Původní vodní tvrz přestavěna na renesanční zámek, později barokně přestavěn. V 19. stol. přestavěn empírově. Roku 1919 zestátněn, mezi válkami sloužil jako letní sídlo T. G. Masaryka. Nyní ubytovací a konferenční centrum.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Židlochovicích
Vstupní průčelí zámku
© Pavel Vítek 07/2009
Židlochovice leží 20 km jižně od Brna při silnici č. 425. Zámek najdeme na levém břehu řeky Svratky. Centrum města se nachází na protějším břehu.
Pavel Vítek, 19.7. 2009
popis

Zámek je trojkřídlá dvoupatrová budova s valbovou střechou a s přízemními bočními křídly. Na levé straně na ně navazuje objekt bývalé a jízdárny a správní budovy. Čestným dvůr je na severovýchod otevřený. Fasády jsou ploché, s plasticky rámovanými okny a na zahradní straně i nikami se sochami. Z obou průčelí vystupují mělké rizality s tympanony a kuželkovými balustrádami. Interiéry zámku odpovídají současnému využití objektu. Místnosti mají plastickou výzdobu a grisailovou malbu. Převážně jsou plochostropé. Některé vývojově starší prostory mají klenby. Kolem zámku vznikl podle plánů francouzského zahradního architekta Charboniéra nádherný park.

Pavel Vítek, 19.7. 2009

historie

První zmínka o židlochovické vodní tvrzi pochází ze 14. století, která byla v roce 1570 přestavěna na renesanční zámek. Po třicetileté válce, kdy zámek značně utrpěl, nechali jej Valdštejnové, tehdejší majitelé panství, opravit a barokně upravit. V letech 1722–1728 proběhla jeho další přestavba, tentokrát ve stylu vrcholného baroka. Do současné empírové podoby byl zámek přestavěn v letech 1844–1845. Až do roku 1918 byli majiteli zámku Habsburkové a proto v roce 1919 byl zestátněn a sloužil reprezentativním účelům. V době mezi dvěma světovými válkami sloužil jako letní sídlo T.G. Masaryka. V současné době poskytuje zámek Židlochovice ubytování na vyšší úrovni a konferenční centrum. Jeho majiteli jsou Lesy České republiky.

Pavel Vítek, 19.7. 2009

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Židlochovice

Místa v okolí

 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Akátová věž
 boží muka
 Žabčice
 sýpka
 radnice
 mariánský sloup
 Koválov
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Topolany
 rozhledna na vodojemu
 stará pila
 Velké Němčice
 Rebešovice
 Cvrčovice
 městský dům
 Pohořelice
 Kupařovice
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 hrobka Deymů
 Hajany
 dvůr Wladimírov
 boží muka
 Leopoldov
 kaple sv. Václava
 boží muka
 Modřice
 kostel Všech svatých
 dům č. p. 329
 fara
 Pouzdřany
 boží muka
 Dolní Kounice
 boží muka
 kaple sv. Peregrina
 Loděnice
 zvonice
 Chrlice
 synagoga
 Těšany
 Sokolnice
 Přízřenice
 cukrovar
 sýpka
 kostel sv. Václava
 Sokolnice
 panský pivovar
 cihelna
 Popice
 kostel sv. Kříže
 boží muka
 Šitbořice
 Šafránkův mlýn
 Tuřany
 Hustopeče
 boží muka
 Nenovice
 kaple Panny Marie
 Diváky
 Prštice
 Balbínův pramen
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 dům U Synků
 Prštice
 Hustopeče
 větrný mlýn
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Mohyla míru
 Vlasatice
 krematorium
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Ivančický viadukt
 Nedánov
 Střelice
 Boleradice
 Šlapanice
 Šlapanice
 Troubsko
 Scholasterie
 Tetčice
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Omice
 Blažovice
 Krchůvek
 Bučín
Kontaktní informace
Lesní závod Židlochovice
Tyršova 1
667 01 Židlochovice
Tel: 547 231 001
http://www.lesycr.cz/lz4/lesni-zavod-zidlochovice/hlavni-stranka.ep/
lz4@lesycr.cz
Základní informace místa
ID místa: 8074
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama