Zřícenina hradu založeného ve 13. století Matějem Salavou z Lípy. Pobořen kolem roku 1447. Po několika letech obnoven, ale v 17. stol. rozbořen a materiál použit na stavbu hospodářských stavení zámku.
Hlavní obrázek místa
Hrad Bischofstein - Skály
© Josef Filio Šretr, 02/2011
Hrad se nachází na okraji Teplicko-adršpašských skal, je uveden na každé turistické mapě a za navštívení stojí celá tato oblast.
28.5. 2002
turistické

Hrad Skály je skalní zřícenina návštěvná celoročně. Avšak doporučuji toto místo navštívit za příznivějšího než deštivého počasí.

28.5. 2002

historie

Hrad založil pravděpodobně Matěj Salava z Lípy. Za husitských válek stal se spojencem Hradeckého svazu podobojí. V roce 1436 se poddal králi Zikmundovi. Matěj Salava mladší, syn zakladatele hradu, se spojil s pány hradů Visenburka, Žacléře a Adršpachu k vedení nájezdní války proti knížatům a městům Slezska. Proto města Vratislav, Svídnice, Zhořelec, Budišín a Žitava s knížaty Slezska hrady jejich majitelům vyplatila v hotových penězích a tyto poté zbořila roku 1447. V této době byly skály pobořeny, hrad Belver zcela zanikl. Skalistý hrad byl po několika letech postaven znovu a náležel Hanušovi z Vandsdorfu, po něm následoval Hynek Špetle z Janovic, od kterého hrad koupil kníže Bartoloměj Minstrberský, syn knížete Viktorína a vnuk krále Jiřího z Poděbrad. Po smrti knížete Bartoloměje, v roce 1515 převzal hrad opět Hynek Špetle z Janovic. Roku 1544 koupil panství Barnard Žehušický z Nestajova,…  číst dále

28.5. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

Informativní terénní náčrt hradu podle Jana Čížka
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Teplice nad Metují

Místa v okolí

 Skály
 Střmen
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 Stárkov
 Stárkov
 Hampelův sloup
 Bystrý
 Ostaš
 Samaritánka
 kříž nad Pěkovem
 Dolní Adršpach
 Adršpach
 kostel Panny Marie
 mlýn Dřevíček
 Žaltman
 Radvanice
 Vlčinec
 štola Kateřina
 zvonice
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 kašna
 Selendrův sloup
 radnice
 stará škola
 zvonice
 haltýře
 Homole
 Nádraží - divadlo
 kostel sv. Prokopa
 Meziměstí
 Velké Svatoňovice
 kostel Všech svatých
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 kostel sv. Anny
 Laudonova kaple
 hrob Viktorky
 Mieroszów
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 Vízmburk
 Keyzlarova vila
 kaple sv. Anny
 Pánův kříž
 městské opevnění
 stará radnice
 Měšťanský pivovar
 mariánský sloup
 pěchotní srub T-S 63
 zámeček Friedenstein
 sanatorium Grunwald
 kostel sv. Václava
 Bolkov
 Starý Rokytník
 benediktinský pivovar
 Červená Hora
 kostel Všech svatých
 Machovský kříž
 Bludné skály
 Radosno
 železniční most
 Hrad u Božanova
 Velká Hejšovina
 Dinopark Karlów
 Rogowiec
 Fort Karola
Základní informace místa
ID místa: 283
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama