Římskokatolický farní kostel svaté Barbory, jehož stavba byla dokončena v r. 1658 v pozdně renesančním slohu, nahradil původní gotický chrám zničený r. 1426 husity. Nynější kostel vznikl barokní přestavbou r. 1742. V roce1829 následovala ještě klasicistní úprava hlavního průčelí.
Hlavní obrázek místa
věž kostela
© Luděk Vláčil 05/2019
Jihomoravská vinařská obec Pavlov leží na severovýchodním úpatí Pavlovských vrchů a na jižním břehu dolní Novomlýnské nádrže. Vápencový hřeben táhnoucí se k Mikulovu, který je dominantou jižní Moravy, dostal podle obce pojmenování Pavlovské vrchy a z jejího německého pojmenování Pollau vznikl běžný hovorový název Pálava, který užívá v názvu i zdejší chráněná krajinná oblast. Pavlov je archeologickou lokalitou evropského významu a v letech 2014-2016 zde byl vybudován architektonicky pozoruhodný Archeologický park Pavlov, který je z podstatné části umístěn pod zemí. Obec Pavlov, která má nyní necelých 600 obyvatel, je dostupná vedlejšími silnicemi, a to od jihu z Mikulova přes Klentnici nebo od silnice II/420 v Dolních Věstonicích po břehu nádrže k jihovýchodu, příp. od silnice II/421 v Milovicích k severozápadu. Nejstarší stavbou stojící v obci je kostel sv. Barbory, který se nachází na svažité návsi nedaleko obecního úřadu. Kostel je přístupný v době konání bohoslužeb. Součástí církevního areálu je i fara. Přes náves, kolem kostela prochází žlutá turistická stezka, vinařská naučná stezka Mikulov a cyklotrasa č. 5043 Lednice–Vranovice.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 30.5. 2019
popis

Kostel sv. Barbory je v jádru renesanční stavba s výraznou a typologicky cennou věží a po pozdně klasicistní přestavbě lodi tvoří dominantu návsi. Je to jednolodní, západně orientovaná stavba s pravoúhlým závěrem kněžiště, sakristií v prodloužené ose kněžiště a čtyřbokou věží nad sakristií. Průčelí je přístupné dvouramenným schodištěm a zábradlí je osazeno dekorativními vázami. Fasáda je členěna rýhovanou omítkou a na osu je prolomena pravoúhlým vchodem s kamenným ostěním. Po stranách vchodu se nachází dvojice pilastrů s římsovou hlavicí a nad vchodem je prolomeno jedno půlkruhově zaklenuté okno. Ve vrcholu štítu a na nárožích atiky jsou plastiky andělů. Za atikou se tyčí další trojúhelníkový štít s křížem ve vrcholu. Na severní straně je prolomen pravoúhlý vchod s kamenným ostěním. Sakristie má v přízemí pravoúhlý vchod, přístupný třemi stupni. Hranolová věž je v přízemí prolomena jedním oknem…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 30.5. 2019

historie

Již v 11. století zde stála slovanská osada doložená roku 1046 v majetku staroboleslavské kapituly. Počátkem 13. století byl nad ní založen hrad Děvičky, ves přešla do hradního majetku a roku 1334 se stala součástí mikulovského panství. Původně ve vsi stál gotický kostel, který v roce 1426 zničili husité. Jako náhrada za zničený chrám vznikl současný kostel svaté Barbory, jehož stavba byla dokončena v roce 1658 v pozdně renesančním slohu. Svou orientací se přizpůsobuje terénní situaci ve svahu návsi. Jeho kněžiště proto není obráceno k východu, nýbrž k jihozápadu, a za ním stojí ještě věž, nejstarší část kostela. Nynější podobu kostel získal barokní přestavbou roku 1742. V roce 1829 následovala ještě klasicistní úprava hlavního průčelí. To je završeno sochou patronky chrámu sv. Barbory; její atributy drží dva kamenní andělé po stranách štítu. Kostel sv. Barbory je farním v římskokatolické farnosti Pavlov u Mikulova, konají se…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 30.5. 2019

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Pavlov

Místa v okolí

 Archeopark Pavlov
 Děvičky
 Vysoká zahrada
 mlýn
 Neuhaus
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Urbana
 kamenný kruh
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Linharta
 Dalibor
 kostel sv. Ondřeje
 Bulhary
 kostel sv. Jiljí
 Mušov
 Popice
 boží muka
 jeskyně Na Turoldu
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 větrný mlýn
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 Svatý kopeček
 kostel sv. Markéty
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 Hustopeče
 Horní synagoga
 boží muka
 městské hradby
 Pouzdřany
 Mikulov
 boží muka
 židovský hřbitov
 městské hradby
 dům U Synků
 Nejdek
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Anny
 Sedlec
 Zámecký mlýn
 Hustopeče
 radnice
 boží muka
 Obelisk
 Velké Pavlovice
 boží muka
 Hraniční zámek
 minaret
 Slunečná
 Maurská vodárna
 Lednice
 Velké Němčice
 Topolany
 Drnholec
 Rybniční zámeček
 kostel sv. Oldřicha
 Leopoldov
 Janův hrad
 Podivín
 Kraví hora
 Lovecký zámeček
 památník Křepice
 Chrám Tří Grácií
 Boleradice
 Aloch
 boží muka
 U Křížku
 Nový dvůr
 Belveder
 Nosislav
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Jakuba
 Apollonův chrám
 Diváky
 kostel sv. Kunhuty
 Vlasatice
 Kolonáda - Reistna
 Koválov
 městský dům
 kaple sv. Huberta
 radnice
 Pohořelice
 Nedánov
 Brána na náměstí
 Valtice
 boží muka
 Randez-vous
 Cvrčovice
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Břeclav
Základní informace místa
ID místa: 14209
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama