Pohansko u Nejdku bylo osídleno již v eneolitu, poté v době bronzové, době laténské a v časně slovanském období. V 9. století zde vzniklo raně středověké velkomoravské nížinné hradiště o celkové ploše asi 23 ha. Jeho zánik je kladen do 10. století.
Hlavní obrázek místa
Dřevěná sova v prostoru akropole
© Luděk Vláčil 06/2019
Hradiště (též hradisko) byla pravěkými a raně středověkými předchůdci vrcholně středověkých hradů a opevněných měst. Dodnes se zachovala v podobě terénních nerovností, valů a příkopů. Jedna taková lokalita se nachází v lužním lese mezi říčními rameny Dyje přibližně 2 km severozápadně od malé osady Nejdku (část obce Lednice). Tato archeologická lokalita se často označuje jako Pohansko nebo přesněji Pohansko u Nejdku, protože snadno hrozí záměna se známější stejnojmennou archeologickou lokalitou Pohansko u Břeclavi. Užívá se i název Nejdek. K lokalitě se nejlépe dostanete ze severního okraje osady Nejdek, odkud budete pokračovat na sever po mostku přes Zámeckou Dyji (jižní rameno Dyje) a cestou lužním lesem až k rozcestí s červenou značkou. Dále budete pokračovat stále na sever, asi 300 m od rozcestí na mýtině za dalším mostkem odbočíte vlevo a lesní cestou půjdete až k valům. Většina lokality hradiska s pozůstatky valů je volně přístupná. V prostoru akropole se nachází oplocený areál výzkumného pracoviště Ústavu pěstění lesů Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Zajímavostí je, že plocha jihovýchodně od hradiště má pomístní název "Pohanské pohřebiště", což napovídá o možné funkci této rozsáhlé plochy. Další zajímavostí je výzkumem zjištěný nález neolitického kruhového areálu (rondelu) nacházející se asi 400 m jihozápadně od hradiště na pravém břehu jižního ramene Dyje v prostoru tzv. Gajdošovy cihelny. V místech archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázáno hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil zdroj: Staroslovanské hrady; Slovanské hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Kamenný klíč, 2005, 7.6. 2019
historie

Lokalita Pohansko u Nejdku byla osídlena již v eneolitu, poté v době bronzové, době laténské a v časně slovanském období. Ve střední době hradištní, přesněji v 9. století, zde vzniklo raně středověké velkomoravské nížinné hradiště o celkové ploše asi 23 ha, chráněné hradbami a příkopy, lužním lesem a rameny řeky Dyje. Hradiště se skládalo z akropole oválného půdorysu o ploše asi 6,4 ha, které po celém obvodu obklopoval příkop a val, na severní straně dnes poškozené erozním působením řeky. Na severu akropoli chránil ještě meandr řeky Dyje a na severozápadě její jižní rameno, zvané Zámecká Dyje. Na vodou nechráněné východní a jihovýchodní straně vymezovaly areál dva vnější obloukovitě prohnuté valy, připojující se původně k hradbě akropole a zároveň vymezující dvě předhradí. Lokalita Pohansko u Nejdku patřila zejména ve velkomoravském období, ale již předtím mezi hospodářská a politická centra moci.…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček (knihy Staroslovanské hrady; Slovanské hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Kamenný klíč, 2005 a s využitím informací různých internetových stránek ), 7.6. 2019

Půdorys místa

Akropole hradiska a dva vnější obloukovitě prohnuté valy. Dole neolitický kruhový areál (rondel).
zdroj: Staroslovanské hrady; Slovanské hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Kamenný klíč, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Nejdek

Místa v okolí

 Zámecký mlýn
 Obelisk
 Bulhary
 Maurská vodárna
 minaret
 Lednice
 kostel sv. Markéty
 Rybniční zámeček
 Hraniční zámek
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Dalibor
 Chrám Tří Grácií
 Podivín
 Nový dvůr
 Apollonův chrám
 Aloch
 kaple sv. Huberta
 Belveder
 Randez-vous
 Sedlec
 kamenný kruh
 Brána na náměstí
 radnice
 Svatý kopeček
 Velké Pavlovice
 Valtice
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 jeskyně Na Turoldu
 Kanovnické domy
 městské hradby
 Kolonáda - Reistna
 dům U Rytířů
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Kozí hrádek
 boží muka
 Horní synagoga
 Mikulov
 Sirotčí hrádek
 Děvičky
 boží muka
 Velké Bílovice
 Stará Břeclav
 boží muka
 židovský hřbitov
 vyhlídka U obrázku
 Břeclav
 Slunečná
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Václava
 Neuhaus
 Vysoká zahrada
 mlýn
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Urbana
 větrný mlýn
 Hustopeče
 Všetrapy
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Kraví hora
 městské hradby
 dům U Synků
 kostel sv. Ondřeje
 boží muka
 Pohansko
 Popice
 Pohansko
 sklepní ulička
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 Vrbice
 větrný mlýn
 kostel sv. Linharta
 Hustopeče
 boží muka
 Na Podluží
 Mušov
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Potvorovice
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Kunhuty
 Templářské sklepy
 kříž
 kříž
 socha sv. Aloise
 fara
 Starý Poddvorov
 Čejkovice
 Lány
 Pouzdřany
 Kobylské jezero
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 Falkenstein
 Lanžhot
 socha sv. Kajetána
 výklenková kaple
 vila Kleinů
 kostel sv. Vendelína
 sklepní ulička
Základní informace místa
ID místa: 14220
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama