Pohansko u Nejdku bylo osídleno již v eneolitu, poté v době bronzové, době laténské a v časně slovanském období. V 9. století zde vzniklo raně středověké velkomoravské nížinné hradiště o celkové ploše asi 23 ha. Jeho zánik je kladen do 10. století.
Hlavní obrázek místa
Dřevěná sova v prostoru akropole
© Luděk Vláčil 06/2019
Hradiště (též hradisko) byla pravěkými a raně středověkými předchůdci vrcholně středověkých hradů a opevněných měst. Dodnes se zachovala v podobě terénních nerovností, valů a příkopů. Jedna taková lokalita se nachází v lužním lese mezi říčními rameny Dyje přibližně 2 km severozápadně od malé osady Nejdku (část obce Lednice). Tato archeologická lokalita se často označuje jako Pohansko nebo přesněji Pohansko u Nejdku, protože snadno hrozí záměna se známější stejnojmennou archeologickou lokalitou Pohansko u Břeclavi. Užívá se i název Nejdek. K lokalitě se nejlépe dostanete ze severního okraje osady Nejdek, odkud budete pokračovat na sever po mostku přes Zámeckou Dyji (jižní rameno Dyje) a cestou lužním lesem až k rozcestí s červenou značkou. Dále budete pokračovat stále na sever, asi 300 m od rozcestí na mýtině za dalším mostkem odbočíte vlevo a lesní cestou půjdete až k valům. Většina lokality hradiska s pozůstatky valů je volně přístupná. V prostoru akropole se nachází oplocený areál výzkumného pracoviště Ústavu pěstění lesů Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Zajímavostí je, že plocha jihovýchodně od hradiště má pomístní název "Pohanské pohřebiště", což napovídá o možné funkci této rozsáhlé plochy. Další zajímavostí je výzkumem zjištěný nález neolitického kruhového areálu (rondelu) nacházející se asi 400 m jihozápadně od hradiště na pravém břehu jižního ramene Dyje v prostoru tzv. Gajdošovy cihelny. V místech archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázáno hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil zdroj: Staroslovanské hrady; Slovanské hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Kamenný klíč, 2005, 7.6. 2019
historie

Lokalita Pohansko u Nejdku byla osídlena již v eneolitu, poté v době bronzové, době laténské a v časně slovanském období. Ve střední době hradištní, přesněji v 9. století, zde vzniklo raně středověké velkomoravské nížinné hradiště o celkové ploše asi 23 ha, chráněné hradbami a příkopy, lužním lesem a rameny řeky Dyje. Hradiště se skládalo z akropole oválného půdorysu o ploše asi 6,4 ha, které po celém obvodu obklopoval příkop a val, na severní straně dnes poškozené erozním působením řeky. Na severu akropoli chránil ještě meandr řeky Dyje a na severozápadě její jižní rameno, zvané Zámecká Dyje. Na vodou nechráněné východní a jihovýchodní straně vymezovaly areál dva vnější obloukovitě prohnuté valy, připojující se původně k hradbě akropole a zároveň vymezující dvě předhradí. Lokalita Pohansko u Nejdku patřila zejména ve velkomoravském období, ale již předtím mezi hospodářská a politická centra moci.…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček (knihy Staroslovanské hrady; Slovanské hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Kamenný klíč, 2005 a s využitím informací různých internetových stránek ), 7.6. 2019

Půdorys místa

Akropole hradiska a dva vnější obloukovitě prohnuté valy. Dole neolitický kruhový areál (rondel).
zdroj: Staroslovanské hrady; Slovanské hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Kamenný klíč, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Nejdek

Místa v okolí

 Zámecký mlýn
 Obelisk
 Bulhary
 Maurská vodárna
 minaret
 Lednice
 kostel sv. Markéty
 Rybniční zámeček
 Hraniční zámek
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Dalibor
 Chrám Tří Grácií
 Podivín
 Nový dvůr
 Apollonův chrám
 Aloch
 kaple sv. Huberta
 Belveder
 Randez-vous
 Sedlec
 kamenný kruh
 radnice
 Brána na náměstí
 Velké Pavlovice
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 Valtice
 kostel sv. Jiří
 jeskyně Na Turoldu
 Kanovnické domy
 městské hradby
 Kolonáda - Reistna
 kostel sv. Václava
 dům U Rytířů
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Horní synagoga
 boží muka
 Mikulov
 Sirotčí hrádek
 Děvičky
 boží muka
 Velké Bílovice
 Stará Břeclav
 boží muka
 židovský hřbitov
 vyhlídka U obrázku
 Břeclav
 kaple sv. Antonína
 Slunečná
 kostel sv. Václava
 Neuhaus
 Vysoká zahrada
 mlýn
 kostel sv. Rozálie
 větrný mlýn
 Hustopeče
 Všetrapy
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Kraví hora
 dům U Synků
 boží muka
 kostel sv. Ondřeje
 Popice
 Pohansko
 Pohansko
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Vrbice
 větrný mlýn
 kostel sv. Linharta
 Hustopeče
 boží muka
 Na Podluží
 Mušov
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Potvorovice
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Kunhuty
 Templářské sklepy
 Starý Poddvorov
 Čejkovice
 Lány
 Pouzdřany
 Kobylské jezero
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 Falkenstein
 Lanžhot
 sklepní ulička
Základní informace místa
ID místa: 14220
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama