Původně německý evangelický kostel byl postaven v duchu pozdního historismu v r. 1903. Po odsunu německého obyvatelstva byl v majetku Českobratrské církve evangelické, která jej v r. 1988 prodala Pravoslavné církvi v Československu. V r. 1994 vyhlášen národní kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Původně evangelický jednolodní kostel sv. Mikuláše byl postaven v duchu pozdního historismu pro potřeby místních německých evangelíků. Interiér vyzdobil raně křesťanskými motivy moravský malíř a grafik Jóža Úprka. Dřevěné zařízení kostela bylo zhotoveno v novogotickém slohu. K slavnostnímu vysvěcení došlo 15. 11. 1903. Německé komunitě sloužil s přestávkou doby 1. světové války až do deportace německého obyvatelstva v roce 1945. Po 2. světové válce kostel sloužil Českobratrské církvi evangelické. Od roku 1951 kostel využívala i Československá církev. V letech 1956-1957 byla opravena střecha a fasáda. Od 70. let 20. století kostel využívala převážně Metodistická církev. V roce 1985 začala v těsné blízkosti kostela výstavba dopravní tepny vedoucí z Brna do Vídně. V roce 1988 Sbor Českobratrské církve evangelické budovu kostela i s vnitřním vybavením prodal Pravoslavné církvi v Československu, která zahájila rekonstrukci stavby. Po dokončení silnice a zvýšení dopravy byla ohrožena statika budovy. V této souvislosti se objevil návrh na zboření chrámu (správný český výraz pro svatyni východní [tj. pravoslavné čili ortodoxní] a řeckokatolické církve). K demolici nedošlo a v roce 1994 byl vyhlášen národní kulturní památkou. V roce 1995 byly zahájeny stavební práce na záchranu stavby, při nichž došlo ke zpevnění ocelovým kabelem nad okny a betonovým chodníkem. Chrám byl doplněn o dřevěný ikonastas. Původní výzdobu zrestauroval malíř Nikos Armutidis a doplnil je dalšími novými nástěnnými malbami. Opravený pravoslavný chrám sv. Mikuláše byl znovu slavnostně vysvěcen 7. 12. 1997 olomoucko-brněnským biskupem ThDr. Kryštofem Pulcem. Potřebám samostatné Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku slouží dodnes.
Luděk Vláčil - zdroj: http://pravoslavmikulov.wz.cz/historie.html, https://pamatkovykatalog.cz/?e a další, 22.5. 2019
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Mikulov

Místa v okolí

 Mikulov
 dům U Rytířů
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 jeskyně Na Turoldu
 boží muka
 Sedlec
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 kamenný kruh
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 Neuhaus
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 Bulhary
 Archeopark Pavlov
 Falkenstein
 mlýn
 Hraniční zámek
 Vysoká zahrada
 Nejdek
 Kolonáda - Reistna
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 Zámecký mlýn
 Belveder
 Brána na náměstí
 radnice
 Aloch
 Valtice
 Kirchstetten
 Dalibor
 Drnholec
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 Rybniční zámeček
 Chrám Tří Grácií
 kostel sv. Anny
 U Křížku
 Obelisk
 Maurská vodárna
 Lednice
 Randez-vous
 Nový dvůr
 minaret
 kaple sv. Huberta
 Hrádek u Drnholce
 Apollonův chrám
 Popice
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 větrný mlýn
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Staatz
 Velké Pavlovice
 Vlasatice
 Slunečná
Základní informace místa
ID místa: 14218
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama