Gotický kostel z 1. pol. 14 století. Před r. 1465 vzniklo obranné patro s ochozem. Kolem r. 1500 postavena zvonice a kostel obklopen hradbami Další úpravy následovaly kolem roku 1718. Z kněžiště vedou unikátní únikové podzemní chodby.
Hlavní obrázek místa
Zvonice
© Dita Kacerovská, 07/2009
Kostel sv. Jana Křtitele v Kurdějově byl vybudován v 1. polovině 14 století. Při přestavbě před rokem 1465 vzniklo mimo jiné nad klenbou kněžiště i obranné patro s ochozem vyneseným na krakorcích. Další úpravy následovaly kolem roku 1718. Kolem roku 1500 byl kolem kostela vybudován polygonální hradební okruh s vnitřním ochozem na krakorcích. Na severu je do něj vložena pozdně gotická kaple Všech svatých, i ta je však na půdě vybavena střílnami. Na severozápadě je z hradebního okruhu vysunuta mohutná hranolová zvonice z roku 1493. Jižně od kostela se k hradbě zevnitř přimyká karner (hřbitovní, pohřební kaple). Pod východní částí areálu je až 10 metrů pod povrchem vyhloubena síť únikových chodeb přístupných z kněžiště kostela.
Pavel Zany Komárek, 22.4. 2004

Půdorys místa

půdorys kostela
© J. Buzek, 2013 podle zaměření Z. Chdárka z r. 1983 (in Petra Dohnalová, Jiří Bláha: Nové poznatky ke stavebnímu vývoji kostela sv. Jana Křtitele v Kurdějově, Průzkumy památek XX/1, NPÚ ÚOP v Praze, Praha 2013)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Kurdějov

Místa v okolí

 boží muka
 Hustopeče
 dům U Synků
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hustopeče
 Boleradice
 větrný mlýn
 Diváky
 Nedánov
 vyhlídka U obrázku
 boží muka
 Šitbořice
 Kraví hora
 Popice
 Slunečná
 kostel sv. Ondřeje
 Velké Němčice
 větrný mlýn
 Velké Pavlovice
 kostel sv. Vavřince
 Klobouky u Brna
 Těšany
 Suchořádská Zmola
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 muzeum obce
 Dalibor
 Kobylské jezero
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Pouzdřany
 sklepní ulička
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Stezka nad vinohrady
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Markéty
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Barbory
 Děvičky
 mlýn
 Bošovice
 Vrbice
 Topolany
 Bulhary
 Akátová věž
 sýpka
 Žabčice
 kostel sv. Rozálie
 zvonice
 mariánský sloup
 Neuhaus
 kostel sv. Linharta
 radnice
 Židlochovice
 Mušov
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Antonína
 Koválov
 Všetrapy
 Templářské sklepy
 Čejkovice
 boží muka
 Dambořice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Obelisk
 kamenný kruh
 kaple sv. Ducha
 sklepní ulička
 Nejdek
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 Velké Bílovice
 Mezilesice
 boží muka
 Uhřice
 kostel sv. Jiljí
 Starý Poddvorov
 Kobeřice
 Na Podluží
 kostel sv. Anny
 Žarošice
 Potvorovice
 stará pila
 Kvášov
 Konůvky
Kontaktní informace
Kostel sv. Jana Křtitele
Třebízského 5 (farní úřad)
693 01 Kurdějov
Základní informace místa
ID místa: 1008
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama