Renesanční měšťanský dům byl postaven r. 1579. Prvním známým majitelem byl koncem 18. stol. Ignác Freudenreich. Posledním majitelem byl obchodník Bedřich Synek, který dům r. 1976 prodal městu. V l. 1989–2002 proběhla rekonstrukce domu. V současné době je zde Infocentrum, městské muzeum a vinotéka.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Zdeňka Míchalová, 10/2011
Dvoutraktový renesanční dům z druhé poloviny 16. století (na jednom z okenních ostění ve dvoře nalezneme datum 1579). Nejvýraznějším prvkem hlavního průčelí je arkýř vynesený na krakorcích, na nichž jsou v nízkém reliéfu provedené štítky se znaky (vpravo motiv překřížených sekyrek, vlevo nečitelný). Mázhaus je zaklenut křížovou klenbou s vytaženými hřebínky. Dvorní trakt je pozoruhodný dvoupodlažní arkádou – v přízemí je tvořena šesti oblouky, v patře jedenácti. Klenby v patře arkády mají podobně jako v mázhauzu vytažené hřebínky.
Zdeňka Míchalová , 11.10. 2011
historie

Nejzachovalejším reprezentantem původní měšťanské renesanční zástavby je dům U Synků, který byl postaven roku 1579. Původní majitelé domu nejsou známi. Na konci 18. století je doložen jako vlastník Ignác Freudenreich. Posledním majitelem domu byl obchodník Bedřich Synek. Ten prodal dům roku 1976 tehdejšímu ONV v Břeclavi, odkud byl převeden do vlastnictví městu Hustopeče. V letech 1989–2001 byly provedeny rekonstrukce. V současné době je sídlem Městského muzea a galerie a disponuje dvěma stálými expozicemi a turistickým informačním centrem. První expozice je expozicí dějin města, která je věnována dějinám osídlení v katastru města Hustopečí. Druhou expozicí je expozice vinařská, která se nachází v historických, tzv. mokrých sklepích. Seznamuje návštěvníky s historií pěstování vinné révy a výroby vína. Mimo to je zde k zakoupení víno od vinařů ze zdejší vinařské oblasti Velkopavlovické. Od roku 2007 zdobí zadní část nádvoří…  číst dále

L. H. (podle www.toulkypocechach.com a www.concentus-moraviae.cz), 28.11. 2011

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Hustopeče

Místa v okolí

 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Hustopeče
 boží muka
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Popice
 Boleradice
 Diváky
 Nedánov
 Velké Němčice
 Velké Pavlovice
 Dalibor
 Slunečná
 Kraví hora
 Pouzdřany
 Archeopark Pavlov
 Šitbořice
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 mlýn
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 kostel sv. Markéty
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Bulhary
 kostel sv. Rozálie
 Neuhaus
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 Těšany
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Jiří
 Mušov
 kaple sv. Antonína
 Topolany
 boží muka
 sklepní ulička
 kostel sv. Jiljí
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kamenný kruh
 kaple sv. Ducha
 Stezka nad vinohrady
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 sýpka
 Žabčice
 Nejdek
 Akátová věž
 Koválov
 Vrbice
 Obelisk
 zvonice
 Židlochovice
 kostel sv. Jiljí
 Zámecký mlýn
 mariánský sloup
 radnice
 Bošovice
 Všetrapy
 minaret
 kostel sv. Anny
 Leopoldov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kunhuty
 jeskyně Na Turoldu
 Velké Bílovice
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Maurská vodárna
 židovský hřbitov
 boží muka
 kaple sv. Šebestiána
 Kozí hrádek
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 městské hradby
 Mikulov
 Janův hrad
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Mezilesice
 rozhledna na vodojemu
Kontaktní informace
Městské muzeum a galerie
Dukelské náměstí 23
693 01 Hustopeče
http://muzeumhustopece.cz/main.php
Základní informace místa
ID místa: 10477
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama