Zděná boží muka ušlechtilých proporcí a náročnějšího architektonického řešení pocházejí z průběhu 18. – až počátku 19. století. V r. 1986 byla restaurována Karlem Janíkem z Klentnic. Stavba je kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Jihomoravská obec Perná leží na úpatí Pavlovských vrchů. Hlavní dominantou a kulturní památkou obce je kostel sv. Mikuláše. Nedaleko od něj stojí sloup Nejsvětější Trojice. Na katastrálním území obce Perná, jež je z velké části součástí Chráněné krajinné oblasti Pálava a zasahuje do něj i národní přírodní rezervace Děvín a Tabulová Hora, se dodnes zachovalo sedm božích muk. Jedny z nich stojí v trati Pod lomem, při polní cestě směřující ke zřícenině kaple sv. Antonína Paduánského od obce Klentnice. K těmto božím mukám se nejlépe dostanete od obce Klentnice po modré turistické značce.
Luděk Vláčil, 13.9. 2019
popis

Zděný štíhlý hranolový dřík stavby je členěn v horní části kordonovou římsou s oblounovou profilací a završený vyloženou profilovanou římsovou hlavicí, která nese kaplici s hlubokým plochostropým výklenkem otevřeným ze dvou pravoúhle navazujících stran. Kaplice je završena bohatě profilovanou vyloženou korunní římsou nesoucí nízkou sedlovou stříšku, která je zakončena kovaným dvouramenným křížem s tlapatým zakončením břeven.

Luděk Vláčil - zdroj: http://previous.npu.cz a další, 13.9. 2019

historie

Boží muka vznikla zřejmě v průběhu 18. století nejpozději počátkem století 19. Podle rakouského historika Lederera jsou popisovaná boží muka barokního původu a vznikla před r. 1786. Mají být totiž zakreslena již na mapě vydané právě v tom roce. Vyznačení z 2. poloviny 18. století je však dosti problematické. Na mapě 1. vojenského mapování probíhajícího v letech 1764–1768 a 1780–1783 jsou zakreslena nějaká 4 sakrální díla (snad boží muka) doprovázející tuto komunikaci. Tyto objekty se dodnes nedochovaly, tedy s možnou výjimkou právě výše uvedených božích muk. V r. 1986 byla restaurována Karlem Janíkem z Klentnic. Od r. 1958 je stavba zapsána v seznamu kulturních památek ČR.

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: památkový katalog, http://previous.npu.cz a další, 14.9. 2019

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Perná

Místa v okolí

 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Sirotčí hrádek
 Neuhaus
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 kostel sv. Rozálie
 Děvičky
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 Archeopark Pavlov
 mlýn
 Vysoká zahrada
 jeskyně Na Turoldu
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Kanovnické domy
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Mikulov
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 Bulhary
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 Sedlec
 Dalibor
 Popice
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Pouzdřany
 kostel sv. Markéty
 Nejdek
 větrný mlýn
 Hustopeče
 Zámecký mlýn
 kostel sv. Oldřicha
 boží muka
 Drnholec
 židovský hřbitov
 boží muka
 dům U Synků
 Hraniční zámek
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 Obelisk
 U Křížku
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Kunhuty
 Hustopeče
 Maurská vodárna
 minaret
 Lednice
 Hrádek u Drnholce
 Rybniční zámeček
 Velké Pavlovice
 boží muka
 Leopoldov
 Aloch
 Chrám Tří Grácií
 Belveder
 Topolany
 Kolonáda - Reistna
 Vlasatice
 Nový dvůr
 Falkenstein
 radnice
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Slunečná
 Velké Němčice
 Brána na náměstí
 Valtice
 Apollonův chrám
 kaple sv. Huberta
 Randez-vous
 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 Kirchstetten
 Kraví hora
 Boleradice
 Cvrčovice
 Diváky
 Nedánov
 Branišovice
Základní informace místa
ID místa: 14299
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama