Kostel sv. Vavřince pochází z r. 1655 a stojí na místě starší stavby. Vybudován byl zábrdovickým klášterem, pravděpodobně na podnět šlechtice Lva z Klobouk. Uvnitř např. dvojdílný oltář z pol. 18. stol., původně z kostela v Litenčicích.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 12/2017
Farní kostel sv. Vavřince ve městě Klobouky u Brna je katolického zasvěcení. Jeho dnešní jednolodní podoba vychází z roku 1655, kdy vznikl na místě starší stavby. K prvnímu kostelíku se hřbitovem se vážou písemné prameny až do 13.století. Původní zasvěcení je neznámé. Jak bylo archeologicky zjištěno, tehdejší středověká stavba měla po obvodu opevněnou zídku se střílnami. Patrocinium po sv. Vavřinci získal od tehdejšího iniciátora nové stavby – zábrdovického kláštera, který zde vlastnil statky. Zmíněný klášter založil šlechtic Lev z Klobouk, takže se předpokládá, že za jeho života byl již kostelík v jeho městečku (povýšeno r. 1298) z kamene. Nový kostel zaujal i nezvyklou severojižní polohu a při stavbě bylo použito i částí této původní stavby. V roce 1658 byl osazen zvon, dar opata Olenia. Předpokládá se, že tímto aktem byla stavba zakončena. Samotný kostel prošel v dějinách několika opravami a úpravami. Např. r. 1691 (oprava budovy), v letech 1861-62 (zpevnění svorníky, střešní krytina, hodiny), 1890 (výměna stanové střechy na věži za cibulovou), 1945 (opravy po poškození dělostřelbou), v pol. 80. let (statické zajištění), či v r. 2001 (oprava věže, fasády). Uvnitř je dominantní dvojdílný oltář z pol. 18.století. Byl sem přemístěn ze zámku v Kunštátě, pochází však z Litenčic a jeho autor je neznámý. V čelní části se nachází mariánský oltář, upravovaný roku 1843. Původní oltář z r. 1880 byl v r. 1964 přemístěn do vyhořelého kostela v obci Krumvíř. Původní boční oltáře pak našly umístění v poutním kostele v Hlubokých Mašůvkách. Z maleb dominuje Vítězný oblouk, práce z poč. 20. století. Zajímavá je i kamenná křtitelnice s krycím víkem. Původní hřbitov dosloužil svému účelu v roce 1891. V roce 1951 zde však mimořádně proběhl pohřeb kněze Jana Frýdka. Kostel je veden od r. 1958 jako nemovitá kulturní památka. Sv.…  číst dále
Rozehnal Ivo - zdroje: infotabule v místě, web kloboukyubrna.wz.cz a kloboukyubrna.eu, 30.12. 2017
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Klobouky u Brna

Místa v okolí

 Klobouky u Brna
 větrný mlýn
 Nedánov
 Boleradice
 Diváky
 Šitbořice
 Kobylské jezero
 Bošovice
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Kraví hora
 kostel sv. Jiří
 Těšany
 Stezka nad vinohrady
 boží muka
 Uhřice
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Mezilesice
 sklepní ulička
 Hustopeče
 sklepní ulička
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Slunečná
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Jiljí
 Vrbice
 dům U Synků
 boží muka
 Kobeřice
 Velké Pavlovice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Kvášov
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Stavěšice
 Šardice
 Kepkov
 Konůvky
 Velké Němčice
 Všetrapy
 Strážovice
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 Újezd u Ždánic
 Vážany nad Litavou
 Starý Poddvorov
 Hrušky
 boží muka
 Věteřov
 Palánek
 Popice
 Rašovice
 fara
 boží muka
 dům č. p. 329
 kostel sv. Ondřeje
 Dalibor
 Na Podluží
 Potvorovice
 boží muka
 cihelna
 cukrovar
 Mohyla míru
 Sokolnice
 panský pivovar
 sýpka
 Sokolnice
 dvůr Wladimírov
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 Slovácká chalupa
 Děvičky
 boží muka
Kontaktní informace
Římskolická farnost
nám. Míru 103/14
691 72 Klobouky u Brna
Tel: +420 519 419 406, +420 519 419 187
http://www.kloboukyubrna.wz.cz/
Základní informace místa
ID místa: 13738
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.12.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama