Budovy byly součástí ovocnářské školky Victoria Wannieck Baumschule, zal. r. 1877 Friedrichem Wannieckem a Franzem von Felbingerem na původní staré venkovské usedlosti. R. 1902 přistavěno letní sídlo rodiny Wanniecků (arch. Karl A. Fischl), později zde zřízen pension. Od r. 1958 kulturní památky ČR.
Hlavní obrázek místa
Areál bývalé ovocnářské a zahrádkářské školky Victoria-Baumschule Želešice
uliční průčelí
© Romana Kasperkevičová, 03/2011
Areál bývalé ovocnářské a zahrádkářské školky Victoria Wannieck Baumschule se nachází po levé straně hlavní ulice 28. dubna v Želešicích, a to směrem od Brna. Objekt nemůžete minout, z okolní zástavby vystupuje fasáda, která kombinuje cihlový pas a žlutou omítku. Návštěvníci mohou vejít do dvora. Po obou stranách vjezdu zaujmou dveře, zasazené do zaobleného cihlového obložení, které přechází z fasády. Část areálu, viditelná ze dvora, je dle cedule soukromá a tedy nepřístupná.
Romana Kasperkevičová, 27.3. 2011
popis

Dům č.p. 80 – bývalé letní sídlo, dnes Pension Victoria, tvoří tři budovy. Dvě přízemní části s průčelím do ulice dělí nekrytá pasáž (průjezd), ve dvoře je dvoupatrová budova a věž s lucernou. Dochovány původní kazetové okenice a dřevěné trámové stropy s ornamentálním zdobením. Z nápisu "Victoria Baumschule" na pískovcové desce v průčelí se zachovalo jen první slovo, druhé bylo odstraněno (patrné obrysy). Na průčelí bylo použito režné zdivo z červených cihel v kombinaci se světlou hladkou omítkou, v prostoru pod římsami tmavé dřevěné trámy. Podobu exteriéru budov, původně uznávaných jako hodnotný projev vídeňské secese, značně ovlivnily necitlivě provedené rekonstrukce v 80. letech 20. století a po r. 1985 (odstraněny dřevěné verandy, výměna venkovních dveří a oken, výměna střechy věže za prostý stan, přístavba společenské místnosti atp.). Interiéry zachovány ve větší míře (původní schodiště s litinovým zábradlím,…  číst dále

E. Horáková ze zdroje diplomová práce, 9.11. 2012

historie

Victoria Wannieck Baumschule – historie ovocnářské školky a letního sídla

Objekty byly součástí areálu zahrádkářské a ovocnářské školky Victoria Wannieck Baumschule, založené r. 1877 brněnským průmyslníkem a podnikatelem Friedrichem Wannieckem (18.7.1838 – 21.4.1919) a Franzem rytířem von Felbingerem. Victoria Wannieck Baumschule byla založena na původní staré venkovské usedlosti a byla pojmenována podle manželky F. Wanniecka. V roce 1901 vznikly návrhy nových objektů (letního sídla) od vídeňského architekta Karla Adalberta Fischla (17.04.1871 – 21.02.1937), jež v roce 1902 postavil brněnský městský stavitel a podnikatel Eduard Exner (7.7.1842 – 15.11.1911). Želešická školka si získala výbornou pověst po celé Evropě. Po roce 1945 se původní závod rozšířil o JZD Želešice a Státní statek Hajany. Od r. 1977 se šlechtitelská stanice stala součástí Výzkumného a šlechtitelského ústavu pícninářského v Troubsku. Po privatizaci roku 1995 byla Šlechtitelská stanice Želešice začleněna do společnosti Agrogen.…  číst dále

Romana Kasperkevičová, 27.3.2011, dle dle http://www. wannieckgallery.cz, http://www.penzion-victoria.cz, http://www.encyklopedie.brna.cz, http://www.architektenlexikon.at, 27.3. 2011

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Želešice

Místa v okolí

 boží muka
 Hajany
 Modřice
 kaple sv. Václava
 hrobka Deymů
 kaple sv. Peregrina
 kostel sv. Václava
 stará pila
 kostel sv. Kříže
 Rebešovice
 Přízřenice
 boží muka
 Šafránkův mlýn
 boží muka
 boží muka
 zvonice
 Chrlice
 krematorium
 boží muka
 Balbínův pramen
 Nenovice
 kaple Panny Marie
 rozhledna na vodojemu
 Tuřany
 boží muka
 dvůr Wladimírov
 železniční viadukt
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Kamenný vrch
 Brno - Pisárky
 Prštice
 Vaňkovka
 pivovar
 mariánský sloup
 radnice
 Troubsko
 Brnen
 Denisovy sady
 boží muka Petrov
 městské opevnění
 Biskupský dvůr
 hlavní nádraží
 kašna Parnas
 Malý Špalíček
 Reduta
 Stará radnice
 Nová radnice
 Špilberk
 Prštice
 dům pánů z Lipé
 Kleinův palác
 Brněnský orloj
 vila Stiassni
 Zderadův sloup
 Pražákův palác
 Měnínská brána
 morový sloup
 Besední dům
 Herringův palác
 kostel sv. Mikuláše
 Ústav šlechtičen
 palác Chlumeckých
 Střelice
 Zemský sněm
 Mahenovo divadlo
 Kounicův palác
 Janáčkovo divadlo
 Akátová věž
 zvonice
 židovský hřbitov
 Židlochovice
 kostel sv. Augustina
 Tyršův sad
 Zemská káznice
 boží muka
 Bosonohy
 Husův sbor
 boží muka
 dub Troják
 Sokolnice
 Dolní Kounice
 fara
 Jurkovičova vila
 dům č. p. 329
 Löw-Beerova vila
 Medlov
 Zábrdovice
 Vila Tugendhat
 synagoga
 sýpka
 boží muka
 panský pivovar
 Sokolnice
 cukrovar
 Kupařovice
 Tetčice
 cihelna
 hraniční kameny
 Omice
 sýpka
 Žabčice
 kostel sv. Vavřince
 Šlapanice
 Šlapanice
 Scholasterie
 socha sv. Floriána
 Ditlinův dvůr
 Kociánka
 kostel sv. Víta
 Starý pivovar
 Koválov
 kostel sv. Jiljí
 Líšeň
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 Mohyla míru
 ZOO Brno
 Ivančický viadukt
 Žuráň
 Podolí
 Stříbský mlýn
 Na Oklikách
 Bučín
 Brněnská přehrada
 Medlánky
 kostel sv. Jiljí
 Hamerský mlýn
 boží muka
 Loděnice
 Obřany u Brna
 Cvrčovice
 Ostrá horka
 Topolany
 Řečkovice
 Horákovský hrad
 boží muka
 Nová brána
 městské opevnění
 U Lidušky
 synagoga
 mariánský sloup
 Ivančice
 dům pánů z Lipé
 Santon
 Velké Němčice
 křížová cesta
 městský dům
 Pohořelice
 Liduščin památník
 Blažovice
 boží muka
 pivovar
 nová radnice
 pranýř
 PR Velký Hornek
 Rahnův palác
 kostel sv. Martina
 Těšany
 Rosice
 kostel sv. Mikuláše
 Ostrovačice
 Říčany u Brna
 Pekárna
 Pozořice
 kostel sv. Mikuláše
 Šitbořice
 Olbramovice
 Diváky
Kontaktní informace
Victoria Wannieck, s.r.o.
24. dubna 80
664 43 Želešice
Tel: +420 720 516 095, +420 607 564 123
http://www.penzion-victoria.cz
v.wannieck@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 9865
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama