Pohansko u Nejdku bylo osídleno již v eneolitu, poté v době bronzové, době laténské a v časně slovanském období. V 9. století zde vzniklo raně středověké velkomoravské nížinné hradiště o celkové ploše asi 23 ha. Jeho zánik je kladen do 10. století.
Hlavní obrázek místa
Dřevěná sova v prostoru akropole
© Luděk Vláčil 06/2019
Hradiště (též hradisko) byla pravěkými a raně středověkými předchůdci vrcholně středověkých hradů a opevněných měst. Dodnes se zachovala v podobě terénních nerovností, valů a příkopů. Jedna taková lokalita se nachází v lužním lese mezi říčními rameny Dyje přibližně 2 km severozápadně od malé osady Nejdku (část obce Lednice). Tato archeologická lokalita se často označuje jako Pohansko nebo přesněji Pohansko u Nejdku, protože snadno hrozí záměna se známější stejnojmennou archeologickou lokalitou Pohansko u Břeclavi. Užívá se i název Nejdek. K lokalitě se nejlépe dostanete ze severního okraje osady Nejdek, odkud budete pokračovat na sever po mostku přes Zámeckou Dyji (jižní rameno Dyje) a cestou lužním lesem až k rozcestí s červenou značkou. Dále budete pokračovat stále na sever, asi 300 m od rozcestí na mýtině za dalším mostkem odbočíte vlevo a lesní cestou půjdete až k valům. Většina lokality hradiska s pozůstatky valů je volně přístupná. V prostoru akropole se nachází oplocený areál výzkumného pracoviště Ústavu pěstění lesů Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Zajímavostí je, že plocha jihovýchodně od hradiště má pomístní název "Pohanské pohřebiště", což napovídá o možné funkci této rozsáhlé plochy. Další zajímavostí je výzkumem zjištěný nález neolitického kruhového areálu (rondelu) nacházející se asi 400 m jihozápadně od hradiště na pravém břehu jižního ramene Dyje v prostoru tzv. Gajdošovy cihelny. V místech archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázáno hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil zdroj: Staroslovanské hrady; Slovanské hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Kamenný klíč, 2005, 7.6. 2019
historie

Lokalita Pohansko u Nejdku byla osídlena již v eneolitu, poté v době bronzové, době laténské a v časně slovanském období. Ve střední době hradištní, přesněji v 9. století, zde vzniklo raně středověké velkomoravské nížinné hradiště o celkové ploše asi 23 ha, chráněné hradbami a příkopy, lužním lesem a rameny řeky Dyje. Hradiště se skládalo z akropole oválného půdorysu o ploše asi 6,4 ha, které po celém obvodu obklopoval příkop a val, na severní straně dnes poškozené erozním působením řeky. Na severu akropoli chránil ještě meandr řeky Dyje a na severozápadě její jižní rameno, zvané Zámecká Dyje. Na vodou nechráněné východní a jihovýchodní straně vymezovaly areál dva vnější obloukovitě prohnuté valy, připojující se původně k hradbě akropole a zároveň vymezující dvě předhradí. Lokalita Pohansko u Nejdku patřila zejména ve velkomoravském období, ale již předtím mezi hospodářská a politická centra moci.…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček (knihy Staroslovanské hrady; Slovanské hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Kamenný klíč, 2005 a s využitím informací různých internetových stránek ), 7.6. 2019

Půdorys místa

Akropole hradiska a dva vnější obloukovitě prohnuté valy. Dole neolitický kruhový areál (rondel).
zdroj: Staroslovanské hrady; Slovanské hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Kamenný klíč, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Nejdek

Místa v okolí

 Zámecký mlýn
 Obelisk
 Bulhary
 Maurská vodárna
 minaret
 Lednice
 kostel sv. Markéty
 Rybniční zámeček
 Hraniční zámek
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Dalibor
 Chrám Tří Grácií
 Nový dvůr
 Apollonův chrám
 Aloch
 kaple sv. Huberta
 Belveder
 Randez-vous
 Sedlec
 kamenný kruh
 Brána na náměstí
 radnice
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 Velké Pavlovice
 Valtice
 kostel sv. Jiří
 jeskyně Na Turoldu
 Kanovnické domy
 městské hradby
 Kolonáda - Reistna
 dům U Rytířů
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Kozí hrádek
 boží muka
 Horní synagoga
 Mikulov
 Sirotčí hrádek
 Děvičky
 boží muka
 Velké Bílovice
 Stará Břeclav
 boží muka
 židovský hřbitov
 vyhlídka U obrázku
 Břeclav
 Slunečná
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Václava
 Neuhaus
 Vysoká zahrada
 mlýn
 kostel sv. Rozálie
 větrný mlýn
 Kraví hora
 Hustopeče
 Všetrapy
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 dům U Synků
 boží muka
 Pohansko
 Popice
 Pohansko
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Vrbice
 větrný mlýn
 kostel sv. Linharta
 Hustopeče
 boží muka
 Na Podluží
 Mušov
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Potvorovice
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Kunhuty
 Templářské sklepy
 Starý Poddvorov
 Čejkovice
 Lány
 Pouzdřany
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 Falkenstein
 Lanžhot
 sklepní ulička
Základní informace místa
ID místa: 14220
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama