Pozdně gotický farní kostel byl postaven někdy v letech 1490-1520. Klenby pocházejí patrně z první poloviny 17. století. Kostel je významným dokladem gotické architektury jihomoravského venkova. Mimořádná hodnota kostela spočívá v řadě původních prvků včetně dochovaného krovu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2023
Jihomoravská obec Pouzdřany (německy Pausram) se nachází v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji nedaleko severním břehu Novomlýnských nádrží, poblíž řeky Svratky, asi 13 km od Hustopečí a 12 km od Pohořelic. Pouzdřany mají množství památek. Nejvýznamnější je bezesporu gotický římskokatolický farní kostel sv. Mikuláše a Václava stojící na návsi. K dalším památkám patří fara, zámek, kaple sv. Rozálie, boží muka, několik renesančních domů a dvě sochy sv. Jana Nepomuckého. Přes náves procházejí cyklostezky 5043, Moravská vinná. Severovýchodně od obce leží národní přírodní rezervace Pouzdřanská step-Kolby.
Luděk Vláčil, 1.5. 2023
popis

Kostel je stavba halového typu s trojlodím téměř čtvercového půdorysu, na které navazuje užší, polygonálně zakončené kněžiště. K jeho severní straně přiléhá mohutná renesanční hranolová věž. Kostel je krytý strmými sedlovými střechami. Nad závěrem kněžiště střechu zakončuje valba. Věž vrcholí zděnou helmicí s převýšenou atikou se štítky a nárožními věžičkami. Fasády lodi a kněžiště jsou prolomeny vysokými okny s hrotitými záklenky a kružbami. Prostor nad klenbou trojlodí je od severu osvětlen úzkými okny. Stěny kostela jsou členěny několikrát odstupňovanými kamennými opěráky s pultovými stříškami. Opěráky v nárožích lodi mají stříšky pultové. Štítky opěrných pilířů jsou opatřeny rytými nápisy "anno domini 1498" a další datací 1600. Hlavní vstup do kostela umístěný v ose západního průčelí vede pravoúhlým portálem s přetínanými pruty, zakončeným lomeným obloukem, do něhož je zasazen erb Ditrichštejnů. Vnitřní prostor je…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 2.5. 2023

historie

První známá písemná zmínka o Pouzdřanech pochází z roku 1244, kdy patřily dnes již zaniklému herburskému klášteru v Brně. V roce 1393 byla postavena fara a jistě zde stál i kostel. Současný pozdně gotický farní kostel byl postaven někdy kolem roku 1500, což dokládá jak letopočet 1498 na opěrácích, tak konstrukce části dochovalého krovu. Věž s klíčovými střílnami byla upravena v období renesance. Původně byla zřejmě loď kostela plochostropá. Klenba presbytáře a snad i lodi vznikla patrně v první polovině 17. století, jak napovídá konstrukce krovu nad lodí datovaná do let 1639–1649. V následujících staletích probíhaly pouze nutné opravy a úpravy, které již gotický a raně barokní ráz stavby nenarušily.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 30.4. 2023

Komentáře

Jihomoravský kraj, Pouzdřany

Místa v okolí

 Pouzdřany
 boží muka
 kostel sv. Ondřeje
 Popice
 radnice
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 Vysoká zahrada
 mlýn
 Topolany
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Anny
 Děvičky
 Velké Němčice
 Leopoldov
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 Neuhaus
 boží muka
 větrný mlýn
 kaple sv. Antonína
 Koválov
 dům U Synků
 městské hradby
 Nosislav
 Hustopeče
 kostel sv. Jakuba
 sýpka
 boží muka
 městský dům
 Žabčice
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 Cvrčovice
 památník Křepice
 Vlasatice
 Židlochovice
 zvonice
 Dalibor
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Akátová věž
 kostel sv. Vavřince
 Bulhary
 jeskyně Na Turoldu
 Drnholec
 boží muka
 Diváky
 mariánský sloup
 radnice
 Medlov
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 kostel sv. Markéty
 Horní synagoga
 U Křížku
 kostel sv. Václava
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 Branišovice
 Mikulov
 Boleradice
 městské hradby
 Svatý kopeček
 Loděnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Oldřicha
 Šitbořice
 Hrádek u Drnholce
 Velké Pavlovice
 Nedánov
 kostel sv. Jiljí
 rozhledna na vodojemu
 Kupařovice
 Těšany
 Nejdek
 kostel sv. Kunhuty
 Zámecký mlýn
 Obelisk
 Dolní Kounice
 synagoga
 minaret
 Maurská vodárna
 Lednice
 Janův hrad
 Lovecký zámeček
Základní informace místa
ID místa: 14695
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.5.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama