Původní vodní tvrz přestavěna na renesanční zámek, později barokně přestavěn. V 19. stol. přestavěn empírově. Roku 1919 zestátněn, mezi válkami sloužil jako letní sídlo T. G. Masaryka. Nyní ubytovací a konferenční centrum.
Hlavní obrázek místa
Zámek Židlochovice
© Dita Kacerovská, 07/2009
Židlochovice leží 20 km jižně od Brna při silnici č. 425. Zámek najdeme na levém břehu řeky Svratky. Centrum města se nachází na protějším břehu.
Pavel Vítek, 19.7. 2009
popis

Zámek je trojkřídlá dvoupatrová budova s valbovou střechou a s přízemními bočními křídly. Na levé straně na ně navazuje objekt bývalé a jízdárny a správní budovy. Čestným dvůr je na severovýchod otevřený. Fasády jsou ploché, s plasticky rámovanými okny a na zahradní straně i nikami se sochami. Z obou průčelí vystupují mělké rizality s tympanony a kuželkovými balustrádami. Interiéry zámku odpovídají současnému využití objektu. Místnosti mají plastickou výzdobu a grisailovou malbu. Převážně jsou plochostropé. Některé vývojově starší prostory mají klenby. Kolem zámku vznikl podle plánů francouzského zahradního architekta Charboniéra nádherný park.

Pavel Vítek, 19.7. 2009

historie

První zmínka o židlochovické vodní tvrzi pochází ze 14. století, která byla v roce 1570 přestavěna na renesanční zámek. Po třicetileté válce, kdy zámek značně utrpěl, nechali jej Valdštejnové, tehdejší majitelé panství, opravit a barokně upravit. V letech 1722–1728 proběhla jeho další přestavba, tentokrát ve stylu vrcholného baroka. Do současné empírové podoby byl zámek přestavěn v letech 1844–1845. Až do roku 1918 byli majiteli zámku Habsburkové a proto v roce 1919 byl zestátněn a sloužil reprezentativním účelům. V době mezi dvěma světovými válkami sloužil jako letní sídlo T.G. Masaryka. V současné době poskytuje zámek Židlochovice ubytování na vyšší úrovni a konferenční centrum. Jeho majiteli jsou Lesy České republiky.

Pavel Vítek, 19.7. 2009

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Židlochovice

Místa v okolí

 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Akátová věž
 boží muka
 Žabčice
 sýpka
 radnice
 mariánský sloup
 Koválov
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Topolany
 rozhledna na vodojemu
 Velké Němčice
 stará pila
 Medlov
 Rebešovice
 Cvrčovice
 městský dům
 Kupařovice
 Pohořelice
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 hrobka Deymů
 Hajany
 dvůr Wladimírov
 Leopoldov
 boží muka
 Modřice
 kaple sv. Václava
 boží muka
 kostel Všech svatých
 dům č. p. 329
 Pouzdřany
 fara
 boží muka
 Dolní Kounice
 boží muka
 kaple sv. Peregrina
 Loděnice
 zvonice
 Chrlice
 Těšany
 Sokolnice
 synagoga
 Přízřenice
 kostel sv. Václava
 cukrovar
 sýpka
 Sokolnice
 Popice
 panský pivovar
 cihelna
 Šitbořice
 kostel sv. Kříže
 boží muka
 Šafránkův mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 Tuřany
 Hustopeče
 boží muka
 Nenovice
 kaple Panny Marie
 Diváky
 Balbínův pramen
 Prštice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Prštice
 boží muka
 dům U Synků
 Hustopeče
 větrný mlýn
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Mohyla míru
 Vlasatice
 krematorium
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Ivančický viadukt
 kostel sv. Anny
 Nedánov
 Střelice
 Boleradice
 Šlapanice
 Šlapanice
 Troubsko
 Scholasterie
 Tetčice
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Omice
 Krchůvek
 Blažovice
 Bučín
Kontaktní informace
Lesní závod Židlochovice
Tyršova 1
667 01 Židlochovice
Tel: 547 231 001
http://www.lesycr.cz/lz4/lesni-zavod-zidlochovice/hlavni-stranka.ep/
lz4@lesycr.cz
Základní informace místa
ID místa: 8074
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama