Přestavěná budova tvrze ze 14.století, dnes na soukromém pozemku a běžně nepřístupná.
Hlavní obrázek místa
Severní strana budovy tvrze, pravá část je původní, levá dostavěná
© Roman Řezáč 04/2006
Přestavěná budova tvrze stojí na jihovýchodním okraji obce, na levém břehu Svratky, asi jen 100 m jižně od pošty na malém náměstíčku u kostela. Její přítomnost už naznačuje název ulice Na tvrzi. Pokud se budete chtít k tvrzi dostat, je možné ji zahlédnout dobře ze zmíněné ulice přes plot, jinak stojí z jedné poloviny v zahradě a z druhé ve dvoře přilehlého soukromého domu a vstup na pozemek je lepší domluvit s majitelem. Tvrz zaujala polohu v rovině, v dolní části obce a blízko břehu řeky. Měla patrně obdélníkový či čtvercový tvar a byla chráněna příkopem a valem. Podle starší literatury byl val dokonce zdvojený, dnes však po něm není patrný žádný náznak. Blízkost řeky byla jistě využita pro ochranu tvrze především z jižní strany a dá se s jistotou předpokládat, že vodou byly napájeny příkopy. Pozůstatek původního zalomeného příkopu je patrný několik metrů severně a jižně od budovy tvrze v přilehlé zahradě. Dnes je sice mělký a téměř zanesený, přesto dobře sledovatelný. Má necelý metr hloubky a jeho šířka kolísá okolo 5 m. Budova tvrze slouží patrně jako dílna či sklad a díky tomu, že omítka je z ní částečně opadaná, dává díky tomu při návštěvě možnost sledovat odhalené starší ostění a zazděné otvory při přestavbě. Je také potřeba upozornit, že dnes stojící obdélníková budova rozměrů přibližně 17.2 x 7.8 m je výsledkem dostavby na přelomu 19. a 20.století. Původní částí tvrze je tak jen část západní o rozměrech 11.5 x 7.8 m. Má zdi silné 1.2 m. Naopak východní, jak bylo zmíněno později dostavěná část o rozměrech asi 5.7 x 7.8 m má zdi silné asi jen 0.5 m.
Roman Řezáč, 30.4. 2006
turistické

Interiér tvrze je běžnému návštěvníku nepřístupný. Vnitřní prostor původní, tedy západní části budovy má rozměry 9.1 x 5.3 m. Dnes ho dvě příčky rozdělují na tři části, což však není původní stav a tvrz tedy obsahovala v přízemí jednu velkou místnost. Stejně tak většina otvorů není původních a ty starší jsou zazděny. Do patra vedou zachované schody. Pod úrovní střechy se také ukrývají původní vyřezávané a malované renesanční stropní trámy.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 30.4. 2006

historie

Od roku 1278 patřila Nosislav pánům z Drahotuš, v polovině 14.století ji držel Bušek, který tvrz v roce 1371 postoupil Blahutovi z Chrudichrom, ale k převodu zřejmě nedošlo. Začátkem 15.století získal tvrz Mikuláš z Rohozova, od roku 1422 patřila Hechtovi z Rosic. Později patřila Vilémovi z Batelova a od roku 1485 pernštejnům. Dalo by se čekat jak bylo v takových případech obvyklé, že mocný rod nechal nevýznamnou tvrz opuštěnou a nevyužíval ji, ale v tomto případě se stala sídlem úředníků místní správy židlochovického panství a tím nezanikla. Od roku 1654 je v soukromých rukou.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 30.4. 2006

Půdorys místa

Půdorys přízemí tvrze, Nosislav - půdorys přízemí tvrze. Gotická tvrz je mřížkovaná, novodobý přístavek je vytečkován.
Plaček M., Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádku a tvrzí, Libri, 2001, str. 433, obr. 822
Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Nosislav

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 Velké Němčice
 Akátová věž
 zvonice
 Žabčice
 sýpka
 Židlochovice
 mariánský sloup
 radnice
 Topolany
 kostel sv. Vavřince
 Koválov
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Pouzdřany
 Hustopeče
 Těšany
 Popice
 Šitbořice
 kostel sv. Ondřeje
 boží muka
 Diváky
 dům U Synků
 židovský hřbitov
 stará pila
 boží muka
 Hustopeče
 větrný mlýn
 městský dům
 Medlov
 Pohořelice
 rozhledna na vodojemu
 Rebešovice
 boží muka
 Leopoldov
 boží muka
 Cvrčovice
 fara
 dvůr Wladimírov
 dům č. p. 329
 boží muka
 boží muka
 Sokolnice
 Nedánov
 Boleradice
 boží muka
 Kupařovice
 cukrovar
 sýpka
 boží muka
 cihelna
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Sokolnice
 panský pivovar
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 kaple sv. Václava
 Modřice
 mlýn
 hrobka Deymů
 Hajany
 zvonice
 Chrlice
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Bošovice
 Loděnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Klobouky u Brna
 Archeopark Pavlov
 větrný mlýn
 kostel Všech svatých
 Děvičky
 Přízřenice
 kostel sv. Barbory
 Dolní Kounice
 kaple sv. Peregrina
 Tuřany
 kostel sv. Rozálie
 Mohyla míru
 Vlasatice
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Kraví hora
 kostel sv. Kříže
 Šafránkův mlýn
 Velké Pavlovice
 Slunečná
 Prštice
 Hrušky
 Prštice
 Krchůvek
 kostel sv. Vavřince
 Vážany nad Litavou
Základní informace místa
ID místa: 4212
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama