Přestavěná budova tvrze ze 14.století, dnes na soukromém pozemku a běžně nepřístupná.
Hlavní obrázek místa
Severní strana budovy tvrze, pravá část je původní, levá dostavěná
© Roman Řezáč 04/2006
Přestavěná budova tvrze stojí na jihovýchodním okraji obce, na levém břehu Svratky, asi jen 100 m jižně od pošty na malém náměstíčku u kostela. Její přítomnost už naznačuje název ulice Na tvrzi. Pokud se budete chtít k tvrzi dostat, je možné ji zahlédnout dobře ze zmíněné ulice přes plot, jinak stojí z jedné poloviny v zahradě a z druhé ve dvoře přilehlého soukromého domu a vstup na pozemek je lepší domluvit s majitelem. Tvrz zaujala polohu v rovině, v dolní části obce a blízko břehu řeky. Měla patrně obdélníkový či čtvercový tvar a byla chráněna příkopem a valem. Podle starší literatury byl val dokonce zdvojený, dnes však po něm není patrný žádný náznak. Blízkost řeky byla jistě využita pro ochranu tvrze především z jižní strany a dá se s jistotou předpokládat, že vodou byly napájeny příkopy. Pozůstatek původního zalomeného příkopu je patrný několik metrů severně a jižně od budovy tvrze v přilehlé zahradě. Dnes je sice mělký a téměř zanesený, přesto dobře sledovatelný. Má necelý metr hloubky a jeho šířka kolísá okolo 5 m. Budova tvrze slouží patrně jako dílna či sklad a díky tomu, že omítka je z ní částečně opadaná, dává díky tomu při návštěvě možnost sledovat odhalené starší ostění a zazděné otvory při přestavbě. Je také potřeba upozornit, že dnes stojící obdélníková budova rozměrů přibližně 17.2 x 7.8 m je výsledkem dostavby na přelomu 19. a 20.století. Původní částí tvrze je tak jen část západní o rozměrech 11.5 x 7.8 m. Má zdi silné 1.2 m. Naopak východní, jak bylo zmíněno později dostavěná část o rozměrech asi 5.7 x 7.8 m má zdi silné asi jen 0.5 m.
Roman Řezáč, 30.4. 2006
turistické

Interiér tvrze je běžnému návštěvníku nepřístupný. Vnitřní prostor původní, tedy západní části budovy má rozměry 9.1 x 5.3 m. Dnes ho dvě příčky rozdělují na tři části, což však není původní stav a tvrz tedy obsahovala v přízemí jednu velkou místnost. Stejně tak většina otvorů není původních a ty starší jsou zazděny. Do patra vedou zachované schody. Pod úrovní střechy se také ukrývají původní vyřezávané a malované renesanční stropní trámy.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 30.4. 2006

historie

Od roku 1278 patřila Nosislav pánům z Drahotuš, v polovině 14.století ji držel Bušek, který tvrz v roce 1371 postoupil Blahutovi z Chrudichrom, ale k převodu zřejmě nedošlo. Začátkem 15.století získal tvrz Mikuláš z Rohozova, od roku 1422 patřila Hechtovi z Rosic. Později patřila Vilémovi z Batelova a od roku 1485 pernštejnům. Dalo by se čekat jak bylo v takových případech obvyklé, že mocný rod nechal nevýznamnou tvrz opuštěnou a nevyužíval ji, ale v tomto případě se stala sídlem úředníků místní správy židlochovického panství a tím nezanikla. Od roku 1654 je v soukromých rukou.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 30.4. 2006

Půdorys místa

Půdorys přízemí tvrze, Nosislav - půdorys přízemí tvrze. Gotická tvrz je mřížkovaná, novodobý přístavek je vytečkován.
Plaček M., Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádku a tvrzí, Libri, 2001, str. 433, obr. 822
Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Nosislav

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 Velké Němčice
 Akátová věž
 zvonice
 Žabčice
 sýpka
 Židlochovice
 mariánský sloup
 radnice
 Topolany
 kostel sv. Vavřince
 Koválov
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Pouzdřany
 Hustopeče
 Těšany
 Popice
 Šitbořice
 boží muka
 Diváky
 dům U Synků
 židovský hřbitov
 stará pila
 boží muka
 Hustopeče
 větrný mlýn
 městský dům
 Pohořelice
 rozhledna na vodojemu
 Rebešovice
 boží muka
 Leopoldov
 boží muka
 Cvrčovice
 fara
 dvůr Wladimírov
 dům č. p. 329
 boží muka
 boží muka
 Nedánov
 Sokolnice
 Boleradice
 boží muka
 Kupařovice
 cukrovar
 sýpka
 boží muka
 cihelna
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 panský pivovar
 Sokolnice
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 kaple sv. Václava
 Modřice
 mlýn
 hrobka Deymů
 Hajany
 zvonice
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Chrlice
 Bošovice
 Loděnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Klobouky u Brna
 Archeopark Pavlov
 větrný mlýn
 kostel Všech svatých
 Děvičky
 Přízřenice
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Peregrina
 Dolní Kounice
 Tuřany
 kostel sv. Rozálie
 Mohyla míru
 synagoga
 Vlasatice
 kostel sv. Václava
 Kraví hora
 kostel sv. Kříže
 Šafránkův mlýn
 Velké Pavlovice
 Slunečná
 Prštice
 Hrušky
 Prštice
 Krchůvek
 kostel sv. Vavřince
 Vážany nad Litavou
Základní informace místa
ID místa: 4212
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama