Pozdně renesanční radnice byla postavena v roce 1602 za rychtáře Tomáše Poczara. V letech 1995-1997 proběhla rekonstrukce. Dnes slouží jako hostinec s restaurací, obecní úřad a společenská místnost.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2023
Uherčice jsou jihomoravskou vinařskou obcí, která se nachází převážně na levém břehu řeky Svratky, 6 km severozápadně od města Hustopeče. Nejstarší stavbou obce je renesanční radnice stojící v centru naproti římskokatolickému farnímu kostelu sv. Jana Křtitele. K dalším památkám patří boží muka a socha sv. Jana Nepomuckého. Do roku 1965 k nim patřila ještě barokní věž starého kostela, kterou dnes připomíná půdorys ze žulových kostek. Přes náves prochází Moravskoslezská poutní trasa svatojakubské cesty a cyklotrasa Krajem kvetoucí révy a Velkopavlovická.
Luděk Vláčil, 28.4. 2023
historie

Uherčice se v písemných pramenech objevují od počátku 13. století. V roce 1220 se uvádí jako „ad Vhricic“ a „villam Vrsciz“. Pozdně renesanční radnice byla postavena za rychtáře Tomáše Poczara v roce 1602, jak dokládá nápisová deska nad vchodem. Kvalitní architektura složitější dispozice výrazně utváří prostor podlouhlé návsi. V letech 1995-1997 byl tento památkově chráněný objekt rekonstruován a od roku 1998 je v přízemí obecní hostinec s restaurací (hostinec "Na Radnici"), v prvním patře obecní úřad a společenská místnost.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 27.4. 2023

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Uherčice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17207
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.4.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama