Zřícenina hradu založeného ve 13. století Matějem Salavou z Lípy. Pobořen kolem roku 1447. Po několika letech obnoven, ale v 17. stol. rozbořen a materiál použit na stavbu hospodářských stavení zámku.
Hlavní obrázek místa
Hrad Bischofstein - Skály
© Josef Filio Šretr, 02/2011
Hrad se nachází na okraji Teplicko-adršpašských skal, je uveden na každé turistické mapě a za navštívení stojí celá tato oblast.
28.5. 2002
turistické

Hrad Skály je skalní zřícenina návštěvná celoročně. Avšak doporučuji toto místo navštívit za příznivějšího než deštivého počasí.

28.5. 2002

historie

Hrad založil pravděpodobně Matěj Salava z Lípy. Za husitských válek stal se spojencem Hradeckého svazu podobojí. V roce 1436 se poddal králi Zikmundovi. Matěj Salava mladší, syn zakladatele hradu, se spojil s pány hradů Visenburka, Žacléře a Adršpachu k vedení nájezdní války proti knížatům a městům Slezska. Proto města Vratislav, Svídnice, Zhořelec, Budišín a Žitava s knížaty Slezska hrady jejich majitelům vyplatila v hotových penězích a tyto poté zbořila roku 1447. V této době byly skály pobořeny, hrad Belver zcela zanikl. Skalistý hrad byl po několika letech postaven znovu a náležel Hanušovi z Vandsdorfu, po něm následoval Hynek Špetle z Janovic, od kterého hrad koupil kníže Bartoloměj Minstrberský, syn knížete Viktorína a vnuk krále Jiřího z Poděbrad. Po smrti knížete Bartoloměje, v roce 1515 převzal hrad opět Hynek Špetle z Janovic. Roku 1544 koupil panství Barnard Žehušický z Nestajova,…  číst dále

28.5. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

Informativní terénní náčrt hradu podle Jana Čížka
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Teplice nad Metují

Místa v okolí

 Skály
 Belver
 Čáp
 Střmen
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 Stárkov
 Stárkov
 Hampelův sloup
 Bystrý
 Ostaš
 Samaritánka
 kříž nad Pěkovem
 Dolní Adršpach
 Adršpach
 kostel Panny Marie
 mlýn Dřevíček
 Žaltman
 Radvanice
 Vlčinec
 štola Kateřina
 socha sv. Prokopa
 zvonice
 Selendrův sloup
 radnice
 Podklášterní mlýn
 kašna
 stará škola
 zvonice
 haltýře
 Homole
 Nádraží - divadlo
 kostel sv. Prokopa
 Meziměstí
 Velké Svatoňovice
 kostel Všech svatých
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 kostel sv. Anny
 Laudonova kaple
 hrob Viktorky
 Mieroszów
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Dřevěnka
 Na Větrné horce
 Vízmburk
 Keyzlarova vila
 Na Signálu
 kaple sv. Anny
 Pánův kříž
 městské opevnění
 stará radnice
 Měšťanský pivovar
 mariánský sloup
 pěchotní srub T-S 63
 kostel sv. Václava
 zámeček Friedenstein
 sanatorium Grunwald
 Bolkov
 benediktinský pivovar
 Starý Rokytník
 Červená Hora
 kostel Všech svatých
 Machovský kříž
 kostel sv. Kateřiny
 Bludné skály
 Radosno
 železniční most
 Raubeschloss
 Turyň
 Velká Hejšovina
 Dinopark Karlów
 Rogowiec
 Fort Karola
Základní informace místa
ID místa: 283
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama