Jeskyně vznikla v obd. druhohor. Byla poničena těžbou vápence probíhající v l. 1873-1934. R. 1951 bylo objeveno její torzo a poté její další rozsáhlá část. V l. 1958-67 byla otevřena pro veřejnost, poté dlouho uzavřena a znovu otevřena r. 2004. Je rozsáhlým systémem chodeb, síní a dómů na 7 patrech.
Hlavní obrázek místa
vchod do jeskyně
© Rodochrozit, 07/2010
Systém jeskyní, ačkoliv silně poškozený přilehlým vápencovým lomem (těžba ukončena 1934), určitě navštivte až budete v Mikulově. Od věže tzv. Kozího hrádku jděte již jen kousek severně po červené turistické značce. Mezi mnohé zvláštnosti se řadí fakt, že jeskyně Na Turoldu je nejsušší jeskyní u nás. Procento vlhkosti dosahuje pouze osmdesátky, proto se zde téměř netvoří krápníky. O zajímavosti však uvnitř není nouze. Průvodci vám prozradí čím je tato jeskyně jedinečná...
Mass, Turyna Petr, 18.6. 2004
historie

Jeskyně se nachází v přírodní rezervaci vrchu Turold (385 m.n.m.), která je součástí Chráněné krajinné oblasti Pálava. Jeskyně na tomto vápencovém vrchu vznikla v době druhohor. Byla vyhledávaným útočištěm zvířat a později i lidí již v době ledové. Jeskyně je prvně zmiňována r. 1669 v latinsky psané lékařské knize mikulovského rodáka Jana Ferdinanda Hertoda. Ten v knize zmiňuje mikulovské kameníky, kteří vykopali kostí předpotopního jednorožce (pravděpodobně nález fosilních kostí). Od r. 1873 probíhala na vrchu Turold těžba vápence. Ve 20. letech 20. stol. byla jeskyně při těžbě zničena. R. 1934 byla těžba v této oblasti, po vyčerpání zásob vápence, ukončena. Turold se poté stal, bohužel, skládkou místních obyvatel. Až r. 1951 objevila skupina amatérských badatelů torzo jeskyně. V l. 1951-59 bylo objeveno mnoho chodeb, síní a dómů jeskyně. V letech 1958-1967 byla jeskyně postupně zpřístupněna pro veřejnost. Poté, co ustala péče…  číst dále

čerpáno z různých zdrojů, zejména z http://www.speleo-mikulov.webz.cz/, 7.2. 2012

pověsti

Rumová záchrana

Traduje se historka, která se váže k objevení jednoho z místních dómů. Když jej tři speleologové objevili, otevřeli na oslavu láhev rumu. Zatímco jeden z nich zůstal na místě a popíjel, další dva se vydali na další průzkum neprobádaných částí. Bohužel se jim ale podařilo ztratit .... život jim zachránil jejich kolega, kterého rum rozjařil natolik, že si začal hlasitě zpívat. Zvuk jeho zpěvu dovedl bezpečně jeho kamarády nazpět.

7.2. 2012

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Mikulov

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 Mikulov
 městské hradby
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 kamenný kruh
 boží muka
 boží muka
 Sedlec
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 Neuhaus
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 Archeopark Pavlov
 Bulhary
 mlýn
 boží muka
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Linharta
 Nejdek
 Mušov
 Hraniční zámek
 Dalibor
 Zámecký mlýn
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Oldřicha
 boží muka
 Falkenstein
 Kolonáda - Reistna
 Belveder
 Aloch
 kostel sv. Anny
 Obelisk
 radnice
 Drnholec
 Brána na náměstí
 Rybniční zámeček
 Valtice
 Maurská vodárna
 Lednice
 Chrám Tří Grácií
 kostel sv. Kunhuty
 minaret
 Popice
 Nový dvůr
 U Křížku
 Randez-vous
 Kirchstetten
 kaple sv. Huberta
 Pouzdřany
 Lovecký zámeček
 Apollonův chrám
 Janův hrad
 větrný mlýn
 Hrádek u Drnholce
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 dům U Synků
 Velké Pavlovice
 Hustopeče
 Slunečná
 boží muka
 Vlasatice
 Kraví hora
Základní informace místa
ID místa: 1365
Typ místa: příroda
Podkategorie: jeskyně
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 18.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama