Vrchnostenský barokní vodní mlýn postavený v 18. století byl majetkem Lichtenštejnů, kteří jej vlastnili až do konce 2. světové války. Později hlavní budova sloužila jako knihovna a rozhlas. Po r. 1990 prošel rekonstrukcí, po níž slouží jako penzion.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Krásný barokní vodní mlýn z 18. stol., zvaný Zámecký, se nachází na severním okraji malé jihomoravské osady Nejdek, která je místní částí obce Lednice. Mlýn prošel v nedávné době nákladnou rekonstrukcí, při níž byly zachovány původní architektonické prvky. Ve mlýně je také Francisova turbína a v přístřešku mlýnice a na dvoře jsou uložena vymontovaná zařízení mlýna. V současnosti je areál v soukromém vlastnictví a slouží jako penzion. Dá se k němu dostat i z odbočky červeně značené turistické cesty vedoucí lužním lesem z Bulhar do Lednice.
Luděk Vláčil, 22.5. 2019
historie

Vrchnostenský mlýn byl vybudován v barokním slohu někdy v 18. století. Areál mlýna byl majetkem Lichtenštejnů, kteří jej vlastnili až do konce 2. světové války, kdy došlo k jeho znárodnění. Zdrojem vody pro mlýn býval mohutný náhon zvaný Zámecká Dyje, který prochází Lednickým parkem a dodává vodu Zámeckému rybníku. V 50. letech 20. století byl zasypán náhon, odtokový kanál a jezírko nad mlýnem. Přední budova sloužila jako knihovna a rozhlas, zadní budovy byly opuštěny. Od roku 1990 byl mlýn s okolními pozemky postupně odkupován od obce a státu novým majitelem, který zrekonstruoval mlýn do současné podoby. Při obnově byly zachovány původní architektonické prvky. V roce 2010 byl znovu prokopán náhon s odpadní strouhou. V části areálu je v současnosti stolárna a zbytek objektu slouží hlavně k rekreaci. Konají se zde také svatby a různé oslavy.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.zameckymlyn.cz, http://vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/detail/2690-zamecky-mlyn a další, 21.5. 2019

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Nejdek

Místa v okolí

 Nejdek
 Obelisk
 Maurská vodárna
 Lednice
 minaret
 Rybniční zámeček
 Hraniční zámek
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Bulhary
 Chrám Tří Grácií
 kostel sv. Markéty
 Nový dvůr
 Apollonův chrám
 Aloch
 kaple sv. Huberta
 Dalibor
 Belveder
 Randez-vous
 Brána na náměstí
 radnice
 Valtice
 Sedlec
 Kolonáda - Reistna
 Stará Břeclav
 kamenný kruh
 židovský hřbitov
 Břeclav
 Velké Bílovice
 Velké Pavlovice
 kostel sv. Václava
 Kanovnické domy
 městské hradby
 jeskyně Na Turoldu
 dům U Rytířů
 Kozí hrádek
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Mikulov
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 Děvičky
 boží muka
 boží muka
 Slunečná
 vyhlídka U obrázku
 kaple sv. Antonína
 Neuhaus
 Všetrapy
 mlýn
 Vysoká zahrada
 Pohansko
 Pohansko
 kostel sv. Rozálie
 Kraví hora
 větrný mlýn
 Hustopeče
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 boží muka
 dům U Synků
 Vrbice
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 Na Podluží
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 kostel sv. Izidora
 Popice
 Potvorovice
 Lány
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Starý Poddvorov
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Linharta
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Mušov
 Falkenstein
 Pouzdřany
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 sklepní ulička
Základní informace místa
ID místa: 14221
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama