2. přepřažní stanice koněspřežky se nachází v jižní části areálu současného nádraží. Jednopatrová budova obdélného půdorysu, postavená na místě starší dřevěné v r. 1837. Svému účelu sloužila až do r. 1870. Od r. 1890, kdy ji odkoupila obec, slouží jako školní budova až dodnes. Památkově chráněna.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 02/2022
Obec Bujanov (německy Angern) se nachází v okrese Český Krumlov. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1347 jako o Angreren. Z pamětihodností kromě přepřažní stanice a vedle stojícího muzea v bývalém strážním domku zde najdeme ještě násep koněspřežky se zbytkem pilíře propustku. Dále ještě v katastru obce u bývalé vsi Svinihlavy boží muka, u Nažidel brzdový kámen a na ostrohu u řeky Malše zříceninu gotického hradu Louzek z přelomu 13. a 14. století. Osada Nažidla je známa tragickou nehodou autobusu dne 8. března 2003.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 19.2. 2022
popis

Přepřažní budova se nachází v jižní části areálu současného vlakového nádraží. Je to obdélná patrová budova na odsazeném soklu s mělkým rizalitem v ose západní stěny s předsazeným portálkem s trojúhelníkovým štítem. Východní průčelí, obrácené k železniční trati má sedm okenních os jak v přízemí, tak i v patře; horizontálně je členěné kordonovou a korunní profilovanou římsou. Kordonová římsa je ve středu budovy podepřena dvěma vysokými odstupněnými konzolkami, jež původně zvýrazňovaly původní vstup (nyní je částečně zazděný a změněný v okno). Krytá je sedlovou taškovou střechou. Západní průčelí má šest okenních os v patře a čtyři v přízemí. Horizontálně je členěno kordonovou a korunní římsou, v rizalitu obě římsy chybějí. Členěna je středovým rizalitem, v němž je umístěn předsazený vstup, vrcholící římsou a nízkým trojúhelným štítem, krytým dvojitě taškami bobrovkami a uzavřený dvoukřídlými…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 21.2. 2022

historie

Přepřažní stanice byla postavena v roce 1837. Měla hostinec se dvěma jídelnami, kuchyní, dvěma byty pro drážní strážníky, v patře byl umístěn byt cestmistra o třech místnostech, příležitostný pokoj pro drážního komisaře a dvě malé světnice pro hostinského. Zahrnovala kovárnu a místnost pro tovaryše; stály zde dva objekty stájí pro koně, které se nedochovaly. Svému účelu sloužila až do roku 1870. Budova pak nějaký čas sloužila jako sídlo staničního úřadu. V roce 1890 odkoupila objekt obec a zřídila zde školu. Od té doby je jako škola využívána dodnes.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 19.2. 2022

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Bujanov

Místa v okolí

 Michnice
 Louzek
 Omlenička
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jiljí
 kašna
 radnice
 kostel sv. Floriána
 kaple sv. Anny
 silniční most
 Rožmberk
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Tichá
 Pořešín
 Sokolčí
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 výklenková kaplička
 Slabošovka
 radnice
 Čertova stěna - Luč
 radnice
 boží muka
 mariánský sloup
 synagoga
 radnice
 morový sloup
 kaple sv. Martina
 kostel sv. Václava
 fotoatelier Seidel
 prelatura
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 kaplanka
 kostel sv. Jošta
 radnice
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Velešín
 městská zbrojnice
 Český Krumlov
 městské opevnění
 Slavkov
 Kvítkův dvůr
 Pasovary
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Oldřicha
 Čertovo kopyto
 Dobrkovický mlýn
 Čížkrajice
 Buškův hamr
Základní informace místa
ID místa: 16271
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama