Vrchnostenský barokní vodní mlýn postavený v 18. století byl majetkem Lichtenštejnů, kteří jej vlastnili až do konce 2. světové války. Později hlavní budova sloužila jako knihovna a rozhlas. Po r. 1990 prošel rekonstrukcí, po níž slouží jako penzion.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Krásný barokní vodní mlýn z 18. stol., zvaný Zámecký, se nachází na severním okraji malé jihomoravské osady Nejdek, která je místní částí obce Lednice. Mlýn prošel v nedávné době nákladnou rekonstrukcí, při níž byly zachovány původní architektonické prvky. Ve mlýně je také Francisova turbína a v přístřešku mlýnice a na dvoře jsou uložena vymontovaná zařízení mlýna. V současnosti je areál v soukromém vlastnictví a slouží jako penzion. Dá se k němu dostat i z odbočky červeně značené turistické cesty vedoucí lužním lesem z Bulhar do Lednice.
Luděk Vláčil, 22.5. 2019
historie

Vrchnostenský mlýn byl vybudován v barokním slohu někdy v 18. století. Areál mlýna byl majetkem Lichtenštejnů, kteří jej vlastnili až do konce 2. světové války, kdy došlo k jeho znárodnění. Zdrojem vody pro mlýn býval mohutný náhon zvaný Zámecká Dyje, který prochází Lednickým parkem a dodává vodu Zámeckému rybníku. V 50. letech 20. století byl zasypán náhon, odtokový kanál a jezírko nad mlýnem. Přední budova sloužila jako knihovna a rozhlas, zadní budovy byly opuštěny. Od roku 1990 byl mlýn s okolními pozemky postupně odkupován od obce a státu novým majitelem, který zrekonstruoval mlýn do současné podoby. Při obnově byly zachovány původní architektonické prvky. V roce 2010 byl znovu prokopán náhon s odpadní strouhou. V části areálu je v současnosti stolárna a zbytek objektu slouží hlavně k rekreaci. Konají se zde také svatby a různé oslavy.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.zameckymlyn.cz, http://vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/detail/2690-zamecky-mlyn a další, 21.5. 2019

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Nejdek

Místa v okolí

 Nejdek
 Obelisk
 Maurská vodárna
 Lednice
 minaret
 Rybniční zámeček
 Hraniční zámek
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Bulhary
 Chrám Tří Grácií
 kostel sv. Markéty
 Nový dvůr
 Apollonův chrám
 Podivín
 Aloch
 kaple sv. Huberta
 Dalibor
 Belveder
 Randez-vous
 Brána na náměstí
 radnice
 Valtice
 Sedlec
 Kolonáda - Reistna
 Stará Břeclav
 kamenný kruh
 židovský hřbitov
 Břeclav
 Velké Bílovice
 Velké Pavlovice
 kostel sv. Václava
 Kanovnické domy
 městské hradby
 jeskyně Na Turoldu
 dům U Rytířů
 Kozí hrádek
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Mikulov
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 Děvičky
 boží muka
 boží muka
 Slunečná
 vyhlídka U obrázku
 kaple sv. Antonína
 Neuhaus
 Všetrapy
 mlýn
 Vysoká zahrada
 Pohansko
 Pohansko
 kostel sv. Rozálie
 větrný mlýn
 Kraví hora
 Hustopeče
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 boží muka
 dům U Synků
 Vrbice
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 Na Podluží
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Isidora
 Popice
 Potvorovice
 Lány
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Starý Poddvorov
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Linharta
 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Mušov
 Kobylské jezero
 Lanžhot
 Falkenstein
 Pouzdřany
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 sklepní ulička
Základní informace místa
ID místa: 14221
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama