Zděná boží muka ušlechtilých proporcí a náročnějšího architektonického řešení pocházejí z průběhu 18. – až počátku 19. století. V r. 1986 byla restaurována Karlem Janíkem z Klentnic. Stavba je kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Jihomoravská obec Perná leží na úpatí Pavlovských vrchů. Hlavní dominantou a kulturní památkou obce je kostel sv. Mikuláše. Nedaleko od něj stojí sloup Nejsvětější Trojice. Na katastrálním území obce Perná, jež je z velké části součástí Chráněné krajinné oblasti Pálava a zasahuje do něj i národní přírodní rezervace Děvín a Tabulová Hora, se dodnes zachovalo sedm božích muk. Jedny z nich stojí v trati Pod lomem, při polní cestě směřující ke zřícenině kaple sv. Antonína Paduánského od obce Klentnice. K těmto božím mukám se nejlépe dostanete od obce Klentnice po modré turistické značce.
Luděk Vláčil, 13.9. 2019
popis

Zděný štíhlý hranolový dřík stavby je členěn v horní části kordonovou římsou s oblounovou profilací a završený vyloženou profilovanou římsovou hlavicí, která nese kaplici s hlubokým plochostropým výklenkem otevřeným ze dvou pravoúhle navazujících stran. Kaplice je završena bohatě profilovanou vyloženou korunní římsou nesoucí nízkou sedlovou stříšku, která je zakončena kovaným dvouramenným křížem s tlapatým zakončením břeven.

Luděk Vláčil - zdroj: http://previous.npu.cz a další, 13.9. 2019

historie

Boží muka vznikla zřejmě v průběhu 18. století nejpozději počátkem století 19. Podle rakouského historika Lederera jsou popisovaná boží muka barokního původu a vznikla před r. 1786. Mají být totiž zakreslena již na mapě vydané právě v tom roce. Vyznačení z 2. poloviny 18. století je však dosti problematické. Na mapě 1. vojenského mapování probíhajícího v letech 1764–1768 a 1780–1783 jsou zakreslena nějaká 4 sakrální díla (snad boží muka) doprovázející tuto komunikaci. Tyto objekty se dodnes nedochovaly, tedy s možnou výjimkou právě výše uvedených božích muk. V r. 1986 byla restaurována Karlem Janíkem z Klentnic. Od r. 1958 je stavba zapsána v seznamu kulturních památek ČR.

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: památkový katalog, http://previous.npu.cz a další, 14.9. 2019

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Perná

Místa v okolí

 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Sirotčí hrádek
 Neuhaus
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 kostel sv. Rozálie
 Děvičky
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 Archeopark Pavlov
 mlýn
 Vysoká zahrada
 jeskyně Na Turoldu
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Kanovnické domy
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Mikulov
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 Bulhary
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 Sedlec
 Dalibor
 Popice
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Pouzdřany
 kostel sv. Markéty
 Nejdek
 větrný mlýn
 Hustopeče
 Zámecký mlýn
 kostel sv. Oldřicha
 boží muka
 Drnholec
 židovský hřbitov
 boží muka
 dům U Synků
 Hraniční zámek
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 Obelisk
 U Křížku
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Kunhuty
 Hustopeče
 Maurská vodárna
 minaret
 Lednice
 Hrádek u Drnholce
 Rybniční zámeček
 Velké Pavlovice
 boží muka
 Leopoldov
 Aloch
 Chrám Tří Grácií
 Belveder
 Topolany
 Kolonáda - Reistna
 Vlasatice
 Nový dvůr
 Falkenstein
 radnice
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Slunečná
 Velké Němčice
 Brána na náměstí
 Valtice
 Apollonův chrám
 kaple sv. Huberta
 Randez-vous
 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 Kirchstetten
 Kraví hora
 Boleradice
 Cvrčovice
 Diváky
 Nedánov
 Branišovice
Základní informace místa
ID místa: 14299
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama