Vrchnostenský barokní vodní mlýn postavený v 18. století byl majetkem Lichtenštejnů, kteří jej vlastnili až do konce 2. světové války. Později hlavní budova sloužila jako knihovna a rozhlas. Po r. 1990 prošel rekonstrukcí, po níž slouží jako penzion.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Krásný barokní vodní mlýn z 18. stol., zvaný Zámecký, se nachází na severním okraji malé jihomoravské osady Nejdek, která je místní částí obce Lednice. Mlýn prošel v nedávné době nákladnou rekonstrukcí, při níž byly zachovány původní architektonické prvky. Ve mlýně je také Francisova turbína a v přístřešku mlýnice a na dvoře jsou uložena vymontovaná zařízení mlýna. V současnosti je areál v soukromém vlastnictví a slouží jako penzion. Dá se k němu dostat i z odbočky červeně značené turistické cesty vedoucí lužním lesem z Bulhar do Lednice.
Luděk Vláčil, 22.5. 2019
historie

Vrchnostenský mlýn byl vybudován v barokním slohu někdy v 18. století. Areál mlýna byl majetkem Lichtenštejnů, kteří jej vlastnili až do konce 2. světové války, kdy došlo k jeho znárodnění. Zdrojem vody pro mlýn býval mohutný náhon zvaný Zámecká Dyje, který prochází Lednickým parkem a dodává vodu Zámeckému rybníku. V 50. letech 20. století byl zasypán náhon, odtokový kanál a jezírko nad mlýnem. Přední budova sloužila jako knihovna a rozhlas, zadní budovy byly opuštěny. Od roku 1990 byl mlýn s okolními pozemky postupně odkupován od obce a státu novým majitelem, který zrekonstruoval mlýn do současné podoby. Při obnově byly zachovány původní architektonické prvky. V roce 2010 byl znovu prokopán náhon s odpadní strouhou. V části areálu je v současnosti stolárna a zbytek objektu slouží hlavně k rekreaci. Konají se zde také svatby a různé oslavy.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.zameckymlyn.cz, http://vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/detail/2690-zamecky-mlyn a další, 21.5. 2019

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Nejdek

Místa v okolí

 Nejdek
 Obelisk
 Maurská vodárna
 Lednice
 minaret
 Rybniční zámeček
 Hraniční zámek
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Bulhary
 kostel sv. Markéty
 Chrám Tří Grácií
 Nový dvůr
 Apollonův chrám
 Aloch
 kaple sv. Huberta
 Dalibor
 Belveder
 Randez-vous
 Brána na náměstí
 radnice
 Valtice
 Sedlec
 Kolonáda - Reistna
 Stará Břeclav
 kamenný kruh
 židovský hřbitov
 Břeclav
 Velké Bílovice
 Velké Pavlovice
 kostel sv. Václava
 Kanovnické domy
 městské hradby
 jeskyně Na Turoldu
 dům U Rytířů
 Kozí hrádek
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Mikulov
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 Děvičky
 Slunečná
 boží muka
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 kaple sv. Antonína
 Neuhaus
 Všetrapy
 mlýn
 Pohansko
 Vysoká zahrada
 Pohansko
 kostel sv. Rozálie
 větrný mlýn
 Kraví hora
 Hustopeče
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 boží muka
 dům U Synků
 Vrbice
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Na Podluží
 větrný mlýn
 Popice
 kostel sv. Izidora
 Potvorovice
 Lány
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Starý Poddvorov
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Kunhuty
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 Mušov
 Lanžhot
 Falkenstein
 Pouzdřany
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 sklepní ulička
Základní informace místa
ID místa: 14221
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama