Kostel sv. Vavřince pochází z r. 1655 a stojí na místě starší stavby. Vybudován byl zábrdovickým klášterem, pravděpodobně na podnět šlechtice Lva z Klobouk. Uvnitř např. dvojdílný oltář z pol. 18. stol., původně z kostela v Litenčicích.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 12/2017
Farní kostel sv. Vavřince ve městě Klobouky u Brna je katolického zasvěcení. Jeho dnešní jednolodní podoba vychází z roku 1655, kdy vznikl na místě starší stavby. K prvnímu kostelíku se hřbitovem se vážou písemné prameny až do 13.století. Původní zasvěcení je neznámé. Jak bylo archeologicky zjištěno, tehdejší středověká stavba měla po obvodu opevněnou zídku se střílnami. Patrocinium po sv. Vavřinci získal od tehdejšího iniciátora nové stavby – zábrdovického kláštera, který zde vlastnil statky. Zmíněný klášter založil šlechtic Lev z Klobouk, takže se předpokládá, že za jeho života byl již kostelík v jeho městečku (povýšeno r. 1298) z kamene. Nový kostel zaujal i nezvyklou severojižní polohu a při stavbě bylo použito i částí této původní stavby. V roce 1658 byl osazen zvon, dar opata Olenia. Předpokládá se, že tímto aktem byla stavba zakončena. Samotný kostel prošel v dějinách několika opravami a úpravami. Např. r. 1691 (oprava budovy), v letech 1861-62 (zpevnění svorníky, střešní krytina, hodiny), 1890 (výměna stanové střechy na věži za cibulovou), 1945 (opravy po poškození dělostřelbou), v pol. 80. let (statické zajištění), či v r. 2001 (oprava věže, fasády). Uvnitř je dominantní dvojdílný oltář z pol. 18.století. Byl sem přemístěn ze zámku v Kunštátě, pochází však z Litenčic a jeho autor je neznámý. V čelní části se nachází mariánský oltář, upravovaný roku 1843. Původní oltář z r. 1880 byl v r. 1964 přemístěn do vyhořelého kostela v obci Krumvíř. Původní boční oltáře pak našly umístění v poutním kostele v Hlubokých Mašůvkách. Z maleb dominuje Vítězný oblouk, práce z poč. 20. století. Zajímavá je i kamenná křtitelnice s krycím víkem. Původní hřbitov dosloužil svému účelu v roce 1891. V roce 1951 zde však mimořádně proběhl pohřeb kněze Jana Frýdka. Kostel je veden od r. 1958 jako nemovitá kulturní památka. Sv.…  číst dále
Rozehnal Ivo - zdroje: infotabule v místě, web kloboukyubrna.wz.cz a kloboukyubrna.eu, 30.12. 2017
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Klobouky u Brna

Místa v okolí

 Klobouky u Brna
 větrný mlýn
 Nedánov
 Boleradice
 Diváky
 Šitbořice
 Kobylské jezero
 Bošovice
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Kraví hora
 kostel sv. Jiří
 Těšany
 Stezka nad vinohrady
 boží muka
 Uhřice
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Mezilesice
 sklepní ulička
 Hustopeče
 sklepní ulička
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Slunečná
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Jiljí
 Vrbice
 dům U Synků
 boží muka
 Kobeřice
 Velké Pavlovice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Kvášov
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Šardice
 Kepkov
 Konůvky
 Velké Němčice
 Všetrapy
 Strážovice
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 Újezd u Ždánic
 Vážany nad Litavou
 Starý Poddvorov
 Hrušky
 Věteřov
 boží muka
 Palánek
 Popice
 dům č. p. 329
 Rašovice
 fara
 boží muka
 Dalibor
 Na Podluží
 Potvorovice
 boží muka
 cihelna
 cukrovar
 Mohyla míru
 Sokolnice
 panský pivovar
 sýpka
 Sokolnice
 dvůr Wladimírov
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 Slovácká chalupa
 Děvičky
 boží muka
Kontaktní informace
Římskolická farnost
nám. Míru 103/14
691 72 Klobouky u Brna
Tel: +420 519 419 406, +420 519 419 187
http://www.kloboukyubrna.wz.cz/
Základní informace místa
ID místa: 13738
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.12.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama