Zděná boží muka ušlechtilých proporcí a náročnějšího architektonického řešení pocházejí z průběhu 18. – až počátku 19. století. V r. 1986 byla restaurována Karlem Janíkem z Klentnic. Stavba je kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Jihomoravská obec Perná leží na úpatí Pavlovských vrchů. Hlavní dominantou a kulturní památkou obce je kostel sv. Mikuláše. Nedaleko od něj stojí sloup Nejsvětější Trojice. Na katastrálním území obce Perná, jež je z velké části součástí Chráněné krajinné oblasti Pálava a zasahuje do něj i národní přírodní rezervace Děvín a Tabulová Hora, se dodnes zachovalo sedm božích muk. Jedny z nich stojí v trati Pod lomem, při polní cestě směřující ke zřícenině kaple sv. Antonína Paduánského od obce Klentnice. K těmto božím mukám se nejlépe dostanete od obce Klentnice po modré turistické značce.
Luděk Vláčil, 13.9. 2019
popis

Zděný štíhlý hranolový dřík stavby je členěn v horní části kordonovou římsou s oblounovou profilací a završený vyloženou profilovanou římsovou hlavicí, která nese kaplici s hlubokým plochostropým výklenkem otevřeným ze dvou pravoúhle navazujících stran. Kaplice je završena bohatě profilovanou vyloženou korunní římsou nesoucí nízkou sedlovou stříšku, která je zakončena kovaným dvouramenným křížem s tlapatým zakončením břeven.

Luděk Vláčil - zdroj: http://previous.npu.cz a další, 13.9. 2019

historie

Boží muka vznikla zřejmě v průběhu 18. století nejpozději počátkem století 19. Podle rakouského historika Lederera jsou popisovaná boží muka barokního původu a vznikla před r. 1786. Mají být totiž zakreslena již na mapě vydané právě v tom roce. Vyznačení z 2. poloviny 18. století je však dosti problematické. Na mapě 1. vojenského mapování probíhajícího v letech 1764–1768 a 1780–1783 jsou zakreslena nějaká 4 sakrální díla (snad boží muka) doprovázející tuto komunikaci. Tyto objekty se dodnes nedochovaly, tedy s možnou výjimkou právě výše uvedených božích muk. V r. 1986 byla restaurována Karlem Janíkem z Klentnic. Od r. 1958 je stavba zapsána v seznamu kulturních památek ČR.

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: památkový katalog, http://previous.npu.cz a další, 14.9. 2019

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Perná

Místa v okolí

 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Sirotčí hrádek
 Neuhaus
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Urbana
 Děvičky
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 Archeopark Pavlov
 mlýn
 Vysoká zahrada
 jeskyně Na Turoldu
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Kanovnické domy
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 kostel sv. Linharta
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Svatý kopeček
 Mikulov
 Mušov
 Bulhary
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 boží muka
 Dalibor
 Sedlec
 kostel sv. Ondřeje
 Popice
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Pouzdřany
 kostel sv. Markéty
 Nejdek
 větrný mlýn
 Hustopeče
 kostel sv. Oldřicha
 boží muka
 Zámecký mlýn
 židovský hřbitov
 Drnholec
 boží muka
 dům U Synků
 městské hradby
 Hraniční zámek
 boží muka
 kostel sv. Floriána
 Obelisk
 U Křížku
 vyhlídka U obrázku
 radnice
 kostel sv. Kunhuty
 Hustopeče
 Maurská vodárna
 minaret
 Lednice
 Hrádek u Drnholce
 Rybniční zámeček
 boží muka
 Velké Pavlovice
 Leopoldov
 Aloch
 Chrám Tří Grácií
 Belveder
 Topolany
 Kolonáda - Reistna
 Vlasatice
 Nový dvůr
 Falkenstein
 radnice
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Slunečná
 Velké Němčice
 Brána na náměstí
 Valtice
 Podivín
 Apollonův chrám
 kaple sv. Huberta
 Randez-vous
 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 Kirchstetten
 Kraví hora
 Boleradice
 Cvrčovice
 Diváky
 Nedánov
 Branišovice
Základní informace místa
ID místa: 14299
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama