Gotický kostel byl postaven r. 1508. Patřil původně k opevněným kostelům. R. 1848 byl kostel silně poničen požárem. V l. 1860 a 1912 byl opraven do dnešní podoby (v pův. podobě zůstal jen presbytář). Při přestavbách byla objevena tajná chodba a náhrobní kámen kněze S. Reisingera z r. 1585.
Hlavní obrázek místa
Čelní pohled na kostel
© Roman Řezáč 05/2005
Obec Zaječí se dnes nachází mezi novomlýnskými nádržemi a hlavní silnicí Brno - Břeclav. První zprávy o osadě založené německými kolonisty pocházejí z počátku 13.století. V obci je několik kulturních památek, ale dominantu tvoří Kostel sv.Jana Křtitele, při celkovém pohledu na obec působí opravdu výrazným dojmem. Patřil původně k opevněným kostelům, což naznačovala už jeho poloha a doložila střílnová okénka umístěná v původní sakristii. První zmínky o kostelu a faře v Zaječím pocházejí už z jeho počátků. Jednalo se ovšem o stavbu jinou, protože dnešní kostel pochází prokazatelně z roku 1508 a je postavený v pozdně gotickém stylu. Dnešní vzhled kostela však odpovídá přestavbám po roce 1848, kdy kostel vyhořel a zcela zničena byla střecha a věž. K významným opravám došlo v roce 1860 a také v roce 1912. Po těchto přestavbách zůstaly patrné některé architektonické články a z původní stavby zůstal ve své podobě jen presbytář. Při zmiňovaných úpravách byla také za oltářem objevena chodba, která kostel spojovala se školou a náhrobní kámen kněze Stanislava Reisingera z roku 1585 s českým nápisem, který je umístěný na vnějším plášti kostela..
Roman Řezáč, 20.6. 2005
otvíračka

kostel je přístupný minimálně v době pravidelných bohoslužeb v sobotu v 18:00

Zany, 26.6. 2005

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Zaječí

Místa v okolí

 Dalibor
 kostel sv. Markéty
 Velké Pavlovice
 Bulhary
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Obelisk
 Nejdek
 Slunečná
 Zámecký mlýn
 minaret
 větrný mlýn
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 Hustopeče
 Podivín
 boží muka
 židovský hřbitov
 Maurská vodárna
 dům U Synků
 Lednice
 Děvičky
 Kraví hora
 Janův hrad
 Lovecký zámeček
 kamenný kruh
 boží muka
 Hustopeče
 Velké Bílovice
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Ondřeje
 Rybniční zámeček
 Popice
 boží muka
 mlýn
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Neuhaus
 kaple sv. Antonína
 Sirotčí hrádek
 Hraniční zámek
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Apollonův chrám
 Boleradice
 Všetrapy
 větrný mlýn
 kostel sv. Rozálie
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Chrám Tří Grácií
 Nový dvůr
 Vrbice
 jeskyně Na Turoldu
 Stezka nad vinohrady
 kaple sv. Šebestiána
 Aloch
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 Kobylské jezero
 Kanovnické domy
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Mikulov
 Sedlec
 Nedánov
 kaple sv. Huberta
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Linharta
 Pouzdřany
 Čejkovice
 kostel sv. Jiljí
 Templářské sklepy
 Diváky
 Mušov
 Belveder
 Stará Břeclav
 Na Podluží
 Randez-vous
 Starý Poddvorov
 židovský hřbitov
 Potvorovice
 Břeclav
 radnice
 větrný mlýn
 Brána na náměstí
 Valtice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Ducha
 Kolonáda - Reistna
 Klobouky u Brna
 boží muka
 Velké Němčice
 kostel sv. Isidora
 boží muka
 sklepní ulička
 Topolany
 Koválov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zaječí
Hlavní 1, 691 05 Zaječí
Tel: 519 349 393
Základní informace místa
ID místa: 3253
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama