1957 byla opravena střecha a fasáda. Od 70. let 20. století kostel využívala převážně Metodistická církev. V roce 1985 začala v těsné blízkosti kostela výstavba dopravní tepny vedoucí z Brna do Vídně. V roce 1988 Sbor Českobratrské církve evangelické budovu kostela i s vnitřním vybavením prodal Pravoslavné církvi v Československu, která zahájila rekonstrukci stavby. Po dokončení silnice a zvýšení dopravy byla ohrožena statika budovy. V této souvislosti se objevil návrh na zboření chrámu (správný český výraz pro svatyni východní [tj. pravoslavné čili ortodoxní] a řeckokatolické církve). K demolici nedošlo a v roce 1994 byl vyhlášen národní kulturní památkou. V roce 1995 byly zahájeny stavební práce na záchranu stavby, při nichž došlo ke zpevnění ocelovým kabelem nad okny a betonovým chodníkem. Chrám byl doplněn o dřevěný ikonastas. Původní výzdobu zrestauroval malíř Nikos Armutidis a doplnil je dalšími novými nástěnnými malbami. Opravený pravoslavný chrám sv. Mikuláše byl znovu slavnostně vysvěcen 7. 12. 1997 olomoucko-brněnským biskupem ThDr. Kryštofem Pulcem. Potřebám samostatné Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku slouží dodnes.
Luděk Vláčil - zdroj: http://pravoslavmikulov.wz.cz/historie.html, https://pamatkovykatalog.cz/?e a další, 22.5. 2019
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Mikulov

Místa v okolí

 Mikulov
 dům U Rytířů
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 jeskyně Na Turoldu
 boží muka
 Sedlec
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 kamenný kruh
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 Neuhaus
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 Bulhary
 Archeopark Pavlov
 Falkenstein
 mlýn
 Hraniční zámek
 Vysoká zahrada
 Nejdek
 Kolonáda - Reistna
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 Zámecký mlýn
 Belveder
 Brána na náměstí
 radnice
 Aloch
 Valtice
 Kirchstetten
 Dalibor
 Drnholec
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 Rybniční zámeček
 Chrám Tří Grácií
 kostel sv. Anny
 U Křížku
 Obelisk
 Maurská vodárna
 Lednice
 Randez-vous
 Nový dvůr
 minaret
 kaple sv. Huberta
 kostel sv. Ondřeje
 Hrádek u Drnholce
 Apollonův chrám
 Popice
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 větrný mlýn
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Staatz
 Velké Pavlovice
 Vlasatice
 Slunečná
Základní informace místa
ID místa: 14218
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama