Vrchnostenský barokní vodní mlýn postavený v 18. století byl majetkem Lichtenštejnů, kteří jej vlastnili až do konce 2. světové války. Později hlavní budova sloužila jako knihovna a rozhlas. Po r. 1990 prošel rekonstrukcí, po níž slouží jako penzion.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Krásný barokní vodní mlýn z 18. stol., zvaný Zámecký, se nachází na severním okraji malé jihomoravské osady Nejdek, která je místní částí obce Lednice. Mlýn prošel v nedávné době nákladnou rekonstrukcí, při níž byly zachovány původní architektonické prvky. Ve mlýně je také Francisova turbína a v přístřešku mlýnice a na dvoře jsou uložena vymontovaná zařízení mlýna. V současnosti je areál v soukromém vlastnictví a slouží jako penzion. Dá se k němu dostat i z odbočky červeně značené turistické cesty vedoucí lužním lesem z Bulhar do Lednice.
Luděk Vláčil, 22.5. 2019
historie

Vrchnostenský mlýn byl vybudován v barokním slohu někdy v 18. století. Areál mlýna byl majetkem Lichtenštejnů, kteří jej vlastnili až do konce 2. světové války, kdy došlo k jeho znárodnění. Zdrojem vody pro mlýn býval mohutný náhon zvaný Zámecká Dyje, který prochází Lednickým parkem a dodává vodu Zámeckému rybníku. V 50. letech 20. století byl zasypán náhon, odtokový kanál a jezírko nad mlýnem. Přední budova sloužila jako knihovna a rozhlas, zadní budovy byly opuštěny. Od roku 1990 byl mlýn s okolními pozemky postupně odkupován od obce a státu novým majitelem, který zrekonstruoval mlýn do současné podoby. Při obnově byly zachovány původní architektonické prvky. V roce 2010 byl znovu prokopán náhon s odpadní strouhou. V části areálu je v současnosti stolárna a zbytek objektu slouží hlavně k rekreaci. Konají se zde také svatby a různé oslavy.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.zameckymlyn.cz, http://vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/detail/2690-zamecky-mlyn a další, 21.5. 2019

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Nejdek

Místa v okolí

 Nejdek
 Obelisk
 Maurská vodárna
 Lednice
 minaret
 Rybniční zámeček
 Hraniční zámek
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Bulhary
 Chrám Tří Grácií
 kostel sv. Markéty
 Nový dvůr
 Apollonův chrám
 Podivín
 Aloch
 kaple sv. Huberta
 Dalibor
 Belveder
 Randez-vous
 Brána na náměstí
 radnice
 Valtice
 Sedlec
 Kolonáda - Reistna
 Stará Břeclav
 kamenný kruh
 židovský hřbitov
 Břeclav
 Velké Bílovice
 Velké Pavlovice
 Svatý kopeček
 kostel sv. Václava
 Kanovnické domy
 městské hradby
 jeskyně Na Turoldu
 dům U Rytířů
 Kozí hrádek
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Mikulov
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 Děvičky
 boží muka
 boží muka
 Slunečná
 vyhlídka U obrázku
 kaple sv. Antonína
 Neuhaus
 Všetrapy
 mlýn
 Vysoká zahrada
 Pohansko
 Pohansko
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Urbana
 větrný mlýn
 Kraví hora
 Hustopeče
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 boží muka
 městské hradby
 dům U Synků
 Vrbice
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 Na Podluží
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Isidora
 Popice
 Potvorovice
 Lány
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Starý Poddvorov
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Kunhuty
 kříž
 kříž
 socha sv. Aloise
 fara
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 Mušov
 boží muka
 Kobylské jezero
 Lanžhot
 Falkenstein
 Pouzdřany
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 socha sv. Kajetána
 vila Kleinů
 výklenková kaple
 kostel sv. Vendelína
 sklepní ulička
Základní informace místa
ID místa: 14221
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama