Římskokatolický farní kostel svaté Barbory, jehož stavba byla dokončena v r. 1658 v pozdně renesančním slohu, nahradil původní gotický chrám zničený r. 1426 husity. Nynější kostel vznikl barokní přestavbou r. 1742. V roce1829 následovala ještě klasicistní úprava hlavního průčelí.
Hlavní obrázek místa
věž kostela
© Luděk Vláčil 05/2019
Jihomoravská vinařská obec Pavlov leží na severovýchodním úpatí Pavlovských vrchů a na jižním břehu dolní Novomlýnské nádrže. Vápencový hřeben táhnoucí se k Mikulovu, který je dominantou jižní Moravy, dostal podle obce pojmenování Pavlovské vrchy a z jejího německého pojmenování Pollau vznikl běžný hovorový název Pálava, který užívá v názvu i zdejší chráněná krajinná oblast. Pavlov je archeologickou lokalitou evropského významu a v letech 2014-2016 zde byl vybudován architektonicky pozoruhodný Archeologický park Pavlov, který je z podstatné části umístěn pod zemí. Obec Pavlov, která má nyní necelých 600 obyvatel, je dostupná vedlejšími silnicemi, a to od jihu z Mikulova přes Klentnici nebo od silnice II/420 v Dolních Věstonicích po břehu nádrže k jihovýchodu, příp. od silnice II/421 v Milovicích k severozápadu. Nejstarší stavbou stojící v obci je kostel sv. Barbory, který se nachází na svažité návsi nedaleko obecního úřadu. Kostel je přístupný v době konání bohoslužeb. Součástí církevního areálu je i fara. Přes náves, kolem kostela prochází žlutá turistická stezka, vinařská naučná stezka Mikulov a cyklotrasa č. 5043 Lednice–Vranovice.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 30.5. 2019
popis

Kostel sv. Barbory je v jádru renesanční stavba s výraznou a typologicky cennou věží a po pozdně klasicistní přestavbě lodi tvoří dominantu návsi. Je to jednolodní, západně orientovaná stavba s pravoúhlým závěrem kněžiště, sakristií v prodloužené ose kněžiště a čtyřbokou věží nad sakristií. Průčelí je přístupné dvouramenným schodištěm a zábradlí je osazeno dekorativními vázami. Fasáda je členěna rýhovanou omítkou a na osu je prolomena pravoúhlým vchodem s kamenným ostěním. Po stranách vchodu se nachází dvojice pilastrů s římsovou hlavicí a nad vchodem je prolomeno jedno půlkruhově zaklenuté okno. Ve vrcholu štítu a na nárožích atiky jsou plastiky andělů. Za atikou se tyčí další trojúhelníkový štít s křížem ve vrcholu. Na severní straně je prolomen pravoúhlý vchod s kamenným ostěním. Sakristie má v přízemí pravoúhlý vchod, přístupný třemi stupni. Hranolová věž je v přízemí prolomena jedním oknem…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 30.5. 2019

historie

Již v 11. století zde stála slovanská osada doložená roku 1046 v majetku staroboleslavské kapituly. Počátkem 13. století byl nad ní založen hrad Děvičky, ves přešla do hradního majetku a roku 1334 se stala součástí mikulovského panství. Původně ve vsi stál gotický kostel, který v roce 1426 zničili husité. Jako náhrada za zničený chrám vznikl současný kostel svaté Barbory, jehož stavba byla dokončena v roce 1658 v pozdně renesančním slohu. Svou orientací se přizpůsobuje terénní situaci ve svahu návsi. Jeho kněžiště proto není obráceno k východu, nýbrž k jihozápadu, a za ním stojí ještě věž, nejstarší část kostela. Nynější podobu kostel získal barokní přestavbou roku 1742. V roce 1829 následovala ještě klasicistní úprava hlavního průčelí. To je završeno sochou patronky chrámu sv. Barbory; její atributy drží dva kamenní andělé po stranách štítu. Kostel sv. Barbory je farním v římskokatolické farnosti Pavlov u Mikulova, konají se…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 30.5. 2019

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Pavlov

Místa v okolí

 Archeopark Pavlov
 Děvičky
 Vysoká zahrada
 mlýn
 Neuhaus
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Rozálie
 kamenný kruh
 kostel sv. Jiří
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Linharta
 Dalibor
 kostel sv. Ondřeje
 Bulhary
 kostel sv. Jiljí
 Mušov
 Popice
 jeskyně Na Turoldu
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 větrný mlýn
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 Hustopeče
 Horní synagoga
 boží muka
 městské hradby
 Pouzdřany
 Mikulov
 boží muka
 židovský hřbitov
 městské hradby
 dům U Synků
 Nejdek
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Anny
 Sedlec
 Zámecký mlýn
 Hustopeče
 boží muka
 Obelisk
 Velké Pavlovice
 boží muka
 Hraniční zámek
 minaret
 Slunečná
 Maurská vodárna
 Lednice
 Velké Němčice
 Topolany
 Drnholec
 Rybniční zámeček
 kostel sv. Oldřicha
 Leopoldov
 Janův hrad
 Podivín
 Kraví hora
 Lovecký zámeček
 Chrám Tří Grácií
 Boleradice
 Aloch
 boží muka
 U Křížku
 Nový dvůr
 Belveder
 Nosislav
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Jakuba
 Apollonův chrám
 Diváky
 kostel sv. Kunhuty
 Vlasatice
 Kolonáda - Reistna
 Koválov
 městský dům
 kaple sv. Huberta
 radnice
 Pohořelice
 Nedánov
 Brána na náměstí
 Valtice
 boží muka
 Randez-vous
 Cvrčovice
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Břeclav
Základní informace místa
ID místa: 14209
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama